Jazyk
Pozretia
610
mike084 7 1

24 tisíc britských pacientov v ohrození. Pre vykonanie eutanázie na nich už netreba ani súhlas súdu, postačí úsudok blízkych či lekára o tom, že vyhladovanie na smrť je v ich najlepšom záujme

www.hlavnespravy.sk/…/1486664

Londýn 8. augusta 2018 (HSP/Foto:Pixabay)

Britský Najvyšší súd rozhodol, že lekári môžu prestať podávať výživu a tekutiny pacientom s poškodeným mozgom a týmto spôsobom im privodiť smrť. K praktickej eutanázii nebude viac potrebný súhlas súdu ako doteraz, ale postačí súhlas príbuzných.

Ilustračné foto

Rozhodnutie súdu sa môže dotknúť až 24 000 pacientov nachádzajúcich sa vo vegetatívnom stave (PVS) a pacientov v stave minimálneho vedomia, pokiaľ sa lekári a príbuzní zhodnú na tom, že odňatie výživy a tekutín je v “najlepšom záujme“ pacienta.

Spravodajský portál LifeNews upresňuje, že u týchto pacientov nie je potrebná umelá pľúcna ventilácia, potrebujú však podávať výživu a tekutiny pomocou sondy. Až doposiaľ bol na odňatie výživy potrebný súhlas súdu, čo dávalo týmto zraniteľným osobám aspoň nejakú poistku. Novým rozhodnutím Najvyššieho súdu však súdne rozhodnutie nebude potrebné, pokiaľ sa zdravotnícky personál a príbuzní pacienta zhodnú na tom, že vyhladovanie k smrti je v “najlepšom záujme” pacienta.

Riaditeľ aliancie “Care not Killing” ( CNK), doktor Peter Saunders nazval rozhodnutie Najvyššieho súdu “odňatím ochrany tých, ktorí nemajú hlas”. K verdiktu súdu argumentuje tým, že v princípe nie je rozdiel medzi odpojením umelej pľúcnej ventilácie a odňatím tekutín, kedže oboje je forma zdravotníckej starostlivosti.

“Pokiaľ prijmeme tvrdenie, že smrť dehydratáciou je “v najlepšom záujme”, ocitáme sa skutočne na veľmi klzkom svahu,” uviedol Saunders. Ďalej upozorňuje na to, že je veľmi veľký rozdiel medzi odpojením ventilácie u pacientov s mozgovou smrťou a pacientov s poškodením mozgu. U týchto druhých ich stav nevedie nevyhnutne k smrti.

“Je pravdepodobné, že pacienti so závažným poškodením mozgu budú vyhladovaní alebo dehydrovaní k smrti vo svojom predpokladanom “najlepšom záujme” a že tieto rozhodnutia budú viacej ovplyvnené tými, ktorí majú v tomto smere ideologické alebo finančné záujmy,” cituje LifeNews doktora Saundersa.

Katarína Hanzlíková
Napísať komentár
Zedad
@Peter(skala) Petře a možná ještě k těm tvým chobotinám a nebo k tomu, co považuješ za chobotiny papeže. Trest smrti, pokud se o tom mluvilo, tak to je věc vážná. Zrušíme trest smrti pro zločince a ponecháme trest smrti pro nenarozené, nemocné, slabé a staré, a tak jakože přivřeme oko. Milosrdně o)
Zedad
@Peter(skala) Petře to ty když mluvíš o smrti jiného člověka, tak to snižuješ a nazýváš to chobotinou. Jde však o vážnou věc.
Peter(skala) sa to páči. 
Peter(skala)
Zedad pred 5 hodinami
@Peter(skala) no Petře a co na to papež František. Škoda peněz?

ty maš problemy?!
Ako farizeji, čo hladali na Ježišovi načom by ho mohli nachytať.
A čo toto, a čo tamto...šak na niečo ho predsa na chytam, nie?

... ale keby teba si tak niekto doberal za každu chobotinu, ked chceš môžem vyskušať, čo ty na to?
Peter Maria sa to páči. 
Zedad
@Peter(skala) no Petře a co na to papež František. Škoda peněz?
Libor Halik
Britský Nejvyšší soud je dnes satanistický. Nedivím se, že za 3. světové války proto proběhne nejkrvavější občanská válka právě v Británii. Krvavější než ve Francii. Teprv potomek francouzského sv. krále Ludvíka přinese vojensky do Británie mír dle proroctví katolického kněze Nectou SJ z konce 18.století, který vzkřísil mrtvého.
Mates5822 sa to páči. 
apredsasatoci sa to páči. 
Peter(skala)
..ako vidím, tak briti znova robia to isté, čo deťom (vyhladovanie na smrť) len teraz to robia starým ľuďom.
Mates5822 sa to páči.