Język
Wyświetlenia
1,4 tys.
frondziak 8 1

Papież Franciszek mocno o apostazji: To zdrada!

Fot. via Flickr, CC 0

„Na tym właśnie polega apostazja: oddalić się od Jezusa. Przyjaciel, który staje się wrogiem” - mówił dziś papież Franciszek na porannej Eucharystii nawiązując do historii Judasza.

„Jezus dochowuje nam wierności w przyjaźni aż do końca. Nawet Judasza w chwili zdrady nazywa swym przyjacielem” - podkreślał Ojciec Święty w trakcie porannej Mszy w swojej watykańskiej rezydencji.

Dzisiejsze czytanie z Dziejów Apostolskich przypomina wybranie Macieja na apostoła. Z kolei Ewangelia mówi o słowach Jezusa z Wieczernika, w któych zapewnia uczniów o swej przyjaźni. Jak zauważył Franciszek:

„[…] przyjaźń z Jezusem jest naszym losem i przeznaczeniem. Zostaliśmy powołani do bycia Jego przyjaciółmi”.

Dodawał, że przyjaźń z Panem jest również darem:

„Otrzymaliśmy go jako nasze przeznaczenie. Takie jest nasze powołanie: żyć jak przyjaciele Pana. Jest to ten sam dar, który otrzymali też apostołowie, choć z większą mocą.

Wszyscy chrześcijanie otrzymali ten dar: otwarcie, dostęp do Serca Jezusa, do przyjaźni z Nim. «Nam przypadło otrzymać w darze Twoją przyjaźń. Naszym przeznaczeniem jest być Twoimi przyjaciółmi». Jest to dar, który Pan zachowuje na zawsze. On jest wierny temu darowi”.

Podkreślał, że my często wierności nie potrafimy dochować, oddalamy się od Boga przez nasze grzechy i własne zachcianki, podczas gdy Jezus pozostaje wiernym przyjacielem i nie nazywa nas sługami:

„ I do końca pozostaje wierny, nawet względem Judasza. Kiedy ten przychodzi Go zdradzić, nie mówi mu: „odejdź!”, lecz nazywa go przyjacielem”.

Przypomniał o Judaszu, który wybrał inny los:

„W sposób wolny wybrał swe przeznaczenie. Oddalił się od Jezusa. Na tym właśnie polega apostazja: oddalić się od Jezusa. Przyjaciel, który staje się wrogiem. Przyjaciel, któremu stajesz się obojętny. Przyjaciel, który staje się zdrajcą”.

Papież podkreślał:

„Pamiętajcie, że On nie wyprze się tego daru, nie wyprze się nas, czeka na nas aż do końca. A kiedy my przez naszą słabość oddalamy się od Niego, On czeka i nadal mówi:

«Przyjacielu, czekam na ciebie, czego chcesz, dlaczego zdradzasz Mnie pocałunkiem?»

On jest wierny w tej przyjaźni, a my musimy prosić Go o łaskę wytrwania w Jego miłości, w Jego przyjaźni, w tej przyjaźni, która przypadła nam w darze”.

dam/vaticannews.va/pl,Fronda.pl

www.fronda.pl/a/papiez-francisz…
Faustinus
Bezczelny obłudnik. Niestety, niektórzy wsłuchują się w niego z rozdziawioną gębą.
Weronika..S
...ma dominujący udział we współczesnej apostazji, nie tylko w związku z AL, ale również w związku z promocją luteranizmu. Polecam bardzo dobrą książkę Pawła Lisickiego, którą można kupić lub pożyczyć w bibliotece, a jej tytuł brzmi:,,Luter. Ciemna strona rewolucji,,. Są tam fakty, fakty, i jeszcze raz fakty oraz ich analiza z punktu widzenia tradycji Kościoła Katolickiego, którego nauka nas … Więcej
waz2054
A co na to sam Pan Jezus? "...kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.."
Tymoteusz
„On jest wierny w tej przyjaźni, a my musimy prosić Go o łaskę wytrwania w Jego miłości, w Jego przyjaźni, w tej przyjaźni, która przypadła nam w darze”.”

Franciszek w kontekście apostazji mówi bardzo ogólnie, jakby dla Niego było bez znaczenia czy ktoś jest katolikiem czy też przykładowo protestantem.
Matricaria
Papież gorzko wypowiedział się o rzymskiej diecezji - "staliśmy się jałowi, bezpłodni, dokładnie tak, jak tego sobie życzył faraon od Izraela, by był narodem bez dzieci. Ta bezdzietność przywodzi mi na myśl to, co stało się z płodnością wspólnoty Kościoła. Pozostawiam was z tym pytaniem o bezpłodność. Musimy też chyba zobaczyć, kto dzisiaj jest faraonem, tą władzą, która rości sobie boską i … Więcej