Język
Wyświetlenia
939
ŚW.FILOMENA 1

Żonaci mężczyźni księżmi? "Papież" nie wyklucza zmian

Watykan otwiera się na rozmowy o tym, czy żonaci mężczyźni mogą być księżmi. W 2019 roku odbędzie się synod z udziałem biskupów z państw Amazonii, na którym zostaną poruszone te kwestie. Ważną sprawą, która będzie tam dyskutowana, jest też rola kobiet w Kościele.

Synod planowany jest na jesień 2019 roku, a spotkać się na nim mają biskupi z państw Amazonii: Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Kolumbii, Gujany Francuskiej, Peru, Surinamu i Wenezueli oraz świeccy.

W przygotowanym już dokumencie (press.vatican.va/…/180608a.html) zawierającym najważniejsze ramowe punkty obrad przewidziano m.in. dyskusję o możliwości wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. W piśmie zawarty jest apel "papieża" Franciszka, w którym podkreśla on, że w wymienionych państwach występuje niedobór duchownych, a każdy z nich działa na bardzo dużym obszarze, przez co wielu wiernych przed długi czas nie ma możliwości spotkać się z kapłanem. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wyświęcanie żonatych mężczyzn.

Ponadto dokument wskazuje na konieczność „określenia rodzaju oficjalnej posługi, którą można powierzyć kobietom, biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką kobiety odkrywają dzisiaj w amazońskim Kościele” – cytuje „Wprost”.

RadioZET.pl/Wprost/SA

za: wiadomosci.radiozet.pl/Blisko-Ludzi/Zonaci-mezczyzn…
cnstopstories.com/…/synod-working-d…

ŚW.FILOMENA wspomniała ten post w SPRAWDZIŁY SIĘ SŁOWA ANTONIEGO SOCCI!.