rkrn112
Dakujem,
Peter za reflekt,

potvrdzujes svojimi komentarmi, ze mas cosi za sebou, a snažíš sa ,,pohybovať,, co najviac po strane Božej, co je logické, ak niekto zažije obratenie /metanoju/ v pravom , skutočnom význame, bez spätneho vracania sa k staremu životu, co samozrejme podchvílou je stále možné, skrz našu krehkosť a množstvo doliehaní z okolia, ale poznaná skúsenosť vlastností Boha a …More
Dakujem,
Peter za reflekt,

potvrdzujes svojimi komentarmi, ze mas cosi za sebou, a snažíš sa ,,pohybovať,, co najviac po strane Božej, co je logické, ak niekto zažije obratenie /metanoju/ v pravom , skutočnom význame, bez spätneho vracania sa k staremu životu, co samozrejme podchvílou je stále možné, skrz našu krehkosť a množstvo doliehaní z okolia, ale poznaná skúsenosť vlastností Boha a sladkosť Jeho zažitia, nedovolí už viac poklesnúť,ba umožní sa takto viac učiť z okolia, chýb druhých, dávať v skromnosti poznanie ,v radách druhým, kt. sú otvorení pôsobeniu.
Ukotvenie natrvalo, s vyvaženým umiereným názorom na všetko, v duchu chápania maximálnej Božej zhovievavosti s človekom= /so mnou-som ničím ak by som Ho nespoznal-tápajúci v tme, nevediac odkiaľ som/= a ľudstvom ako takým , kedy clovek vie rozlišovať pod vplyvom Božieho Ducha ,je, javí sa dnes-fakt vzácne a v menšine, v dnešnej dobe vrcholného upútavania ľudskej vôle k všetkým možným činnostiam , na úkor rozvinutia slobodnej vôle do nekonečného priestoru poznania Boha, ktoré nám je všetkým ponúknuté/ stav svätosti-napr.Jan Pavol II.žijúci v našej dobe, v absolutnej jednoduchosti a prívetivosti ku všetkým-obyčajný-ľudský prístup napriek papežstvu/..preto je veľkým darom dnes, zdôraznil by som sprofanované slovo ,mier, kedy si akoby v pokoji môžeme robiť ,,čo chceme,,..počúvať akukolvek hudbu, združovať sa v akýchkolvek i vyslovene skodiacich spolkoch ľudí, organizácií, míňať čas zdanlivo nudný, pomaly plynúci, ked sa nič nedeje..
Je to však čas poskytnutý Božím milosrdenstvom,ktoré nie je nekonečné v zmysle, že ľudský život je konečný tu na zemi, t.j. naša šanca uchopiť Ho, je ohraničená naším pozemským životom, fakticky až našou poslednou kvapkou krvi-v najkrajnejšom prípade, skrz tu Jezišovu, to je dar kazdemu cloveku-akokolvek zatvrdilemu , inak je Božie milosrdenstvo- nekonečné.
Dnes je neskutočne ťažko dospieť k prijatiu zjavenej Pravdy, len tak -jej prijatím v danom Slove a žitím následne celého života 80 rokov ľudskeho zivota, so sem -tam spáchaným ľahkým hriechom.
Množstvo ľahkých vybočení, neuchopenie ľahko prijateľnej Božej pravdy v malom a mladom veku /rodičia nulovo odovzdávaju niť Poznania pre deti/, a veľké zanedbávanie dobrého, nám ,,zabezpečili,, poznanie Boha cez vlastný pád, skúsenosť zla už v rannom veku, následnú depresiu, vynútenie situacie -až potom hľadame cosi viac , nielen bahno zavislostí, proste zamorenie celeho priestoru ľudskej mysle,veda, technika, všetko fungujuce-vedecky vysvetlitelné, v tel. novinách všetko zdôvodnené-aj ťažké odlučujuce hriechy, podávané ako dobré,toto je stav sveta, preto sa nám zdá ,že sme v menšine, jednoducho ,aby víťazstvo bolo nespochybniteľné /musí nastať nutné odsúdenie Zlého/, bolo mu dovolené na zemi všetko, čo si vypýtal a tak má v područí dnes všetko -hudbu, televiziu, EU, NATO,USA, tretí svet,Rusko?-je otázne,kedze sa má obrátiť.
A má na to, čo dokáže s ľudstvom 1 storočie, od roku 1917, od Fatimy,tak vydržme,a po prípadnom osobnom zlyhaní ,okamžite utekajme /slová Panny Marie v Medjugorí-pokračovaní Fatimy/ do spovednice, vyznať padnutie, kým nebudeme pevne ukotvení a pominie čas veľkých skúšok./veľké skúšky=veľkí svätí/.
Sú to slová slabých, pyšným nelahodiace, svetákom na smiech,ale pre nás víťaziace, pokora je potrebná, na pochopenie,ukotvenie..

