Clicks51
tr.news

BM Papalık Elçisi, Kutsanmış Bakire İle İlişki Yaşamakla Suçlandı

Vatikan’ın New York’taki BM misyonunda çalışan üç rahip, CatholicNewsAgency.com’a (15 Mart), 65 yaşındaki eski ABD Papalık Elçisi Francis Chullikatt’ın bir kadına sık sık “uygunsuz”, “romantik” mesajlar gönderdiğini söyledi.

Chullikatt, muhtemelen sarhoşken, aynı mesajları yanlışlıkla çalışanlarına da gönderdi.

Kadın, Chullikatt’ın Bağdat’taki bir görevi sırasında tanıştığı kutsanmış bir bakire, profesör ve 2012’de Roma’daki Orta Doğu Sinodu’nda denetçi idi. Chullikatt, ABD vizesi aldı ve görev gereği kendisini sık sık ziyaret etti.

Chullikatt'ın keyfi maaş kesintileri yapma alışkanlığı da vardı. Kadını desteklemek için para biriktirdiğine inanılıyor. Ayrıca personele kötü muamele etti, öfke patlaması gösterdi ve personeli, hiçbir uyarıda bulunmadan işten çıkardı.

Şikâyetler Vatikan'a Eylül 2012'de ulaştı. Chullikatt'ın istifası ise Haziran 2014'te kabul edildi. Daha önce kendisine karşı çıkanları hep kovdu.

Neredeyse iki yıl görevsiz kaldıktan sonra Chullikatt, Haziran 2016'da çok az sayıda Katolik'in yaşadığı devasa bir bölge olan Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan'a gönderildi.

Resim: Francis Chullikatt, #newsJgsetnnfyk