Język
Wyświetlenia
3,3 tys.
ewaboryk 7 2

Nowy dokument papieża Franciszka. Milowy krok ku demokratyzacji Kościoła

fot.REUTERS/Tony Gentile? FORUM

Ogłoszona we wtorek w Watykanie konstytucja apostolska Episcopalis communio zaskoczy wszystkich przyzwyczajonych do hierarchicznej struktury Kościoła i do roli Ojca Świętego pojmowanej jako pierwszego nauczyciela. Założenia dokumentu demokratyzują bowiem Kościół w sposób zinstytucjonalizowany. Można wręcz mówić o rewolucji w zarządzaniu Kościołem.

Jedną z nowości wprowadzanych przez Episcopalis communio jest ustanowienie konsultacji poprzedzających Synod, a także postanowienie, że, uwaga, dokument końcowy Synodu ma udział w nauczaniu zwyczajnym Ojca Świętego! Ta wiadomość może szokować tych, którzy uważnie śledzili proces powstawania dokumentów końcowych poprzedniego synodu papieża Franciszka – dokumentów, w których dzięki demokratycznemu głosowaniu, znalazły się akapity dopuszczające Komunię Świętą dla rozwodników, a także propozycje zmian podejścia do związków homoseksualnych.

Nowa konstytucja apostolska, jak donosi Katolicka Agencja Informacyjna, przewiduje możliwość zwołania zgromadzenia przedsynodalnego (tak jak już to miało miejsce w przypadku rozpoczynającego się 3 października Synodu o młodzieży). Papież może od teraz postanowić również, aby zgromadzenie synodu odbywało się w kilku etapach oddalonych do siebie czasowo. W nowej konstytucji apostolskiej mowa o trzech fazach Synodu: przygotowawczej, celebratywnej i realizacyjnej. Mówiąc o fazie celebratywnej przypomniano, że obradom Synodu zawsze przewodniczy Ojciec Święty, mianując jednego albo więcej przewodniczących delegowanych. Synod pracuje podczas kongregacji generalnych oraz w małych kręgach. Możliwa jest także okresowo swobodna wymiana zdań na temat rozpatrywanych kwestii.

Episcopalis communio wskazuje, że owocem prac sesji Synodu jest dokument końcowy. Jeśli jest on wyraźnie zaaprobowany przez ojców synodalnych i przez Ojca Świętego, to ma udział w papieskim nauczaniu zwyczajnym. Jeśli zgromadzenie synodalne zostanie wyposażone przez Biskupa Rzymskiego w głos decydujący, zgodnie z kanonem 343 Kodeku Prawa Kanonicznego i kiedy dokument końcowy jest ratyfikowany i promulgowany przez Następcę św. Piotra uczestniczy w papieskim nauczaniu zwyczajnym. W takim przypadku dokument końcowy ma być opublikowany z podpisem Ojca Świętego oraz członków Synodu.

Przypomnijmy, że do tej pory papieże po synodzie ogłaszali własne adhortacje apostolskie (tak powstała między innymi Amoris laetitia), sami – jako następcy świętego Piotra – podejmując się trudu i odpowiedzialności nauczania Ludu Bożego oraz wydawania instrukcji duchownym, biorąc oczywiście pod uwagę niektóre głosy uczestników synodu. Krok mający zdecentralizować podejmowanie decyzji może być więc także odczytywany jako krok rozmywający odpowiedzialność za „nauczanie zwyczajne” papieża, który będzie mógł teraz powołać się na demokratyczny głos synodu.

Dodajmy, że po ostatnich synodach nie ujawniano który z ojców synodalnych głosował za jakim rozwiązaniem.

To nie koniec zmian – w obradach soborowych mają teraz uczestniczyć nie tylko biskupi. Jak donosi KAI, w myśl nowej konstytucji apostolskiej Ojciec Święty może wezwać na zgromadzenie synodalne także inne osoby, nie będące biskupami, sam w każdym przypadku określając ich rolę.

Ojciec Święty postanowił, że nowa konstytucja apostolska wchodzi w życie z chwilą jej opublikowania w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”.

Krystian Kratiuk

Źródło: KAI

Read more: www.pch24.pl/nowy-dokument-p…
aron+ wspomniał ten post w Daniel71 Piotr2000 może najpierw spróbuj podskoczyć wyżej swojej d...,a dopiero potem ... ---------….
predex
Kolejna demokracja.
Demokratyczna partia Chin,
demokratyczna partia Korei Pn

raczej to jest od demona , bo z ludem te systemy nie maja nic wspolnego.

demonkracja.

Chłopcy juz sie nawet sie nie kryja ,robia w kosciele demonkrację.
ktozjak Bog
Brawo ! Teraz odpowiedzialnosc za niszczenie Kosciola Chrystusowego ma zostac przynajmniej po czesci przeniesiona na partyukularne episkopaty...Dobrze to Franciszek obmyslil ...Bedac pod szczegolnea asystencja i influencja kusego czyni rzeczy, ktore sie Kosciolowi przez 2 tysiace lat nie snily...
Piotr2000
Papiez powiazany z masoneria ciezko i usilnie pracuje nad DEMONTAZEM Kosciola Chrystusowego.
Oby jak najwiecej ludzi wiernych Bogu podejmowalo modlitwe i posty za niego, aby zablokowac/ograniczyc dostep SZATANA, a tym samym uchronic Kosciol swiety przed zniszczeniem.

JEZUS i MARYJA
Tymoteusz
„Krok mający zdecentralizować podejmowanie decyzji może być więc także odczytywany jako krok rozmywający odpowiedzialność za „nauczanie zwyczajne” papieża, który będzie mógł teraz powołać się na demokratyczny głos synodu.”

To jest jedna strona medalu, druga natomiast jest taka, że niebawem Franciszek wraz z biskupami wprowadzi coś absurdalnego do Kościoła i w świat pójdzie przekaz, że przecież … Więcej
Tymoteusz
Skoro „dokument końcowy Synodu ma udział w nauczaniu zwyczajnym Ojca Świętego”, to oznacza, że moderniści, masoni (czyli wrogowie Kościoła katolickiego) mają już większość w biskupim gremium synodalnym i od teraz należy się spodziewać pełnej szatańskiej rewolucji przekształcenia Kościoła świętego w diabelski Kościół Ekumeniczny.
Tymoteusz
„Jak donosi KAI, w myśl nowej konstytucji apostolskiej Ojciec Święty może wezwać na zgromadzenie synodalne także inne osoby, nie będące biskupami, sam w każdym przypadku określając ich rolę”, czyli będzie zapraszał np. zwolenników homoseksualizmu, aborcji, eutanazji, depopulacji (jak zresztą już czynił w innych grupach roboczych)...