Język
Wyświetlenia
4,1 tys.
mk2017 41 3

Ks. Paweł Bortkiewicz TChr: O pochowaniu Pawła Adamowicza w bazylice

Ks. Paweł Bortkiewicz TChr: O pochowaniu Pawła Adamowicza w bazylice

Paweł Adamowicz pochowany zostanie w Bazylice Mariackiej. To decyzja kontrowersyjna. Gdański prezydent podkreślał swoją katolicką wiarę. Zarazem prowadził politykę nierzadko sprzeczną z katolickimi zasadami. Wystarczy przypomnieć decyzję o wspieraniu in vitro, a także złożenie podpisu pod projektem ustawy ,,Ratujmy Kobiety'' czy podpisanie Karty Różnorodności. Czy władze kościelne uczyniły właściwie godząc się na takie właśnie miejsce pochówku? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr.

***

Sprawa śmierci prezydenta Pawła Adamowicza jest bez wątpienia tragedią. Tak, jak każdą tragedią jest nagła śmierć człowieka. Mieliśmy do czynienia z mordem dokonanym publicznie, przez pospolitego przestępcę, najprawdopodobniej chorego psychicznie człowieka. Przy zdumiewającej postawie najbliższego otoczenia. Ustalenie tych faktów jest ważne, by uniknąć etykietowania tej śmierci "mordem politycznym".
Z niepokojem obserwuję nakręcającą się spiralę emocji ze strony tych, którzy na tej śmierci budują swój kapitał polityczny. To bardzo niebezpieczne zjawisko, godne potępienia, ale i - jak sądzę - instytucjonalnego przeciwdziałania. Rozumiem, że pamięć o zmarłym domaga się szacunku i uniknięcia bilansowania elementów jego życia. Sądzę jednak, że działać to powinno w obie strony - uniknięcia linczu, ale kanonizowania. Z niepokojem słucham zatem projektów o na przykład nadaniu imienia Zmarłego Uniwersytetowi Gdańskiemu, bo i z takim projektem już mamy do czynienia.

W wirze tych emocji pewne sprawy powinny zostać określone jasno i precyzyjnie.

Zmarłemu przysługuje modlitwa. Osobiście deklarowałem już pamięć modlitewną, zarówno wtedy, gdy prosiliśmy o cud uzdrowienia, jak i po śmierci. Ta śmierć miała charakter wydarzenia publicznego, i w pewnym sensie - modlitwa też mogła przybrać formę publiczną. Rozumiem zatem na przykład msze święte sprawowane w intencji Zmarłego, a także jako wyraz solidarności i pociechy dla Jego Bliskich.
Problemem natomiast jest dla mnie kwestia pochówku.
Kodeks prawa kanonicznego określa wypadki, w jakich wierny zostaje pozbawiony prawa do pogrzebu kościelnego. Pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy (por. KPK, kan.751); osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych (por. KPK, kan. 1184 § 1). Oczywiście, problematyczne zawsze będzie jednoznaczne przypisanie jakiegoś zmarłego do którejś z tych grup.
Mówiąc o apostatach czy heretykach, będziemy szukać precyzyjnych i formalnych aktów poświadczających takie decyzje. Niemniej, można i trzeba się pytać, czy człowiek, który jawnie, publicznie, w sposób zaangażowany instytucjonalnie przeczył nauczaniu Kościoła - skoro nie był we wnętrzu wspólnoty żywego Kościoła chciałby i powinien być złożony we wnętrzu murów kościelnych? Interpretacja Kodeksu dopuszcza sytuację, gdy duszpasterz, dokonując pochówku, może w pewien sposób zaznaczyć dezaprobatę Kościoła wobec postępowania za życia, które godziło w nauczanie Kościoła, np. poprzez mniej okazałą ceremonię pogrzebową czy przez odpowiednią homilię.
Nie ośmielam się jednoznacznie komentować decyzji władz kościelnych w tej sprawie. Niemniej, podobnie jak część społeczności kościelnej w Polsce, jestem zdziwiony zarówno faktem powszechnej żałoby "narodowej", jak i formą i miejscem pogrzebu.
Raz jeszcze podkreślam, nie zmienia to faktu modlitwy za Zmarłego, jak i za Jego Bliskich. Trzeba jednak chyba wciąż, byśmy rozróżniali sprawiedliwość a miłosierdzie, empatię a prawo (także kanoniczne).
Trzeba wreszcie, byśmy nie popełnili podstawowego błędu - fałszując rzeczywistość, która była pospolitym przestępstwem podniesionym do rangi mordu politycznego, budujemy spiralę nienawiści i wrogości. Najwyraźniej komuś na tym bardzo zależy.
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChrwww.fronda.pl/a/ks-pawel-bortki…
Weronika....S
@Misjonarz A ty kim jesteś na tym forum, atakujesz z zasady podstawy katolicyzmu, a nie bronisz świętości założonego przez Chrystusa Kościoła. Tak, Apokalipsa mówi o ukrzyżowaniu w Rzymie Kościoła jako Mistycznego Ciała Chrystusa, a potem zmartwychwstanie.
HOOI II
Cejrowski na ostro o Adamowiczu I Owsiaku www.youtube.com/watch
osdamen
Ile krzyku i jazgotu jest nad śmiercią jakiegoś Adamowicza a nad polskimi dziećmi mordowanymi, szczątkami tychże dzieci. ukrywanymi w kładzionym asfalcie po wcześniejszym wycięciu zamówionych organów -
ujmuje się, prosi i wstawia w sądach, u prezydenta Dudy, premiera w sejmie senacie episkopacie jedynie Paweł Bednarz.
I CO ???
I NIC - GROBOWA CISZA

