언어
클릭 수
1.2천
sebol

Prymas: aprobata dla nacjonalizmu jest heretycka(fot. By J. Andrzejewski [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

"Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa" - mówił abp Wojciech Polak, prymas Polski, podczas 26. Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak przestrzegali przed "wkradaniem się" w chrześcijaństwo nacjonalizmu czy fundamentalizmu. "Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa" - mówił prymas.

Razem z nim w dyskusji pod hasłem "1050 lat - i co dalej ? Polska chrześcijańska i postchrześcijańska" uczestniczyli reżyser Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński i profesor z Uniwersytetu Viadrina Jens Lowitzsch. Rozmowę moderował Juliusz Braun.

"Spojrzenie ku przyszłości jest dla mnie raczej pełne nadziei" - mówił abp Polak. Według niego u fundamentu chrześcijańskiej przyszłości Polski i Europy leżą trzy elementy, o których mówił papież Jan Paweł II w Gnieźnie: Ewangelia, wizja człowieka oraz wkład w historię dziejów ludów i narodów.

"Ewangelia to jest podstawowa karta wokół której - myślę - tworzy się i można na niej opierać fundamenty życia społecznego" - zaznaczył. Prymas przypomniał, że Ewangelia stanowiła fundament wielkich europejskich i polskich konstrukcji ustrojowych.

Szansę na religijne odnowienie Europy hierarcha widzi w rozkwicie kultury duchowej młodych ludzi, które - według niego - szczególnie uwidoczniło się podczas niedawnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. "Renesans katolickiej nauki społecznej jest oczekiwany, troska o człowieka i dobro wspólne. Musimy się zastanowić, co nas łączy i będzie w przyszłości łączyć" - mówił arcybiskup.

Wyraził obawę o to, że w chrześcijaństwo "wkrada się" nacjonalizm czy fundamentalizm. Podobną opinię przedstawił dominikanin o. Maciej Zięba - "Niepokoi mnie pełzający rozwój nacjonalizmu i jego łączenie z religią. To jest pogaństwo, bezbożność i herezja. To jest niebezpieczne dla Kościoła świętego" - mówił zakonnik.

Według niego Europa wchodzi w nową fazę. "Ostatnie 2-3 pokolenia były syte i dostatnie, ale to się skończyło. Stąd będą płynąć nowe egzystencjalne pytania o sens życia i tożsamość, to przyniesie nowe rozdania w świecie religii" - ocenił o. Zięba.

"Jestem przekonany o takim ważnym renesansie (…). Czekają nas czasy trudne, ale bardzo ciekawe, bo demokracja się wyczerpuje w obecnej formule, ekonomia też trzeszczy. Tu trzeba będzie przerobić bardzo poważne pytania o wartości fundamentalne. Religia ma tu coś do powiedzenia" - zaznaczył zakonnik.

Krzysztof Zanussi przewiduje odnowienia chrześcijaństwa w Europie, bo "konkurencyjne projekty naprawy świata, konkurencyjne źródła nadziei obumarły, Ewangelia została". "Ja bym czekał odnowienia, przypomniały o tym ŚDM, że jest młodość w chrześcijaństwie, jest przyszłość" - podkreślił.

"Chrześcijaństwo potrzebuje zrywu, ono musi znów porwać ludzi, jak kilka razy w historii. Myślę, że ta żarliwość, które mają nowe ruchy chrześcijańskie to obiecuje, ale z kolei ospałość szerokiej masy chrześcijan niepokoi" - dodał reżyser.

Zdobywca biegunów Marek Kamiński mówił o specyficznej formie wiary, jaką jest pielgrzymowanie szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela. "Na tej drodze są nie tylko chrześcijanie, są ludzie z całego świata, którzy szukają siebie. Ta droga jest przestrzenią prawdziwej wolności duchowej człowieka" - powiedział.

www.deon.pl/…/art,27374,pryma…

댓글 쓰기…
KOCHAJ WSZYSTKICH

Kochaj wszystkich, to się przyda
Kochaj Niemca, kochaj żyda
Wtedy nigdy się nie ziści
Sąd za mowę nienawiści

Kochaj islam i judaizm
Buduj świat bez żadnych granic
Normalności łam bariery
To jest droga do kariery

Kochaj gejów i lesbijki
Kulturowe nowalijki
Na śniadanie jadaj macę
Wtedy łatwiej jest o pracę

Kochaj wszystkich bez wyjątku
Od niedzieli aż do piątku
A w sobotę świętuj szczerze
W swojej nowej świeckiej wierze

Kochaj transów, feministki
Aborterów, sufrażystki
[더보기]
wacula25@wp.pl
KochamZycie A tak naprawdę to NIC DOBREGO za słowem Polski nacjonalizm się nie kryje taki sam nacjonalizm hitlerowski islamski był NIC NIE wart i każdy inny
MariaBarbara
Kochaj blizniego swego jak siebie samego.
Kochaj Zyda jak siebie samego.
Kochaj Niemca jak siebie samego.
Kochaj Ukrainca.....
Kochaj uchodzce...
Kochaj, kochaj i kochaj.....
Jezeli bierze sie nacjonalizm jako nurt pogardy dla innych... To abp Polak ma racje.
Jesli bierze sie nacjonalizm jako milosc i szacunek do wspolziemkow i wlasnej kultury , i obrone kraju w niebezpieczenstwie, to abp Polak nie ma racji.
A wiec, tak szczerze pytam jaki to naprawde , z dzisiejszych doswiadczen jest ten polski nacjonalizm.?
Młot na posoborowe
sebol i anser Jesteście Żydami. Biskup Gądecki i 'prymas" Polak są heretykami. Nacjonalizm jest zapisany w Piśmie Św. nawet w Torze
hawaii
Arcykapłanie Polak twoje słowa i postawa są dla nas heretyckie! Wstyd i hańba!
Faustinus
Następny, który policzkuje Polaków i Katolików ! [더보기]
antymodern
Jego stanowisko jest sprzeczne z tym co wielokrotnie głosił o narodzie Wyszyński polecam poczytać i kto tu jest heretykiem?
Traper
Polak, co powiesz o twojej aprobacie do luteranizmu, którego wódz walczył z Bogiem???
Ewelina Anna
A jak by abp Polak nazwał aprobatę dla luteranizmu? Nazwałby ją "nie bądźmy tacy drobiazgowi" :)
Czeslaw Lipka
Ewelina Anna 27 minuty temu
Żeby udowodnić Prymasowi, że nie jesteśmy nacjonalistami przejdźmy wszyscy na islam i w ramach dżihadu złóżmy mu wizytę.//////// TO SPIERDOLI BEZ OKNO JAK NIE MA KRAT A JAK MA TRATY TO ZE STRACHU WYRWIE ALBO I PRZEGRYZIE CO BEDZIE GO KOSZTOWAC WIZYTE U DETYSTY
Ewelina Anna
Żeby udowodnić Prymasowi, że nie jesteśmy nacjonalistami przejdźmy wszyscy na islam i w ramach dżihadu złóżmy mu wizytę.
rysio
Przedstawiciele Kościoła Katolickiego, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak przestrzegali przed "wkradaniem się" w chrześcijaństwo nacjonalizmu czy fundamentalizmu. "Aprobata dla tego typu myślenia nie tylko jest niewłaściwa, ale wręcz heretycka - tak nie może być. To odciąga od tego, co jest istotą chrześcijaństwa" - mówił prymas.