Język
Wyświetlenia
470
VRS 1 3

Św. Jan Bosko i islam

(fragmenty książki św. Jana Bosko "Katolik pouczony o swojej religii. Rozmowy między Ojcem rodziny i synami, w związku z potrzebami dnia dzisiejszego" Turyn 1853)

Ojciec: Przed rozmową z tobą o religiach, które w pewnym momencie oddzieliły się od Kościoła rzymskokatolickiego, chcę zwrócić twoją uwagę na religie nie posiadające w sobie cech boskich, które [to religie] nazywamy fałszywymi. Rozciągają się one od judaizmu do idolatrii, do mahometanizmu i sekt chrześcijańskich schizmatyckich Greków, waldensów, anglikanów i protestantów. (...) Rozpocznę od wiary mahometańskiej.
Syn: Tak, tak, przede wszystkim co to jest ten mahometanizm?
O.: Mahometanizm to zbiór tekstów pozyskanych z różnych religii, który, jeśli się go praktykuje prowadzi do zniszczenia wszystkich zasad moralnych. (...)
S.: Kto rozpoczął mahometanizm.
O.: Rozpoczął go Mahomet.
S: O! Chcielibyśmy usłyszeć coś o Mahomecie. Powiedz nam wszystko co o nim wiesz.
O.: Opowiedzenie wszystkiego o tym słynnym szarlatanie zabrałoby zbyt wiele czasu. Ale powiem wam kim był i jak stworzył swoją religię. Mahomet urodził się w roku 570, w ubogiej rodzinie, z żydowskiej matki i ojca poganina, w arabskim mieście Mekka, opodal Morza Czerwonego. Poszukując sławy i pragnąc polepszyć swoje warunki życia, podróżował on po różnych krajach i w Damaszku został plenipotentem wdowy po kupcu, która potem go poślubiła. Był wystarczająco sprytny by wykorzystać swe dolegliwości oraz jej niewiedzę do utworzenia religii. Cierpiąc na epilepsję, utrzymywał że jego częste ataki były ekstazami, podczas których rozmawiał z aniołem Gabrielem.
S.: Cóż za oszust by w taki sposób zwodzić ludzi! Czy próbował również czynić cuda by wesprzeć swe proroctwa?
O.: Mahomet nie był w stanie uczynić żadnego cudu na poparcie swej religii, gdyż nie był posłany przez Boga. Bóg jest jedynym sprawcą cudów. Jednakże, ponieważ [Mahomet] ogłaszał się ważniejszym od Jezusa Chrystusa, został poproszony by w taki sam sposób uczynił cuda. Arogancko odpowiedział że cuda były już wcześniej uczynione przez Jezusa
Chrystusa, zaś on sam został wezwany przez Boga by przywrócić religię siłą. (...)
S.: Co dokładnie składa się na religię mahometańską?
O.: Na religię mohametańską składa się potworna mieszanka judaizmu, pogaństwa i chrześcijaństwa. Księga praw Mahometa zowie się Koran, to jest księga. (...)
S.: Dlaczego Mahomet połączył razem tę mieszankę różnych religii?
O.: Ponieważ ludy Arabii były częściowo żydami, częściowo chrześcijanami i poganami, w konsekwencji wybrał on cząstkę religii jaką wyznawali żeby skłonić ich do podążenia za nim, wybierając szczególnie te elementy, które najbardziej faworyzowały rozkosze zmysłowe.
S.: Mahomet musiał być wykształcony.
O.: Zupełnie nie, nie potrafił nawet pisać, zaś przy układaniu Koranu wspomagali go żyd i mnich apostata. Omawiając kwestie zawarte w Piśmie Świętym pomieszał fakty. Na przykład, przypisuje Miriam, siostrze Mojżesza wiele zdarzeń dotyczących Marii, Matki Jezusa Chrystusa, oprócz wielu innych przerażających błędów.
S.: Ciężko w to uwierzyć. Jeśli Mahomet był ignorantem i nie zdziałał żadnych cudów, jak mógł rozpowszechnić swoją religię?
O.: Mahomet rozpowszechnił swoją religię nie poprzez cuda czy przekonujące słowa, lecz poprzez zbrojną siłę. Wkrótce religia ta, która faworyzowała każdy rodzaj rozwiązłości pozwoliła Mahometowi na to by stał się przywódcą bandy rozbójników. Razem z nimi najeżdżał kraje Wschodu i podbijał ludy, nie przez powoływanie się na Prawdę, nie przez cuda czy proroctwo, lecz w jednym celu: aby wznieść swój miecz nad głowami podbitych, krzycząc: przyjmijcie wiarę albo gińcie!
S.: Cóż za złoczyńca! To nie może być droga do nawrócenia ludzi! Bez wątpienia, Mahomet będąc takim nieukiem musiał zawrzeć w Koranie wiele nasion błędu?
O.: Można powiedzieć że Koran to seria błędów, największe są te przeciw moralności i czci wobec prawdziwego Boga. Na przykład, rozgrzesza on tych, którzy wypierają się Boga ze strach przed śmiercią, dopuszcza zemstę, zapewnia swych zwolenników o Raju wypełnionym wyłącznie ziemskimi rozkoszami. W skrócie, doktryna tego fałszywego proroka dopuszcza rzeczy tak ohydna, że chrześcijańska dusza wzdryga się przed samym ich wymienianiem.
S.: Jaka jest różnica między Kościołem katolickim i tym mahometańskim?
O.: Olbrzymia. Mahomet utworzył swoją religię przemocą i siłą zbrojną. Jezus Chrystus ustanowił swój Kościół poprzez słowa pokoju i swych ubogich apostołów. Mahomet wzniecał żądze, Jezus Chrystus nakazał wyparcie się siebie. Mahomet nie zdziałał żadnych cudów, Jezus Chrystus uczynił jawnie niezliczone cuda, w obecności wielkich rzesz ludzi. Doktryny Mahometa są niepoważne, niemoralne i prowadzące do zepsucia. Nauki Jezusa Chrystusa są godne czci, wspaniałe i czyste. W Mahomecie nie wypełniło się choćby jedno proroctwo, w Jezusie Chrystusie wypełniły się wszystkie. Podsumowując, religia chrześcijańska, na swój sposób, czyni człowieka szczęśliwym w tym świecie aby podnieść go do szczęścia niebieskiego. Mahomet poniża i hańbi ludzką naturę, zaś lokując całe szczęścia w zmysłowych rozkoszach, sprowadza człowieka do poziomu brudnego zwierzęcia.

tłum. za: rorate-caeli.blogspot.ro/…/st-john-bosco-o…

#islam
VRS wspomniał ten post w W uzupełnieniu: Św. Jan Bosko i islam Św. Jan Bosko i judaizm Ksiądz Jan Bosko o Mszy Świętej.
VRS
Ostatnio za rozpowszechnianie tego tekstu św. Jana Bosko diecezja Orlando w USA upomniała jednego z katechetów:
www.lifesitenews.com/news/catholic-teache…