V tomto kontexte je,,utopená,, svojím osudom v čase popísanom vyššie, aj Ivetka, modlitba i pre ňu je žiadúca,dobrým zvykom je ked počujeme o akejkolvek smrti, automaticky zahrnuť osobu do modlitby za dušu,očistec je dnes preplnení dušami, kt.nekonali ked mali, a teraz ich spaľuje túžba po vykonaní jediného skutku, ktorí by bol milý Bohu...
aobubo
Myslet si, že zlo obchází a svádí jen mladé je omyl.Po celý život , tedy až do své smrti je člověk vystaven náporu zla.Kdyby to někomu nestačilo, tak Šalamoun nebyl žádný mladík, když sešel z cesty.To samé ohrožuje všechny.Zůstat věrný Bohu vyžaduje celoživotní úsilí, ať si nikdo nemyslí, že vztah s Bohem je jak nákup v supermarketu, kde si ho koupí a pak si dá nohy na stůl a naivně si mne …More
Myslet si, že zlo obchází a svádí jen mladé je omyl.Po celý život , tedy až do své smrti je člověk vystaven náporu zla.Kdyby to někomu nestačilo, tak Šalamoun nebyl žádný mladík, když sešel z cesty.To samé ohrožuje všechny.Zůstat věrný Bohu vyžaduje celoživotní úsilí, ať si nikdo nemyslí, že vztah s Bohem je jak nákup v supermarketu, kde si ho koupí a pak si dá nohy na stůl a naivně si mne rukama a lenoší.
Peter(skala)
Kto má záujem sa pripojiť k modlitbe za Ivetu Bartošovú, môže pridať svoj hlas aj do ankety, ktorá tam bola ešte počas jej posledných najťachších chvíl života. Asi 10 sa pridali, ked som vyzýval ľudí aj na TVG a tak dakujem za vaše obety (modlitby a pôsty)

kauzy-exkomunikcie-svatorecenia.webnode.sk

Je dosť možné, že v poslednej chvíli života oľutovala svoj čin a zvlášť, ak bola pod vplyvom …More
Kto má záujem sa pripojiť k modlitbe za Ivetu Bartošovú, môže pridať svoj hlas aj do ankety, ktorá tam bola ešte počas jej posledných najťachších chvíl života. Asi 10 sa pridali, ked som vyzýval ľudí aj na TVG a tak dakujem za vaše obety (modlitby a pôsty)

kauzy-exkomunikcie-svatorecenia.webnode.sk

Je dosť možné, že v poslednej chvíli života oľutovala svoj čin a zvlášť, ak bola pod vplyvom omamnych látok, tak Boh prihliada aj na to. Takže ju možno príjme k sebe, ale ako katolíci, ktorí vieme, že do Neba sa nič nečisté nedostane - odporučam nadalej modlitby za jej dušu, ktorá môže byť ešte v Očisci.

