Język
Wyświetlenia
192
ledun 6

Prezydent: Polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości

Polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Jak podkreślił, tylko nazwanie zła złem stwarza perspektywę dobrego jutra.

Jak podkreślił prezydent, w liście odczytanym w środę podczas centralnych państwowych obchodów narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu przez szefową prezydenckiej kancelarii Halinę Szymańską, polsko-ukraińskie dobre sąsiedztwo, współpraca i wzajemna otwartość w tym miejscu Europy mają wielkie znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa, dla pomyślności całego regionu. "Widzimy to jeszcze wyraźniej po wydarzeniach ostatnich lat, które ugodziły w Ukrainę i podważyły zasady ładu międzynarodowego" - napisał.

"Dlatego jestem głęboko przekonany, że polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości. Prawda o tym, co wydarzyło się na Wołyniu, nie jest zagrożeniem dla więzi łączących Polaków i Ukraińców. Przeciwnie, jest ona potrzebna, abyśmy mogli sobie trwale ufać i wzajemnie liczyć na siebie" - podkreślił.

"Prawda w ostatecznym rozrachunku nigdy nie osłabia. Prawda wyzwala, buduje mosty. Pozwala przemówić ludzkim sumieniom i sercom. Z uznaniem odbieramy postawy historyków ukraińskich, działaczy publicznych oraz zwykłych Ukraińców, którzy za podstawę rozmowy o naszych trudnych doświadczeniach przyjmują prawdę. To droga niełatwa, ale jedyna" - podkreślił prezydent.

Duda dodał, że łączy się z uczestnikami środowych uroczystości w modlitwie i w hołdzie dla ofiar zbrodni katyńskiej. "Krzyż, który upamiętnia ich męczeństwo, jest jednoznacznie znakiem nadziei, że dobro jest w stanie zatriumfować nad złem. Nasza pamięć o ofiarach Wołynia wypełniona jest bólem, ale również tą nadzieją" - podkreślił.

Źródło: Telewizja Republika, media

telewizjarepublika.pl/prezydent-polsk…

Napisz komentarz
Quas Primas
Ledun, to portalowa gnida!
Dlaczego?
Bo to, co poniżej NIE WCHODZI w jego media - dopiero po edycji!
MUSISZ tego wysłuchać:
Skutki imigracji w Europie - Joanna Teglund, pracownik szwedzkiego urzędu migracyjnego
Faustinus lubi to. 
Pokaż 2 polubinia więcej.
Piotr2000
Nigdy "przyszlosc", w znaczeniu normalnych, uczciwych, dobrosasiedzkich, przyjaznych relacji NIE BEDZIE BUDOWANA, jesli bestie, sadysci nie zostana ukarani, jesli ZLO nie zostanie nazwane zlem, jesli spolecznosc /narod/ odpowiedzialna za zlo nie ukorzy sie i szczerze nie PROSI o WYBACZENIE .
wacula25@wp.pl lubi to. 
Piotr2000
Dziwny "slogan" prezydenta Andrzeja DUDY...
Obludny jezyk prawnika pozwala na przedziwne zlepki slow, aby ukryc prawdziwe intencje tego czlowieka.
Faustinus lubi to. 
W walce ze złem wspomniał ten post w ŻYDOWSKA AGRESJA i PANIKA...... chodzi o ekshumacje w Jedwabnem..
VRS
"Widzimy to jeszcze wyraźniej po wydarzeniach ostatnich lat, które ugodziły w Ukrainę i podważyły zasady ładu międzynarodowego. Dlatego jestem głęboko przekonany, że polsko-ukraińska trudna historia nie może być przeszkodą w budowaniu przyszłości"
----
To w końcu z jakiej okazji był ten list? Dnia przyjaźni polsko-ukraińskiej czy rocznicy masowych mordów na Polakach m.in. w kościołach na Wołyniu? … Więcej
Borkowska96 lubi to. 
Pokaż 3 polubinia więcej.