Język
Wyświetlenia
2,6 tys.
anser 19 3

Prymas Polski zatańczył na Jamnej poloneza! Zobaczcie nasze wideo

Małgorzata Bilska

Polonez udał się znakomicie. Zresztą sprawdźcie sami.

Polonez tańczony w Domu św. Jacka na Jamnej – a raczej na łące za domem – to już tradycja. Był od zawsze. Rozpoczynał każdego hucznego sylwestra, każdą zabawę w największe jamieńskie święto – Wniebowzięcia Matki Bożej 15 sierpnia.

W zimie tańczy się go na śniegu
, także w trzaskający mróz, a w lecie na specjalnie przygotowanej łące między domami a kapliczką Matki Boskiej Narciarskiej. Nie mogło go zabraknąć i teraz, kiedy Jamna świętowała 20-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

Mszę świętą odprawił ksiądz prymas Wojciech Polak. Na Jamnej był po raz pierwszy, lecz jak mówi gospodarz miejsca, o. Andrzej Chlewicki OP, przyjął zaproszenie na jubileusz 25-lecia. Więc chyba mu się w Beskidzie Wyspowym podobało.

Ksiądz prymas zgodził się poprowadzić poloneza i to mimo że w czasie mszy przeszła tu wielka ulewa. Wszyscy podziwiali jego hart ducha, gdyż pląsy w eleganckich butach i długiej sutannie w tych warunkach to naprawdę spore wyzwanie!

Dr Maria Jurgowa (żona prof. Stefana Jurgi, byłego rektora UAM w Poznaniu) była lepiej przygotowana, dzięki gumowym kaloszom. Ma już doświadczenie, gdyż od lat wraz z mężem bardzo Jamną wspierają. Polonez udał się znakomicie.

Dlaczego o. Jan Góra OP, pomysłodawca i budowniczy tego miejsca, od początku forsował poloneza? I to w wydaniu plenerowym? Spytałam o to jego przyjaciela i współpracownika z Poznania, Wojciecha Bornę:

Ojciec był niezwykle klimatyczny. Bardzo kultywował wokół siebie i zapach, i dźwięki, i różne treści. Celebrował każde słowo. Ogromną miłością darzył „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. To była jedna z jego większych miłości. A jako że z natury nie tracił czasu (od pomysłu do czynu niedaleka droga), momenty między konkretnymi zajęciami wypełniał „Panem Tadeuszem”.

Miał nagrane całe dzieło, czytane przez najlepszych polskich aktorów, w tym Zbigniewa Zapasiewicza. Zawsze słuchaliśmy tego z ojcem w samochodzie, na Lednicy w soboty po mszach, a także tu przy kominku na Jamnej. Czasem ojciec prosił kogoś o przeczytanie fragmentu lub robił to sam. To był cudowny klimat, nie chciało się wracać do domu. Ten polonez, który tutaj był grany, jest wprost z Mickiewicza.


Ojciec ogromną wagę przywiązywał do tradycji. Jamna powstała w 1992 roku. Od początku uczył młodzież szacunku dla własności prywatnej po latach komunizmu. Budował w niej poczucie odpowiedzialności za ziemię, dom i las, przypominając kulturę ziemiańską rugowaną przez komunistów jako zło. To był ważny element jamieńskiego wychowania po zmianie ustroju w 1989 roku.

A jak podkreśla inny przyjaciel ojca Góry, ojciec Tomasz Dostatni OP, w polskiej tradycji poloneza zawsze prowadził biskup. Niemal 20 lat temu na Jamnej kard. Christoph Schönborn OP, arcybiskup Wiednia i dominikanin, poprowadził poloneza będąc tu w gościnie. Teraz uczynił to ksiądz prymas – i oby nie był to taniec ostatni.

pl.aleteia.org/…/prymas-polski-z…
Napisz komentarz
Bogna Fler
Weronika..S - polonez nie był odtańczony w sali kolumnowej, tylko na trawie po ulewnym deszczu. Mnie ani nie gorszy kobieta w spodniach i w kaloszach w takiej sytuacji, ani nie śmieszy, podobnie, jak tańczący prymas, który przez grzeczność dostosował się do tamtejszej tradycji. Gdy czytam komentarze, chociażby pod tym wpisem, to mam wrażenie, że niektórych toczy rak, nie ciała, lecz ducha i … Więcej
Weronika..S
Polonez na trawie w tle z kobietą w gumowcach i spodniach jako partnerką dla Prymasa, nie tyle gorszy, co śmieszy. A może to parodia tańca z ,,Wesela,, Wyspiańskiego?
Bogna Fler
Was wszystko gorszy, co się z Wami ludzie porobiło!?
ktozjak Bog
Cichociemny mafiozo, "prymas" i to jeszcze "polak"...ha, ha, ha...
Allegro lubi to. 
elmira111
nie widze w tym absolutnie nic zlego.
vogel lubi to. 
Marianna1234
Może lepiej by pasowało tej siostrze w habicie niż kobieta w spodniach Niema się czym zachwycać
Allegro lubi to. 
Allegro
a tak najogólniej; czym się zachwycać, czy on zasługuje na miano prymasa Polski ??!! Palant i nic więcej.
modernistae prohibere lubi to. 
Marianna1234 lubi to. 
Matricaria
Po sprawiedliwości trzeba przyznać, jeśli nie patrzeć na tancerkę sunącą przy nim w gumofilcach to w tańcu ks.Prymas wypadł bardzo dostojnie.
vogel
Hitler: " ...jak wyście tańczyli i balowali, my produkowaliśmy czołgi.."
Allegro lubi to. 
vogel
Zobaczymy jak zatańczy u Góry.
Marianna1234 lubi to. 
Allegro lubi to. 
vogel
A niech sobie tańczy jak nie ma co robić
KamilMila
Zatańczył poloneza.
Potem skonsumował poloneza.
A w koniec udał się na spoczynek, konsumując sen po spożyciu.
Weronika..S
Nie ma kresu wygłupów, zatańczył poloneza i to z kobietą w spodniach.
Marianna1234 lubi to. 
Pokaż 4 polubinia więcej.
kovanecky
polak, polonez, polin....
Allegro lubi to. 
Syn Marnotrawny lubi to.