WSZYSCY ONI MAJĄ MORDY ZAMKNIĘTE…


Więcej
osdamen
Zaprogramowany morderca zabójcą prezydenta Gdańska? - Janusz Zagórski.
www.youtube.com/watch

Bez Naszego udziału usunięto pod tym nagraniem komentarz, dlatego przytaczamy jego treść nadesłaną mailem przez Hot&ColdFusion: Czy pamiętacie co Schetyna powiedział 1 marca 2018 o Adamowiczu ? -- "Podejmuje decyzje bez Platformy i musi za to zapłacić" !!! jest to na wielu stronach: wpolityce.pl Więcej
Weronika....S
Jeżeli miałoby to być morderstwo na zlecenie, to ono przed zbliżającymi się wyborami nie mogło być wewnętrzną rozgrywką w obrębie PO, tacy głupcy to oni pewnie nie są. Mogłoby chodzić o coś bardziej wyrazistego, o zasugerowanie, że przyczyną jest tzw. ,, mowa nienawiści,, w wyniku, której został zamordowany pan Adamowicz, człowiek, będący orędownikiem LGBT i pragnący ,,to,, LGBT włączyć aktywnie … Więcej
osdamen
predex 13 godziny temu
To naprawdę zasłużony dla Gdańska prezydent, dbał nie tylko o interesy gdańska ale również Lipska.

Adamowicz sprzedał Niemcom gdańską energetykę, teraz mieszkańcy Lipska żyją na koszt gdańszczan?
Opublikowano dnia 26.08.2018 11:20

W programie "Studio Polska" dziennikarz "Gazety Gdańskiej" Marek Formela, opowiedział szokującą historię wyprzedaży polskiego mienia … Więcej
osdamen
Piotr2000 16 godziny temu
Pytania i wniosek dla sluzb specjalnych, policji i sadow:
Bezwzglednie zbadac zawartosc trumny rzekomo zawierajacej cialo prezydenta Pawla Adamowicza i sporzadzic specjalny raport.
Jest podejrzenie, uzasadnione, ze zabojstwo zostalo zfingowane a caly polski narod oszukany.
Na potwierdzenie wniosku film z rzekomego "zabojstwa":
1. przedziwne zachowanie sprawcy oraz prowa… Więcej
Weronika....S
Naród został oszukany? To słabo powiedziane, zrobiono z nas durni, również przy pomocy ,,zacnych,, hierarchów. A owe 15 minut ,,reanimacji,, posłużyło pewnie na opanowanie sytuacji i ,,zorganizowanie się,,.
predex
Włodarz Gdańska wysłał do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego pismo, w którym domaga się, by pomnik zniknął z przestrzeni publicznej.

Magazyn "Duży Format" opublikował reportaż, z którego wynika, że ks. Jankowski miał być winny samobójczej śmierci nastolatki, która była z nim w ciąży, oraz przez lata molestował nieletnich, zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Po … Więcej
predex
Włodarz Gdańska wysłał do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego pismo, w którym domaga się, by pomnik zniknął z przestrzeni publicznej.