Popri tomu môžete obetovať svoje obety aj za reholnu sestričku,
ktorá nevieme dokedy tu bude a čo ju postihne. Zaiste jej pomôžu ako aj nám, ktorí sa v obetách posväcujeme pre Božie Kráľovstvo 🙏
Jovana
Loučím se s Tebou Ivetko, rodině a pozůstalým vyjadřuji tímto upřímnou a hlubokou soustrast..
milannovy.blog.idnes.cz/…/Ivetkoprosim-pr…
Requiem aeternam dona eis, Domine
Odpočinutí věčné dej ji, Pane,
Et lux perpetua luceat eis.
A světlo věčné ať jí svítí.
Matičko Boží obětujMore
Loučím se s Tebou Ivetko, rodině a pozůstalým vyjadřuji tímto upřímnou a hlubokou soustrast..
milannovy.blog.idnes.cz/…/Ivetkoprosim-pr…
Requiem aeternam dona eis, Domine
Odpočinutí věčné dej ji, Pane,
Et lux perpetua luceat eis.
A světlo věčné ať jí svítí.
Matičko Boží obětuj
Maria Dubovska
PS Len malokto si spomenie že jednu z najkrajších posledných chvíl ( ked nie jedinú ) na zemi strávila v náručí katolíckej cirkvi, vianočným koncertovaním v miestnom kostole.
Maria Dubovska
Peter, dotyčná Bartošová o ktorej hovoríš, čelí Božej spravdolivosti. To čo hovoríš že robíš nevidíme (modlíš sa, aj ked ti to možno verím ale to nevidím) , čo vidím je, že jej priťažuješ, ked hovoríš o falošnej hudbe a že "nechcela spievat chvály Pánovi". Nerob to.
Peter(skala)
Pre 112
Nedávno zomrela známa speváčka Iveta Bartošová, na ktorej (hudbe) som vyrastal, kedže v tom čase na Slovensku nebol veľký výber (ako dnes) mala pohodovky (pop music), ale zašla aj do tvrdšej hudby. Texty poväčšinou so svetským zmýšľaním, málo čo by sa dalo nájsť o viere v Boha a predsa som ju rád počuval.

Neskôr som prešiel na tvrdšiu hudbu, ale rád som si vypočul aj Ivetku. Dalo by …More
Pre 112
Nedávno zomrela známa speváčka Iveta Bartošová, na ktorej (hudbe) som vyrastal, kedže v tom čase na Slovensku nebol veľký výber (ako dnes) mala pohodovky (pop music), ale zašla aj do tvrdšej hudby. Texty poväčšinou so svetským zmýšľaním, málo čo by sa dalo nájsť o viere v Boha a predsa som ju rád počuval.

Neskôr som prešiel na tvrdšiu hudbu, ale rád som si vypočul aj Ivetku. Dalo by sa povedať, že jej hudba sa zakorenila v mojom srdci.
Po svojom obrátení som sa zriekol predovšetkým satanskej hudby, kde výslovne v textoch spievali na chválu satanovi, avšak to nestačilo na to, aby som prijal Ježiša za jediného Pána aj do oblasti hudby. Pretože satan je známy tým, ako sa skrýva za falošné texty a hudbu. Takže som skumal, hľadal a modlili sa za mna.

Istý karmelitán napísal knihu: Rytmické sputavanie ducha
Veľmi dobrá, konkrétne rozoberá a určuje , ktoré skupiny, speváci a štýly hudby v sebe skrývaju okultizmus (resp ducha tohto sveta)

Aj ked som nechápal alebo nerozumel všetkému, čo píše zle o hudbe, predsa som vedel, že ako novoobrátený a neskusený, musím odovzdať život Pánovi Ježišovi a prijať jeho výzvu, aby sa stal mojim Pánom aj v oblasti hudby. A tak som sa zriekol každej hudby, ktorá nemá nič spoločné s Kristom.

Toto bolo veľmi potrebné a časom som zistil, že prečo?!

Je to ako s milosťou Božou (krstom)
ako malé dieťa nerozumie prečo sa má dať pokrstiť, predsa rodičia to vedia a prakticky ide o to, aby mohlo postupne prijať dalšie sviatosti, ktoré ho privádzaju bližšie k spáse.

Podobne je to aj s nami dospelými a vôbec s každým človekom v oblasti hudby, že musíme začať a postupne sa zrieknuť čo najväčšieho počtu zlého a tým sa viac a viac priblížime k poznaniu ale aj k prežívaniu čistejšieho a svätejšieho života s Bohom.

