Język
Wyświetlenia
694
ŚW.FILOMENA

"Ślady stóp". Odnaleźć Boga i pokonać własne słabości. Inspirujący duchowo dokument.

Ksiądz, filozof, fotograf, artysta, mechanik, muzyk ,instruktor zumby, inżynier i sportowiec. Taka ekipa zamierza w 40 dni pokonać ponad tysiąc kilometrów by dotrzeć do Santiago de Compostela.

Pewni siebie, z mocnym postanowieniem udowodnienia hartu ducha i ciała wyruszają w podróż, która odsłoni ich prawdziwą naturę, wiarę i kondycje.

Dokument o pielgrzymce kilku Amerykanów i księdza z Hiszpanii w lekki, ale pełen wrażliwości duchowej sposób opowiada o szlaku, który zainspirował nie tak dawno jednego z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów do zrobienia fabularnego filmu o pielgrzymce do grobu Apostoła Św. Jakuba.

Choć jest to film lekki w formie, to stanowi pewien rodzaj katechezy o cierpieniu, bólu, stracie, ale też śmierci. Jeden z bohaterów pragnie odnaleźć się na szlaku po trudnych przeżyciach rodzinnych. Inny upadł na samo dno i pielgrzymka ma być ukoronowaniem jego powstania z popiołów grzechu. Dlatego jest to też dokument o poświęceniu i miłości.

Miłości do bliźnich oraz Boga. Bohaterowie znajdują go w naturalnym pięknie hiszpańskiego szlaku, ale również w rodzącej się braterskiej miłości między uczestnikami pielgrzymi. Znajdują Go też w samotności. Mimo tego, że jest to podróż w grupie, każdy ostatecznie Boga spotyka w wymiarze indywidualnym.

Każdy z pielgrzymów podkreśla, że trudy przejścia pieszo tysiąca kilometrów pomaga odnaleźć szczęście w jego pierwotnej formie. W oderwaniu od materializmu. Nie przez przypadek bohaterowie zbaczają ze szlaku by udać się do miejsca narodzin św. Ignacego Loyoli. „Prostota i skromność dają szczęście” - mówi jeden z pielgrzymów. Gdy musi pozbyć się zbędnych kilogramów z ciężkiego plecaka, pojawiają się pytania: „Czy naprawdę potrzebuję tego wszystkiego? Czy potrzebuję koszulkę na zmianę skoro mogę wyprać noszoną?”. A może w życiu też przywiązujemy się do całej masy mało istotnych rzeczy, które zadomowiają się w naszym sercu i domu?

Jest też w tym filmie wymiar wspólnotowy. Odciski, rany, wycieńczenie, choroby (jeden z uczestników wyprawy cierpi na astmę, inny na szlaku załapał grypę żołądkową i mimo gorączki z niego nie zboczył) nie mogą być pokonane w pojedynkę. Pielgrzymi podkreślają, że w chwilach fizycznego wykończenia i zwątpienia otrzymywali pomoc od współtowarzyszy pielgrzymki. Co zrobić ze słabszymi i chorymi na trasie do grobu św. Jakuba? Zostawić w imię realizacji planu? Ale jaki jest sens dotarcia do celu, skoro nie umie się pomóc słabszym?

Reżyseria: Juan Manuel Cotelo

Kraj: Hiszpania

Gatunek: Dokumentalny

Premiera: 20 stycznia 2017 (Polska) 23 września 2016 (świat)


za: playmovie.pl/37212