TerezaK
Přesně podobnou reakci jsem čekala od Kallistratos. Je to jen návrh, nabídka na způsob pokání. Ke křeči vést MŮŽE. Stejně jako půst o chlebě a vodě. Žádné pokání nesmí vést k sebepoškozování, ale k poznání Boží vůle. Jistě, nejlepší půst je zříci se své vůle, Satana s světa. Tj. plnit Boží vůli po vzoru Panny Marie. Ale kdo jí správně poznává a činí. Nikdo není spravedlivý, není ani jeden. Jen …More
Přesně podobnou reakci jsem čekala od Kallistratos. Je to jen návrh, nabídka na způsob pokání. Ke křeči vést MŮŽE. Stejně jako půst o chlebě a vodě. Žádné pokání nesmí vést k sebepoškozování, ale k poznání Boží vůle. Jistě, nejlepší půst je zříci se své vůle, Satana s světa. Tj. plnit Boží vůli po vzoru Panny Marie. Ale kdo jí správně poznává a činí. Nikdo není spravedlivý, není ani jeden. Jen jsem se chtěla podělit o zkušenost, že mi tento způsob často pomohl, abych si v ruchu uvědomila Boží vůli, vykonala ji a Bůh mi požehnal konkrétní ochranou nebo pomocí. Křeč to být nesmí. To by požehnané nebylo jistě.
Kallistratos
Terezko, já nikdy neočekávám co druhý napíše, spíše se nechám překvapit :) Ohledně křeče - půst a šátky na hlavě je zcela o něčem jiném. Půst je osobní rozhodnutí, které může realizovat každý sám dle své volby a bez vnější informace. Šátky na hlavě a nebo závoje a nebo extra ušité hábity byly v určitých laických komunitách spíše signálem oddělenosti a někdy sektářství a nikoli pokory. To …More
Terezko, já nikdy neočekávám co druhý napíše, spíše se nechám překvapit :) Ohledně křeče - půst a šátky na hlavě je zcela o něčem jiném. Půst je osobní rozhodnutí, které může realizovat každý sám dle své volby a bez vnější informace. Šátky na hlavě a nebo závoje a nebo extra ušité hábity byly v určitých laických komunitách spíše signálem oddělenosti a někdy sektářství a nikoli pokory. To nejcennější je neviditelné. Zříkat se své vůle považuji za podivnost, vlastní vůle je ve smyslu sebeovládání a rozhodování dosti určující prvek, který nakonec vytváří i ctnosti. Možná je tu jen nedostatek v schopnosti vyjádření se a čeština má omezený slovní rozsah. I Panna Marie nebyla jen loutka a samé fiat... Ale uměla se ptát a uchopit poslání... Podobně tak Mojžíš, který se vymlouval na vadu řeči... Podobně tak Jákob, který se nejdříve trochu popral.... Zdá se mi, že vnímáme spolupráci s Bohem jaksi submisivně :) Ale chápu, že ženy to mohou vidět jinak.... 😊
TerezaK
Pokud je Vaše vůle tak hluboce spojená s Boží, tak jistě ji využijete pro správné sebeovládání. Já jako hříšník si myslím, že prosazování vlastní vůle nemůže vést k sebeovládání a ctnosti. V tom je asi rozdíl mezi Pohanskou. světskou ctností a křesťanskou ctností. Křesťanská ctnost právě vzniká, když použiji vlastní vůli k podřízené té Boží i v jednotlivostech. Pokud by šlo o pěstování ctnosti …More
Pokud je Vaše vůle tak hluboce spojená s Boží, tak jistě ji využijete pro správné sebeovládání. Já jako hříšník si myslím, že prosazování vlastní vůle nemůže vést k sebeovládání a ctnosti. V tom je asi rozdíl mezi Pohanskou. světskou ctností a křesťanskou ctností. Křesťanská ctnost právě vzniká, když použiji vlastní vůli k podřízené té Boží i v jednotlivostech. Pokud by šlo o pěstování ctnosti jen pro ni samu, tak to k Bohu nevede. Zříci se své vůle, je přeci ustavičný aktivní zápas o to, poznávat a plnit Boží vůli. Panna Maria byla asi v tom nejlepší válečník a je Královnou Nebeského vojska. To nevede ke křeči, ale v to, že člověk spočívá v důsledku v Boží milosti. Fiat Bohu znamená stát se svobodným Božím dítětem a naopak nebýt "loutkou" mocných tohoto světa.
Poslušnost Pána Ježíše a Panny Marie je na rozjímání a chápání asi na celý život, i ten věčný.
Rozhodně se nejvíce jejich ctnost osvědčila a projevila právě v: "Ale ne má, ale Tvá vůle, se staň."´=zřeknutí se vlastní vůle ve prospěch Boží.
1.) Půst a veřejné POKÁNÍ je rozdíl. Podívejte se na proroky, kdy Bůh chtěl potrestat město, třeba Ninive, a zachránilo je, že se hromadně oblékli do žínice a činili pokání. Tak, jak jim Bůh ukázal. Jinak by se nezachránili.
2.)to nejcennější je neviditelné, proto bych snikdy nesoudila druhého, zda má něco na sobě ze sektářstí nebo z pokory. Sv.František byl také zpočátku "sektář". Téměř všechny svaté řády byli zpočátku "sektáři", než byli uznány.
3.) pokud považujete za podivnost zříkat se své vůle, ve prospěch Boží, pak musíte považovat za podivnost všechny katolické i jiné řády, protože řeholníci při vstupu, odevzdávají svou vůli představenému. (Nikoli zdravý rozum a svědomí.) Stejně tak je tomu i u kněze- při svěcení leží před biskupem na zemi, ve smyslu absolutního odevzdání se do rukou Božích skrze ruce biskupa. Stejně tak platí poslušnost u biskupů, kardinálů a tím spíše u papeže- přímo Bohu a Učitelskému úřadu Církve.
4.)pak považujete celou generaci našich babiček a dědečků za podivné, protože před II. Vatikánem při svatebním obřadu nevěsta to tak slibovala.
Navíc existují doporučené Rady v Církvi a to i pro laiky a rodiny: pokora, čistota, poslušnost. A poslušnost komu, kdybychom se nezříkali vlastní vůle?
(Cítím někdy v modlitbě, jaká bude reakce, u některých se dá určitá reakce už předpokládat, i když o překvapení není nouze.)
TerezaK
ale u lidí to bývá často jinak: když právě v utrpení řekneme ÚPLNĚ NEZIŠTNĚ BUĎ VŮLE TVÁ, Bůh často celou situaci obrátí v náš prospěch. Někdy se utrpení ani nijak snést nedá. To jistě každý z věřících ví.
dalila
😊 😊
Peter(skala)
jediná vyhra je v tom, že do kostola bude môcť prísť viac ludí ako doteraz, čiže aj na poklonu alebo adoraciu, sv.spoved a nebudu musieť pritom ukazovať čertifikaty, ale táto možnosť je zasterkou cirkevných masonov na opätovné alebo pokračovanie v znesvätení sv.prijímania (do ruky), takže práve kvôli tomu môžeme očakávať dalšie Božie tresty ako na Cirkev, tak aj ostantých...

