Clicks1.1K

Notre Dame bola výnimočná

Katedrála Notre Dame bola považovaná za “kráľovnú medzi katedrálami.“ Prinášame 5 dôležitých faktov o jej výnimočnosti.

1. Bola vo výstavbe 182 rokov

Tak ako Rím nebol postavený za deň, tak nebola ani katedrála Notre Dame. S výstavbou tejto gotickej katedrály začali v roku 1160 a dokončená bola takmer o 200 rokov. Najviac prác sa uskutočnilo okolo roku 1260, ale vysvätená bola až v roku 1345.

2. Stala sa domovom množstva relikvií

Najcennejšou relikviou, ktorá sa uchovávala v katedrále, bola tŕňová koruna, o ktorej sa verí, že je tou korunou ktorá bola nasadená Ježišovi na hlavu počas ukrižovania. Na mieste sa nachádzajú aj relikvie množstva svätých, ako aj časť kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus. Podľa informácií Kristova tŕňová koruna bola zachránená, rovnako ako aj tunika svätého Ľudovíta, kráľa Francúzska.

3. Katedrála nie je vo vlastníctve arcidiecézy, ale štátu

Následkom francúzskeho zákona o sekularizácii, Francúzska vláda vlastní vo Francúzsku všetky kostoly, ktoré katolícka cirkev vystavala pred rokom 1905, vrátane Notre Dame. Vláda poskytuje Cirkvi katedrálu zadarmo a arcidiecéza je povinná ju udržiavať a platiť zamestnancov.

4. Je to najnavštevovanejšia katedrála v Európe

Ročne katedrálu navštívi 12 – 13 miliónov turistov, čo ju robí najnavštevo-vanejším miestom v Európe.

5. Stala sa cieľom útokov

Včerajší požiar doposiaľ spôsobil najviac škôd, aké kedy boli na katedrále spôsobené. Napriek tomu v rôznych historických obdobiach bola katedrála cieľom útokov. Počas bombardovania Paríža počas Druhej svetovej vojny prišlo k zničeniu vzácnych výplní okien. Vandalizmus a ničenie sôch a duchovných predmetov sa dialo najmä počas Francúzskej revolúcie a v 17. storočí ju vyplienili Hugenoti.

6. Korunovačné miesto

Katedrála Notre Dame bola hlavným korunovačným miestom francúzskych kráľov, kanonizácie Johanky z Arcu, investitúry Napoleona Bonaparteho, ale aj pohrebu generála de Gaulla.
Mates5485
Antikrist (Franz Spirago) • skladom
Podľa mojich predstáv. Dobrá je tá knižka. Sekty učia,že tu bude Božie kráľovstvo,večnosť,raj,obnova zeme atď.
to však neznamena, že nebude "Božie Kralosvtvo", ked sa v Biblii o nom jasne píšeako bude...
taktiež to neznamená, že nebude "večnosť", ked sa o tom takisto píše v Biblii
a rovnako to neznamená že nebude ani obnova zeme, ked o tom nie len Biblia píše ale aj mnohí svätí Boží proroci.
Mates5485
Píš si čo chceš.
Rád bych preventivně upozornil některé soudce z lidu, milovníky spikleneckých teorií, vášnivé pseudoproroky zde na Glorii, aby se raději mírnili :) eurozpravy.cz/…/255065-cechum-h…
Mates5485
Čo teraz sa má kresťan báť celý život zato,že moslimov uprednostňujú a dávajú im všetko a hlavne chránia ? Islam ( moslimovia ) nieje náboženstvo je to iba satanská politická ideológia. Alah je satan. Mohamed falošný prorok ( antikrist malý ). Keby mešity horeli tak všetci by hovorili ,,tak to je strašné,určite to kresťania urobili.,, Oni všetko môžu hovoriť. Viac je démon,zlo, temnota ( islam ) …More
Čo teraz sa má kresťan báť celý život zato,že moslimov uprednostňujú a dávajú im všetko a hlavne chránia ? Islam ( moslimovia ) nieje náboženstvo je to iba satanská politická ideológia. Alah je satan. Mohamed falošný prorok ( antikrist malý ). Keby mešity horeli tak všetci by hovorili ,,tak to je strašné,určite to kresťania urobili.,, Oni všetko môžu hovoriť. Viac je démon,zlo, temnota ( islam ) chránené ako kresťania. Kresťan sa nemá čo báť. Má hlásať pravdu a Božie slovo, Ježiša Krista,že on je syn živého Boha,pravý mesiáš,spasiteľ a Vykupiteľ. Je svätá trojica v troch osobách ( Otec - Jahve, syn živého Boha Ježiš Kristus spasiteľ a Vykupiteľ, Duch svätý. ) Keď nevie niekto počítať na troch prstoch,že sú 3 osoby tak ja už neviem ( napr. nick bohumila ). Čo má spoločné alah s našim Bohom svätým ? Keď alah je satan,diabol. atď.
Johanka2 likes this.
Mates5485
Však vidíš ako sa ukázali. Nech si už píšu čo chcú a nech sú slepý a hluchi. Dobre,že si ich zmazal.
Johanka2
Španielsko

Námorníci vzdávajú poctu svojej patrónke Panne MÁRII

Salve MARINERA!

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch
Johanka2 likes this.
Johanka2
Bratia a sestry likes this.
Samson1
Zajímavé video, vypadá jak muslimský žhář. www.facebook.com/…/123264508846586
Stylita
Je to hoax. Ten zdánlivý muslim je požárník.
manipulatori.cz/hoax-muz-v-musl…
Katedrála Notre-Dame byla zapálena už jako druhá křesťanská stavba v pořadí za poslední měsíc! Pařížská policie dosud marně pátrá po žhářích z kostela sv. Sulpicia, kde probíhalo natáčení Šifry mistra Leonarda v napojení na templářskou legendu! Po střelci z Christchurch a po videu Rammstein je tu další odkaz na Templáře! Fotografie z Notre-Dame odhalila děsivé proroctví Templářů o nebesích Boha …More
Katedrála Notre-Dame byla zapálena už jako druhá křesťanská stavba v pořadí za poslední měsíc! Pařížská policie dosud marně pátrá po žhářích z kostela sv. Sulpicia, kde probíhalo natáčení Šifry mistra Leonarda v napojení na templářskou legendu! Po střelci z Christchurch a po videu Rammstein je tu další odkaz na Templáře! Fotografie z Notre-Dame odhalila děsivé proroctví Templářů o nebesích Boha v plamenech!
aeronet.cz/…/katedrala-notre…
Johanka2 likes this.
AERONET je shit. Už mne unavuje psát proč :)
pebu
Notre Dame je výjimečná katedrála a ne byla! Nadpis je chybný!
Kallistratos and one more user like this.
Kallistratos likes this.
Johanka2 likes this.
Mates5485 likes this.