Magazyn "Duży Format" opublikował reportaż, z którego wynika, że ks. Jankowski miał być winny samobójczej śmierci nastolatki, która była z nim w ciąży, oraz przez lata molestował nieletnich, zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Po … Więcej
predex
Ja tam bym go pochował w Bazylice św Brygidy u boku X jankowskiego, ponoć Adamowicz był jego ministrantem, i tu zaczynał swoja kariere , i tu powinien skończyć.
Weronika....S
Może z tym napadem rzeczywiście było coś nie tak. Lekarz stwierdził, że Adamowicz otrzymał dużą ranę kutą w serce, a potem media podały, że był reanimowany przez kilkanaście minut, na czym polega reanimacja każdy rozumie. Nawet najbardziej głupi ratownik wie, że przy dużym upływie krwi, zwłaszcza, gdy rana została zadana w serce, nie uciska się ciała, bowiem powoduje to odpływ krwi i śmierć.
A … Więcej
Radek33
Tak jak wczoraj pisałem,że źle zachował sie ksiądz,który publicznie napisał ,że nie będzie się modlił za śp.prezydenta,tak samo źle się dzieje ,gdy mówimy o zmarłym nieprawdę.
Maria Simma od Dusz Czyśćcowych:" Dusze oglądają swoje własne pogrzeby.Są one w stanie powiedzieć,kto się za nie modli,a kto jest po to tylko,by się pokazać.Słyszą też co o nich mówimy.Łzy nie mają tu znaczenia ,łzy są … Więcej
mk2017
Abp Sławoj Leszek-Głódź, metropolita gdański powiedział, że „życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza było wielkie, godne, dynamiczne, ale za krótkie”. Przypominamy, że zmarły prezydent Adamowicz forsował za życia ideologię gender w szkołach w Gdańsku oraz popierał ruchy na rzecz legalnego dzieciobójstwa.
– Wszystkie słowa w tej sytuacji mają wartość uschłych liści na wietrze. Liczy się życie – … Więcej
Agata.B
Przerażające jest to co sie stało i należy modlić się za duszę zmarłego tragicznie ;ale nie można milczeć o faktach . ktoś napisał w sieci "Człowiek to był kryształowy. Miasto było dla niego trzecim rodzicem, drugą miłością, trzecim dzieckiem,siedemnastym mieszkaniem i trzydziestym siódmym kontem. Nieodżałowany dobroczyńca Lipska."
---------------------------------------
predex To naprawdę zasłu… Więcej
Agata.B
Liczni Antypolacy i Sprzedawczyki mniejsi lub wieksi rzadzący Polską poprzez wyprzedaż obcym strategicznych fabryk i zakładów jakimi sa ektrownie,huty ,koksownie,stalownie,media,banki i inne galęzie przemysłu czyli Majatku Narodowego wszystkich Polaków ustawili siebie i swoje rodziny na kilka wieków do przodu.
-------------------------------
To naprawdę zasłużony dla Gdańska prezydent, dbał … Więcej
LovVal
Za to pochowali go w kościele by ktoś nie wysłałl jego trumny do Lipska pewnie ...
predex
To naprawdę zasłużony dla Gdańska prezydent, dbał nie tylko o interesy gdańska ale rownież Lipska.

Adamowicz sprzedał Niemcom gdańską energetykę, teraz mieszkańcy Lipska żyją na koszt gdańszczan?
Opublikowano dnia 26.08.2018 11:20

W programie "Studio Polska" dziennikarz "Gazety Gdańskiej" Marek Formela, opowiedział szokującą historię wyprzedaży polskiego mienia Niemcom oskarżając o ten … Więcej
predex
Zobaczcie jak to się dziwnie los uklada.

Najpierw P Adamowicz służył u X Jankowskiego jako ministrant, był blisko |Boga, potem, zrobił karierę jako prezydent ( popierał aborcję , in vitro, LGTB, wolne miasto gdańsk, i powrócił na łono kościoła )

