Język
Wyświetlenia
1,5 tys.
ŚW.FILOMENA 3

KEP: Centralne obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji odbędą się w Warszawie

Z cyklu: Ekumeniczne wysiłki na rzecz Jednej Światowej Religii i NWO


Modlitwy, nabożeństwo, koncerty, wystawy, warsztaty, szlak ewangelicki, gra miejska, spotkania w parafiach, dyskusje, videomapping i wiele innych wydarzeń będzie towarzyszyło centralnym obchodom 500-lecia Reformacji w Warszawie.

W obchody włączyły się także instytucje spoza Kościoła ewangelicko-augsburskiego i innych Kościołów wywodzących się z tradycji reformacyjnych – mówił we wtorek podczas prezentacji programu obchodów bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran.


Prezentacja programu centralnych obchodów reformacyjnego jubileuszu odbyła się na konferencji prasowej zorganizowanej w sekretariacie Episkopatu Polski.

Poprzedziła ona prezentację Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego, który odbędzie się w dniach 29-31 października w Lublinie.

Bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP podkreślił, że centralne obchody 500-lecia Reformacji są tylko symbolicznym zamknięciem całego roku jubileuszowego, na który złożyło się – tak w Polsce, jak i na świecie – wiele różnego rodzaju inicjatyw.

Wszystkich tych wydarzeń nie sposób wymienić, a wiele z nich dopiero się odbędzie – wskazywał bp Samiec. W Polsce świętowanie jubileuszu Reformacji odbyło się na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim, na Warmii i Mazurach oraz w Toruniu i Szczecinie. Organizowano nie tylko nabożeństwa, sympozja i konferencje, koncerty czy wystawy, ale też inicjatywy społeczne, jak choćby biegi.

W trzech województwach (śląskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskie) ogłoszono rok 2017 rokiem Reformacji. – To powoduje, że w obchody włączyły się także instytucje spoza Kościoła ewangelicko-augsburskiego i innych Kościołów wywodzących się z tradycji reformacyjnych – wskazał bp Samiec, wymieniając m.in. muzea czy uczelnie wyższe.

Jego zdaniem, aktywne organizowanie reformacyjnego jubileuszu, który nie zakończy się wraz z warszawskimi wydarzeniami, pokazuje, że polscy luteranie mogą być dumni z tego, co wnieśli w przebieg światowych uroczystości.

Centralne obchody jubileuszu 500 lat Reformacji odbędą się w dniach 26-29 października w Warszawie. Termin poprzedza symboliczną dla Kościołów ewangelickich datę 31 października 1517 r., która związana jest z ogłoszeniem w Wittenberdze przez teologa Marcina Lutra 95 tez.

Do stolicy przyjadą goście z Polski, Europy i świata. Podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim swoją obecność zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. Wykłady wygłoszą sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge oraz prof. Jerzy Buzek, najbardziej znany polski luteranin.

Podczas tej samej uroczystości zostanie wręczona Nagroda im. Anny Wazówny. Otrzyma ją luterański Kościół Szwecji za pomoc humanitarną udzieloną Mazurom po II wojnie światowej. Nagrodę odbierze prymas Szwecji abp Antje Jackelen.

W niedzielę, podczas jubileuszowego nabożeństwa kazanie w kościele Świętej Trójcy wygłosi bp Munib Younan, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej, były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.

Poprzez planowane działania Kościół ewangelicko-augsburski pragnie zwrócić uwagę na wartości, które przyniosła Reformacja: wolność w relacji z Bogiem, promowanie krytycznego myślenia, wolność sumienia, edukację i odpowiedzialność w życiu indywidualnym i wspólnotowym; promowanie współpracy i udziału osób świeckich w życiu Kościoła, dbałość o przejrzystość struktur organizacyjnych Kościoła na wszystkich poziomach i kształtowanie świadomości obywatelskiej.

Podczas weekendu reformacyjnego swoje siły połączą cztery ewangelickie parafie (dwie luterańskie, reformowana i metodystyczna) i w sobotę otworzą swoje kościoły, by zaprosić na spotkania oraz zaproponować różne atrakcje.

Inspirację muzyczną będzie można odnaleźć podczas koncertów w Filharmonii Narodowej, kościele Świętej Trójcy i podczas wsłuchiwania się w Kantatę Reformacyjną, która zostanie wykonana po raz pierwszy. Słowa kantaty napisał Jacek Cygan, muzykę skomponował Stanisław Szczyciński.