Ináč povedané, čím viac sa zriekneme, tým viac dostaneme od Ježiša, čím menej sa zriekneme tým menej dostaneme:)

A naozaj: postupne som vnímal hudbu ale aj Ježiša a vôbec ľudí, ktorí sa zaujímaju o hudbu ako vpadaju do pasce okultnej hudby s porozumením ich pádom, ale zároven aj svätosť, ktorá prebýva na chválach ľudu.

Vrátim sa späť k hudbe Ivety B., pretože suvisi s témou tejto reholnej sestričky.
Ked ich porovnáme,môžeme vidieť že maju veľa spoločného. Texty piesne podobné a hudba takisto. Hovorí sa, že človek sa učí na chybách iných alebo svojich. Ked na iných, tak pozerá na chyby spevákov a ked na svojich tak nechce vidieť chyby spevákov.

Na Ivete mnohí ešte aj dnes nechcu vidieť niečo zlé,lebo by im to zasahovalo do svedomia, že doteraz jej hudbu príjmali v pohode a miešali sväté s hriechom. Pritom si neuvedomuju ako sa tým odvracaju od milosti Božej. Nevidia v tom až také zlo.
A tí, čo sa učia na chybách iných, tak v pokore si priznaju ako sv.Pavol že ešte aj v listoch písal o svojich hriechoch, takže sa zrieknu jej hudby a obrátia svoju pozornosť na hudbu a piesne, ktoré chvália Pána.

Ani táto sestrička si poriadne neuvedomuje kam siaha jej angažovanosť ...

Za Ivetku sa modlím, lebo aj ked spáchala samovraždu, nemuselo to byť tak, žeby mala skončiť v pekle. Existuju mimor.prípady, kedy to nie je jednoznačné, ale čo sa týka hudby, tak problém ostáva a je jasný, že sa nechcela zrieknuť falošnej hudby, odmietala spievať na chválu Pánovi a to ju držalo v moci zlého. Na jej klipoch bolo vidieť, čo je falošné v hudbonej scéne: spievať o láske (akože tej pravej) a pritom sa obliekať (resp.vyzliekať) ako ked človek nemyslí s láskou uprimne, takže to zachádza aj k cudzoložstvu a podobným nečistým hriechom.

A tak je to vidieť aj u piesni sestričky alebo iných svetských piesni, že spievaju o akejsi láske, ale neberu ju vážne. Dokonca aj Elán toho veľa naspieval,ale v skutočnosti išlo často-krát o taku lásku,ktorá povolovala hriechy nečistoty v predmanželskom vzťahu.

Na tom som vyrastal, viem čím som prešiel a čoho som sa vzdal pre Ježiša Krista.
Už nemusím smutiť sa starým...lebo vidím nové -chvály, ktoré si ctia pravého Boha a hudbu, ktorá povznáša ducha k spaseniu. Nie, však k svetskému zmýšľaniu

www.youtube.com/watch
pšenka
ječmínku - králi fakt jsi smyslůůplný inteligent
rkrn112
dojíma ma tvoje vzdelanie, mudrosť, cit, hlbka ,skusenosť, Peter, poodkry zo svojej
identity, celkom sa tu dá niečomu naučiť...
Peter(skala)
"... o svetskej hudbe, RKC tak neučí."
***
Ak chceš, napíš čo učí RKC o svetskej hudbe, ale pre lepšie porozumenie musím povedať, že pojem: "svetská hudba" má viac významov a to podobne ako slovo: "poznanie"

Poznanie v Biblii sa niekedy používa na vyjadrenie daru-schopnosti a inokedy na vyjadrenie sex.skúsenosti, takže ked raz vyjadruje niečo Božské,tak inokedy len ľudské.


A podobne aj so …More
"... o svetskej hudbe, RKC tak neučí."
***
Ak chceš, napíš čo učí RKC o svetskej hudbe, ale pre lepšie porozumenie musím povedať, že pojem: "svetská hudba" má viac významov a to podobne ako slovo: "poznanie"

Poznanie v Biblii sa niekedy používa na vyjadrenie daru-schopnosti a inokedy na vyjadrenie sex.skúsenosti, takže ked raz vyjadruje niečo Božské,tak inokedy len ľudské.


