Clicks813

Rzecznik Episkopatu: w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co w praktyce oznacza, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18 do 60 roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia) – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w roku – obok Środy Popielcowej – w którym obowiązuje post ilościowy i jakościowy” – mówi rzecznik Episkopatu, przypominając kanon 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Jak wyjaśnia ks. Rytel-Andrianik, zgodnie z kanonem 1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, „prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia”. Zatem w Wielki Piątek, osoby, które ukończyły 14 lat, są zobowiązane do powstrzymywania się od pokarmów mięsnych, zaś te, które ukończyły 18 lat, również do zachowania postu ścisłego, czyli w praktyce do ograniczenia się do trzech posiłków, w tym jednego do syta. Z obowiązku postu ścisłego zwolnione są osoby poniżej 14 lat i po 60. roku życia.

Rzecznik Episkopatu przypomina, że w Wielki Piątek nie ma Mszy Świętej. Po południu odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, której centralnym punktem jest adoracja krzyża. Odprawiane są też drogi krzyżowe. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja. Tego dnia rozpoczyna się coroczna Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

BP KEP

episkopat.pl/rzecznik-episko…
Tylko najpierw lepiej sobie upiec zawczasu. Bo ten w sklepach to chlebem nazywać NIE MOŻNA! Ja od pół roku jem tylko chleb żytni na zakwasie, który żona piecze i skończyły moje problemy żołądkowo-jelitowe. Polecam tanio i zdrowo.
Rafał_Ovile and one more user like this.
Rafał_Ovile likes this.
Radek33 likes this.
Chleb i woda w każdą środę i piątek to prawdziwy post zgodny z tradycją Kościoła i objawieniami Matki Bożej, dlatego Medjugorie jest odrzucane przez współczesne episkopaty propagujące ten żart z 3 posiłkami, a nie post!
Radek33
Może troszkę pokory wobec Pana Boga i zrozumienia wobec innych ludzi?Nie każdy mam tak mocną wiarę i nie każdy ma warunki do wyciszenia i poszczenia o chlebie i wodzie.Są także ludzie,którzy muszą dziś fizycznie pracować albo są chorzy i nie mogą sobie pozwolić na taki post.To nie jest żaden żart tylko najrealniejsze podejście Kościoła do wiernego.Tym bardziej że nawet tych "śmiesznych" dla …More
Może troszkę pokory wobec Pana Boga i zrozumienia wobec innych ludzi?Nie każdy mam tak mocną wiarę i nie każdy ma warunki do wyciszenia i poszczenia o chlebie i wodzie.Są także ludzie,którzy muszą dziś fizycznie pracować albo są chorzy i nie mogą sobie pozwolić na taki post.To nie jest żaden żart tylko najrealniejsze podejście Kościoła do wiernego.Tym bardziej że nawet tych "śmiesznych" dla niektórych jak widzę 3 posiłków ,w tym jednego do syta wielu nie daje rady ,albo najzwyczajniej nie chce dać
Nemo potest duobus dominis servire ! and one more user like this.
jumaber likes this.
wojownikChrystusa likes this.