... katolíci akosi …More
jediná vyhra je v tom, že do kostola bude môcť prísť viac ludí ako doteraz, čiže aj na poklonu alebo adoraciu, sv.spoved a nebudu musieť pritom ukazovať čertifikaty, ale táto možnosť je zasterkou cirkevných masonov na opätovné alebo pokračovanie v znesvätení sv.prijímania (do ruky), takže práve kvôli tomu môžeme očakávať dalšie Božie tresty ako na Cirkev, tak aj ostantých...

... katolíci akosi ešte stále nepochopili v čom spočíva Boží trest resp. za čo... a tak stále hladaju vinu u iných... u pohanov, inovercov... len nie v samom sebe - vo svojom liberalizme, v profanizacii ...

... biskupi nereaguju na peticie, výzvy, zjavenia... ignoruju ich a preto sa točia v začarovanom kruhu... nevedia ako výjsť z tejto situácie, lebo nechcu prijať spomínané Výzvy a tak ked nechcu bojovať s neveriacimi (s vladou SR), tak radšej budu bojovať s vlastnými vo vnutry Cirkvi. Budu prenasledovať veriacich, znesväcovať Božie Sväté... až nakoniec svojimi neprávosťami privodia na seba, na Cirkev i štát - Božie tresty (virusy, choroby, hlad, vojna)
Peter(skala)
CItizenGo ukazali to, čo v sebe skrývaju... navonok pokial sa dá, tak podporuju pro-life akcie, obhajuju prava prenasledovaných... ale akonahle sa maju postaviť za práva ludí, ktoré im oberaju klerici, ktorí su aj im nadriadení, tak vtedy prepnu ... otočka: postavia sa proti prenasledovaným...

... maju toho isteho ducha ako KDH... alebo Zakonici, ktorí obhajovali Ježiša, pokial sa zastával …More
CItizenGo ukazali to, čo v sebe skrývaju... navonok pokial sa dá, tak podporuju pro-life akcie, obhajuju prava prenasledovaných... ale akonahle sa maju postaviť za práva ludí, ktoré im oberaju klerici, ktorí su aj im nadriadení, tak vtedy prepnu ... otočka: postavia sa proti prenasledovaným...

... maju toho isteho ducha ako KDH... alebo Zakonici, ktorí obhajovali Ježiša, pokial sa zastával izraelitov, ktorých utlačali rímania, ale akonahle Ježiš poukazal na neprávosti, aké páchaju zakonici voči izraelitom, tak potom sa obratili proti Nemu.

... aj CITIZENGO
prečo sa doteraz nezapojili do akcie proti vladnym nariadeniam, ktoré podnietili klerikov, aby podávali sv.prijmanie dor ruky? Ako to, že im to nevadilo na začiatku a ani dodnes?

Ked su takí veriaci ako sa prezentuju, tak prečo sa nezapojili do tej akcii?
Ved to kresťania -katolici su nutení znesväcovať Božie Sväté a sám Pán Ježiš kristus je v Eucharistii ponížený, zprofanizovaný.

Neozvali sa vtedy a tak dlho sa tomu branili, až otočili svoju tvar, takže teraz bojuju akože za práva slobodne vstupovať do chramov v hojnom počte, ale v skutočnosti su ako trojský kôň, ktorý otvára brány kostolov pre ešte väčšie znesvätenie.

... pride čas, kedy vystupia verejne v prospech zapredaných KDHakov a tak ako s Hlinom čo zaklincoval KDH za brany parlamentu, tak svojim konaním zvalia vinu sveta na Cirkev.