Z historią Reformacji będzie można zapoznać się podczas wystaw organizowanych, m.in. w Muzeum Etnograficznym i na Uniwersytecie Warszawskim. Biblioteka UW udostępni swoje zbiory, by opowiadać historię Reformacji zgromadzonymi w niej starodrukami. Dla uzupełnienia wiedzy historycznej i teologicznej będzie można wybrać się na dwudniową konferencję organizowaną w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Początek całorocznych obchodów 500-lecia Reformacji miał miejsce 31 października 2016 r. W Polsce inauguracyjne nabożeństwo zostało odprawione – w kościele Jezusowym w Cieszynie, a w wymiarze światowym – w szwedzkim Lund, do którego zjechali najważniejsi przedstawiciele Kościołów luterańskich, a na zaproszenie odpowiedział także papież Franciszek.

Podczas nabożeństwa w Cieszynie prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował za to, że jako przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego może być w tym dniu z ewangelikami, by wspólnie spojrzeć na drogę przebytą przez ostatnie 500 lat.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w RP należy do rodziny Kościołów luterańskich, która na świecie liczy 80 mln wyznawców. W Polsce mieszka ok. 70 tys. luteran. Podstawą nauki Kościoła jest Pismo Święte oraz jego wykład zawarty w Księgach Wyznaniowych.

Informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń są na bieżąco aktualizowane na stronie

luter2017.pl/…/obchody-central…

____________________________

PROSZĘ, PRZECZYTAJ:

KOMUNIKAT KONFERENCJI PRASOWEJ EPISKOPATU POLSKI

Bp Samiec o współpracy katolików i luteran oraz jubileuszu 500-lecia reformacji

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin – miasto zgody religijnej 2017”

LOGO MIĘDZYNARODOWEGO KONGRESU EKUMENICZNEGO W LUBLINIE MA UKRYTE 666

MATKA BOŻA: Fałszywy prorok wprowadzi potężną wiarę ekumeniczną, co zadowoli każdego heretyka.

JEZUS : Ostrzegam was. Nowa Światowa Religia na zewnątrz będzie się wydawać, dobrą i świętą organizacją, pełną miłości i współczucia

JEZUS: Poprzez rozpowszechnianie Mojego Słowa, Moich Orędzi i Moich Modlitw dopomożecie Mi zbawić dusze

JEZUS CHRYSTUS: Intelektualna pycha, zaślepiła was na prawdę wiedzy duchowej

RZYM STRACI WIARĘ I STANIE SIĘ SIEDZIBĄ ANTYCHRYSTA - ORĘDZIE MATKI BOŻEJ, LA SALETTE, r. 1846

MATKA BOŻA W MEDJUGORIE: Moje dzieci, bądźcie gotowi, to jest przełomowy czas ...


🔥 LIST DO KAPŁANÓW: KOŚCIÓŁ W CZASIE WIELKIEGO ODSTĘPSTWA OD WIARY

I ZOBACZ:

ŚWIATOWI PRZYWÓDCY RELIGIJNI WZYWAJĄ DO PRZYJAŹNI ... 🔥 JEDNA ŚWIATOWA RELIGIA CORAZ BLIŻEJ ... !!!

Królowanie Jezusa w Polsce: Polski Episkopat nie chce Intronizacji według woli Bożej !

Ks. Natanek - Cud pulsującego Słońca na "Różańcu do granic"
ŚW.FILOMENA wspomniała ten post w POZNAŃ: XVI Ekumeniczne Święto Biblii z udziałem Metropolity Poznańskiego - Arcybiskupa Stanisława ….
ŚW.FILOMENA
Prezentacja programu centralnych obchodów reformacyjnego jubileuszu odbyła się na konferencji prasowej zorganizowanej w sekretariacie Episkopatu Polski.
ŚW.FILOMENA
Podczas nabożeństwa w Cieszynie prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował za to, że jako przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego może być w tym dniu z ewangelikami, by wspólnie spojrzeć na drogę przebytą przez ostatnie 500 lat.
ŚW.FILOMENA
Do stolicy przyjadą goście z Polski, Europy i świata. Podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim swoją obecność zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. Wykłady wygłoszą sekretarz Światowej Federacji Luterańskiej ks. dr Martin Junge oraz prof. Jerzy Buzek, najbardziej znany polski luteranin.