Clicks15
Peter(skala)

V Rajeckej Lesnej sa po 15-krát zišli na púti onkologických pacientov

Rajecká Lesná 24. júna (TK KBS/Rádio LUMEN) Pri závažnej chorobe je veľmi dôležitá nádej a duchovná sila. Zhodli sa na tom pútnici, ktorí sa každý rok stretávajú v Rajeckej Lesnej na púti onkologických pacientov. Pred areálom baziliky Narodenia Panny Márie včera stáli autobusy z Michaloviec, Skalice či Nových Zámkov. Väčšinou sem putujú ženy, ktoré si prešli rakovinou prsníka. Podporiť ich prišlo aj veľa zdravých veriacich.

Púť onkologických pacientov v Rajeckej lesnej pripravili už jubilejný pätnásty rok. Miestneho správcu farnosti Jána Rusnáka púť neustále nabíja duchovnou silou. „Pretože tieto ženy si prešli svojím peklom života. Najhoršie je vždy vtedy prijať tú chorobu, ktorá príde a potom jednoducho naštartovať týchto ľudí znova, aby sa vrátili do života, aby to prijali, aby sa odrazili od vlastného dna, aby zavesili svoju chorobu ku Bohu, aby aj tu keď chodia na toto miesto, aby z tohto miesta naozaj žili a dôverovali Pánu Bohu," uviedol. Pútnici, ktorí sa tu schádzajú z celého Slovenska, vnímajú aj podľa jednej z organizátoriek Daniely Škrkovej, že podstatou púte je nádej. „Je tu niečo ukázať tým ďalším, ktorých tá choroba stretne, že sa dá s touto diagnózou žiť. Sú ženy, ktoré sú 20 rokov po onkologickom ochorení a tá nová, ktorá príde a vidí, že táto pred dvadsiatimi rokmi ochorela a ešte žije a dá sa s tým žiť, tak je to pre ňu taká vzpruha, taká nádej," povedala.

Do Rajeckej Lesnej neprichádzajú len onkologickí pacienti. „Ja už som tu opakovane aj keď nepatrím k onkologickým pacientom, ale chodím sem veľmi rada pre týchto ľudí, ktorí napriek tým svojim problémom dokážu byť takí optimistickí," uviedla jedna z pútničiek. „Lebo som chorá a ďakujem za všetko, čo mi Panenka Mária dáva," hovorí o svojom putovaní ďalšia. „Kvôli ľuďom, ktorých tu stretnem, nájdem pokoj v duši a budem z toho čerpať ešte dlho," pripomína ďalšia. Po svätej omši pokračovala púť zdieľaním pri spoločnom obede.

Zdroj: Rádio LUMEN