Sądy Boże są niezbadane
predex
Koło sie zamknie, ponoć Adamowicz był ministrantem u X Jankowskiego.
Piotr2000
Pytania i wniosek dla sluzb specjalnych, policji i sadow:
Bezwzglednie zbadac zawartosc trumny rzekomo zawierajacej cialo prezydenta Pawla Adamowicza i sporzadzic specjalny raport.
Jest podejrzenie, uzasadnione, ze zabojstwo zostalo zfingowane a caly polski narod oszukany.
Na potwierdzenie wniosku film z rzekomego "zabojstwa":
1. przedziwne zachowanie sprawcy oraz prowadzacego impreze wlacznie … Więcej
REUEL
Kan. 1242 - W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele.
antonio 64_64
"Umarł łazarz a po nim bogacz " ..... dalej juz znamy
Quas Primas
A Episkopat co ???
ŚPI, czy już tak się zjudaizował, że nie może nic katolickiego powiedzieć!
Tymoteusz
Dobre pytanie, bo że rodzina czy politycy dla odpowiedniego pijaru chcieliby pochować Pana Pawła Adamowicza w bazylice, to nic dziwnego, natomiast władze kościelne poprzez tego typu decyzję pokazują nam wiernym swoją bylejakość. Jednak można znaleźć jakąś konsekwencję Episkopatu Polski, bo skoro mamy „Dzień Islamu”, to i piewca islamu (czyli, w konsekwencji, piewca mordowania polskich katolików) … Więcej
osdamen
kriswolf2 dni temu

GDAŃSK-
W czwartek nad ranem zmarł Wojciech Dąbrowski, który przez dwa miesiące w namiocie rozbitym naprzeciwko Urzędu Miejskiego w Gdańsku prowadził strajk głodowy przeciwko eksmisji z mieszkania komunalnego.
To był człowiek starszy, którego Adamowicz upokorzył.
Nie rozmawiano z panem Wojciechem i innymi głodującymi, obrażano ich.
Ten człowiek przez ten cały wysiłek i … Więcej
Elkam
Świeć Panie nad Duszą zmarłego w czwartek Wojciecha Dąbrowskiego, który przez dwa miesiące w namiocie rozbitym naprzeciwko Urzędu Miejskiego w Gdańsku prowadził strajk głodowy przeciwko eksmisji z mieszkania komunalnego.
JezusMaryja
W kwestii nieba dla w/w prosze posluchac wywiadu pana Grzegorza Brauna n/t dni judaizmu i islamu w kosciele katolickim z ostatnich dni .
Quas Primas
Po prostu żenada i poniżanie godności katolików.
Może tak dla przypomnienia...., gdzie została pochowana ś.p. Jolanta Brzeska, zamordowana w okrutny sposób, bo spalona żywcem?
waz2054
Jeżeli są już nabożeństwa dla psów i kotów, a w piekle rekolekcje na których diabły się nawracają, to nie widzę żadnego problemu w pochowaniu Pawła Adamowicza w katedrze a nawet na katedrze.
wacula
A jakby mało tego było tak prezydent Adamowicz chciał ISLAM tam w Gdańsku sprowadzić do Polski na zagładę kościoła katolickiego .Kościół jednak ma na celu tylko obronę katolickiej wiary.I za to ma być w bazylice chowany jako zasłóżony A KOMU ?
wacula
NO arcybiskup Głódź każdego pochowa aby była możliwość kasy i władzy .Przede wszystkim liczy się kasa, pieniądze są główną miarą wartości kapłana
wacula
Daniel71 .PAMIĘTAJ aby kogoś posądzić o zbrodnie na forum publicznym to trzeba mieć dowody rzeczowe . JA osobiście nie mam nic do prezydenta Gdańska ,ale mają inne miejsce jak KK św.ponieważ KK ma słóżyć ŚWIĘTOŚCI I BRONIĆ ŚWIĘTOŚCI I ŚWIĘTYCH .
wacula
Daniel71 Mężczyzna być może fascynował się postacią seryjnego mordercy ,zostawmy mordercę i ofiarę dla wymiaru sprawiedliwości
mk2017
Niemniej, można i trzeba się pytać, czy człowiek, który jawnie, publicznie, w sposób zaangażowany instytucjonalnie przeczył nauczaniu Kościoła - skoro nie był we wnętrzu wspólnoty żywego Kościoła chciałby i powinien być złożony we wnętrzu murów kościelnych?
LovVal
Nie tylko że nie chować w Kościele, ale ograniczyć ceremonie pogrzebowe ye strony Kościoła do minimum. Nie był mprzykładnym katolikiem bo głosił poglądy sprzeczne z wiarą. Dlaczego tchórze w Kosciele nie głoszą jasno o tym. lecz fundują pochówki w kościołach? Skandal. Wiern i powinni zaprotestować.