A podobne aj so slovom: "svetské"

"Pán tohto sveta"
je diabol a predsa svet je Boží, lebo ho stvoril a ešte sa neukázalo, čím bude. Niekedy za svetské sa považuje niečo z tohto sveta akoby sa jednalo niečo čo Boh stvoril a preto je to prirodzene dobré a inokedy sa to považuje len za niečo, čo skôr odvádza pozornosť od Boha a človek potom viac lipne na stvorenom až diabolskom.

Aj slovo:"ľudské" je niekedy používané ako čosi hriešne -žiadostivé... a predsa inokedy sa používa na vyjadrenie Božskej Osoby Ježiša Krista, ktorou bol a je "pravý človek a pravý Boh"

Takže, ked sa jedná o svetsku hudbu, tak poväčšinou síce ide o niečo, čo odvádza pozornosť od "Božskej hudby", ale predsa treba byť konkrétny:

Napr. za taku považujem hudbu, ktorá predovšetkým nie je vymodlená, ale len tužbou človeka sa zabaviť, čiže pôvodný umysel človeka nemá zámer piesnou osláviť Boha.
Takéto piesne su veľa a aj ked to nevieme dokázať vždy - nakoľko nepoznáme vždy tie umysly, predsa ovocie a okolnosti nám to ukazuju.

Okolnosti ukazuju nie len v texte, o čo ide autorovi piesne, ale aj v melodii hudby (rytmus) Rytmické sputavanie ducha dokazuje, aký duch je za danou hudbou. Ak sputava ľudskeho ducha tak, že ním lomcuje a strháva do tranzu pripomínajuceho robota, či zvieraťa je to znamenie, že za tým sa skrýva chaotický duch - duch tohto sveta (diabol). Porovnaj: Rock-rap-metal-rave-techno...

Ale diabolský duch koná aj opačným extrémom
: sputa ľudskeho ducha a telo tak silno, že s ním zvádza okolie (iné duše) k žiadostivosti, erotike, ... porovnaj: sladaky, pop-music

Boží duch však naproti týmto extrémom vedie ľudského ducha a telo k pôvabnemu, alezároven k dôraznemu rytmu sa niekedy až vznášať v Božej prítomnosti.
rkrn112
Boh ťa stvoril ako človeka nie ako ovcu. Ovcu s teba chcú mať tí a cez nich ten ,ktorí ťa chcú /chce/ ovládať a nechcú /nechce/ aby si sa pozeral na Boha, ani na pravo ani na ľavo ale ani pred seba. Chcú aby si iba slepo kráčal v stáde. Boh chce aby ho človek prijal slobodne s dodrziavaním jeho rád /prikázaní/, iba tak to je naozaj. Byť zmanipulovaná ovečka /hrešiaca, popierajúca Boha/, znamená …More
Boh ťa stvoril ako človeka nie ako ovcu. Ovcu s teba chcú mať tí a cez nich ten ,ktorí ťa chcú /chce/ ovládať a nechcú /nechce/ aby si sa pozeral na Boha, ani na pravo ani na ľavo ale ani pred seba. Chcú aby si iba slepo kráčal v stáde. Boh chce aby ho človek prijal slobodne s dodrziavaním jeho rád /prikázaní/, iba tak to je naozaj. Byť zmanipulovaná ovečka /hrešiaca, popierajúca Boha/, znamená byť v rukách diabla. Nedá sa povedať, že nemáš počúvať hudbu. ✍️
Peter(skala)
Hoc ako si človek predstavuje a vykladá kresťanov zo Skutkov apoštolov,ked pohania a židia na nich hladeli ako na opitých... v každom prípade sa nevypláca (dobrou odmenou) služiť Bohu aj mamone:

Rave, techno, dance-flor, pop, underground a iné ... na čom som fičal sa akosi časom mieša a vytvára tak akoby nové štýly, ale v podstate ide o svetské štýly, za ktorým je duch tohto sveta.

