Clicks1.8K
Rafał_Ovile
37

W 12 lat wytransferowali z Polski ponad 622 mld zł!

W 12 lat wytransferowali z Polski ponad 622 mld zł! A Friedman ostrzegał: „Zagranicznym inwestorom nie dawać żadnych przywilejów!”

Milton Friedman (noblista, guru wolnorynkowej ekonomii) już w 1990 roku ostrzegał Polaków: „Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie. Oni powinni działać wg takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków. Nie należy im dawać żadnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych”. No ale do władzy doszli Lewandowski z Tuskiem, powyprzedawano co się dało, potworzono specjalne strefy ekonomiczne i w efekcie uruchomiono drenaż kapitału na niespotykaną dotąd skalę…
Z raportu organizacji Global Financial Integrity (GFI) za lata 2004 – 2013 wynika, że Polska była liderem w UE jeśli chodzi o drenaż środków finansowych przez zagraniczne podmioty. Analiza oficjalnych statystyk NBP na temat bilansu płatniczego Polski zdaje się potwierdzać wyniki raportu GFI. W latach 2004-2015 zagraniczne koncerny, rządy czy instytucje unijne wytransferowały poza granice naszego kraju równowartość ponad 622 miliardów zł!
Tak gigantyczny drenaż kapitału był możliwy dlatego, że wdrożono w życie program gospodarczy „konserwatywnych-liberałów” z Lewandowski, Bieleckim, Tuskiem i Balcerowiczem na czele. To w pierwszych latach istnienia III RP zrealizowano uznawaną dziś za rabunkową tzw. powszechną prywatyzację. To wówczas stworzono specjalne strefy ekonomiczne. To w latach 90-tych XX wieku rozpoczęto bezmyślną prywatyzację sektora bankowego.
Wszystko to działo się mimo, iż w 1990 roku Milton Friedman (noblista, guru wolnorynkowej ekonomii) wyraźnie ostrzegał polityczne elity naszego kraju: „Pamiętajcie jedno: zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie. Cudzoziemcy powinni mieć pełną swobodę inwestowania w Polsce, ale tylko wtedy, gdy będzie to w interesie Polski. Można to zrobić poprzez stworzenie cudzoziemcom takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków, nie należy dawać im żadnych specjalnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych”.
Niestety, nikt ostrzeżeniami Friedmana się nie przejął. Efekt jest taki, że w latach 2004-2015 wydrenowano z Polski równowartość ponad 622 miliardów złotych…
Opublikowano za: niewygodne.info.pl/artykul7/03626-W-12-lat-…
megur and one more user like this.
megur likes this.
romek4562 likes this.
„Pamiętajcie jedno:

zagraniczni inwestorzy nie będą inwestować w Polsce po to, by pomóc Polsce, lecz po to, by pomóc sobie.

Oni powinni działać wg takich samych reguł gry, jakie obowiązują Polaków.

Nie należy im dawać żadnych przywilejów, ulg czy zwolnień podatkowych”.
Rafał_Ovile likes this.
rajmundos
Te wszystkie działania były i nadal są zaplanowane. Poprzednia władza po prostu zdradziła Polskę. Niestety wątpię, że ktoś pociągnie ich do odpowiedzialności tu na ziemi. Światowi najwięksi gracze cały czas będą próbować siać zamęt, aby wróciły ich sługusy. Prosić Boga, abyśmy zawsze potrafili mądrze patrzeć i dokonywać przemyślanych wyborów. Oczywiście nikt nie jest bezbłędny, ale zawsze …More
Te wszystkie działania były i nadal są zaplanowane. Poprzednia władza po prostu zdradziła Polskę. Niestety wątpię, że ktoś pociągnie ich do odpowiedzialności tu na ziemi. Światowi najwięksi gracze cały czas będą próbować siać zamęt, aby wróciły ich sługusy. Prosić Boga, abyśmy zawsze potrafili mądrze patrzeć i dokonywać przemyślanych wyborów. Oczywiście nikt nie jest bezbłędny, ale zawsze powinniśmy z dwojga złego wybierać to mniejsze, jak już musimy naturalnie.
romek4562 likes this.
m.rekinek and 3 more users like this.
m.rekinek likes this.
W obronie Tradycji Kościoła likes this.
janiula likes this.
Agnus likes this.
molot
Nie tylko chodzi o przywileje, ale również o utrzymanie niskich płac na naszym rynku w stosunku do innych krajów europejskich, zmniejszenie naszej innowacyjności i konkurencyjności, utrzymanie na wysokim poziomie szarej strefy, w której często dochodzi do nadużyć i niewolniczej pracy za niskie pieniądze.
romek4562 and one more user like this.
romek4562 likes this.
molot likes this.