Język
Wyświetlenia
193
ledun 6

Prezydent: Polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości

Polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Jak podkreślił, tylko nazwanie zła złem stwarza perspektywę dobrego jutra.

Jak podkreślił prezydent, w liście odczytanym w środę podczas centralnych państwowych obchodów narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu przez szefową prezydenckiej kancelarii Halinę Szymańską, polsko-ukraińskie dobre sąsiedztwo, współpraca i wzajemna otwartość w tym miejscu Europy mają wielkie znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa, dla pomyślności całego regionu. "Widzimy to jeszcze wyraźniej po wydarzeniach ostatnich lat, które ugodziły w Ukrainę i podważyły zasady ładu międzynarodowego" - napisał.

"Dlatego jestem głęboko przekonany, że polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości. Prawda o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, nie jest zagrożeniem dla więzi łączących Polaków i Ukraińców. Przeciwnie, jest ona potrzebna, abyśmy mogli sobie trwale ufać i wzajemnie liczyć na siebie" - podkreślił.

"Prawda w ostatecznym rozrachunku nigdy nie osłabia. Prawda wyzwala, buduje mosty. Pozwala przemówić ludzkim sumieniom i sercom. Z uznaniem odbieramy postawy historyków ukraińskich, działaczy publicznych oraz zwykłych Ukraińców, którzy za podstawę rozmowy o naszych trudnych doświadczeniach przyjmują prawdę. To droga niełatwa, ale jedyna" - podkreślił prezydent.

Duda dodał, że łączy się z uczestnikami środowych uroczystości w modlitwie i w hołdzie dla ofiar zbrodni katyńskiej. "Krzyż, który upamiętnia ich męczeństwo, jest jednoznacznie znakiem nadziei, że dobro jest w stanie zatriumfować nad złem. Nasza pamięć o ofiarach Wołynia wypełniona jest bólem, ale również tą nadzieją" - podkreślił.

Źródło: Telewizja Republika, media

telewizjarepublika.pl/prezydent-polsk…
Napisz komentarz
Quas Primas
Ledun, to portalowa gnida!
Dlaczego?
Bo to, co poniżej NIE WCHODZI w jego media - dopiero po edycji!
MUSISZ tego wysłuchać:
Skutki imigracji w Europie - Joanna Teglund, pracownik szwedzkiego urzędu migracyjnego
Faustinus lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
Piotr2000
Nigdy "przyszlosc", w znaczeniu normalnych, uczciwych, dobrosasiedzkich, przyjaznych relacji NIE BEDZIE BUDOWANA, jesli bestie, sadysci nie zostana ukarani, jesli ZLO nie zostanie nazwane zlem, jesli spolecznosc /narod/ odpowiedzialna za zlo nie ukorzy sie i szczerze nie PROSI o WYBACZENIE .
wacula25@wp.pl lubi to. 
Piotr2000
Dziwny "slogan" prezydenta Andrzeja DUDY...
Obludny jezyk prawnika pozwala na przedziwne zlepki slow, aby ukryc prawdziwe intencje tego czlowieka.
Faustinus lubi to. 
VRS
"Widzimy to jeszcze wyraźniej po wydarzeniach ostatnich lat, które ugodziły w Ukrainę i podważyły zasady ładu międzynarodowego. Dlatego jestem głęboko przekonany, że polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości"
----
To w końcu z jakiej okazji był ten list? Dnia przyjaźni polsko-ukraińskiej czy rocznicy masowych mordów na Polakach m.in. w kościołach na Wołyniu? … Więcej
Borkowska96 lubi to. 
Pokaż 3 polubinia więcej.