Vyrastal …More
Hoc ako si človek predstavuje a vykladá kresťanov zo Skutkov apoštolov,ked pohania a židia na nich hladeli ako na opitých... v každom prípade sa nevypláca (dobrou odmenou) služiť Bohu aj mamone:

Rave, techno, dance-flor, pop, underground a iné ... na čom som fičal sa akosi časom mieša a vytvára tak akoby nové štýly, ale v podstate ide o svetské štýly, za ktorým je duch tohto sveta.

Vyrastal som za sociku na menšom výbere, ale tak sa to zakorenilo v mojej duši, že tie čisté chvály na slávu Božiu mi nepasovali. Až po obrátení (metanoya) som sa mnohých nerestí zriekol a prijal dary Božie, takže postupne sa mi začali páčiť.

Avšak aj tak som ešte nechápal, prečo by som sa mal zrieknuť dokonca aj štýlu ako je pop-rock-rock&roll, .. ked nemaju výslovne ruhavé texty. Neskôr som zistil, že čistému je všetko čisté-znamená byť najprv čistý aj od svetských štýlov a až potom sa môže pozerať na všetko s čistým pohľadom.

Lenže to sa stalo až po modlitbe oslobodenia a zasvätenia sa Ježišovi a Márii.
Bola to milosť, bez ktorej by mi trvalo dlhšie rozlišiť dobro a zlo medzi notami.

Preto odporučam nie len pohanom ale aj kresťanom modlitbu:

Zriekam sa satana a jeho neposlušnosti, klamstva a sebestačnosti. Vyznávam, že bez teba, Pane, nemôžem urobiť nič dobré. Spoliehajúc sa preto na tvoje milosrdenstvo, na ochranný štít tvojej najdrahšej Krvi, na príhovor tvojej Preblahoslavenej Matky Márie, ktorá je mojou duchovnou Matkou, na pomoc svätého archanjela Michala, môjho anjela strážcu, všetkých anjelských chórov a všetkých svätých, ťa prosím: odožeň odo mňa satana až na dno pekla a nech sa viac ku mne nevracia! Odožeň

www.kcho.sk
Peter(skala)
Kokso.. tiež som si to kedysi myslel ako tí zo skutkov apoštolov, čo hovorili, že su ako opití.. dokonca aj nám to povedali na ulici, ked sme svedčili o Ježišovi, ale rozumiem, je to otázka času (kaz 3,1)

🙏
3 more comments from Peter(skala)
Peter(skala)
To len tak vyznieva, ale to by sme museli tanec ako taký zavrhnuť aj z Biblie

Ako si napísal, tak treba rozlišovať: dobrý tanec a zlý tanec.

Ten, ktorý je vtom hornom odkaze je dalšia miešanina svetskej hudby, ktorá nemá nič spoločné s kresťanským duchom. Možno niečo v texte by sa našlo, ale napokon sami môžeme vidieť, že to isté by sme videli na bežných festivaloch-koncertoch..

Ked chce člove…More
To len tak vyznieva, ale to by sme museli tanec ako taký zavrhnuť aj z Biblie

Ako si napísal, tak treba rozlišovať: dobrý tanec a zlý tanec.

Ten, ktorý je vtom hornom odkaze je dalšia miešanina svetskej hudby, ktorá nemá nič spoločné s kresťanským duchom. Možno niečo v texte by sa našlo, ale napokon sami môžeme vidieť, že to isté by sme videli na bežných festivaloch-koncertoch..

Ked chce človek sa priblížiť k oslave Pána a využiť talenty od Boha (dary a charizmy) potrebuje zažiť vyliatie Ducha (bez toho to neide) pretože oni su zvlášť na budovanie spoločenstva s Bohom a medzi veriacimi - ako hovorí sv.Pavol.

Možno si už počul, že charizmy jazykov je možné prijať od Pána aj počas modlitby sv.ruženca, a podobne aj Dávid nemusel čakať na vyliatie Ducha Svätého, kdesi v spoločenstve veriacich na to, aby sa naučil tancovať. Hlavne človek musí mať skrušeného ducha.

Je to mimoriadny dar, ktorý potrebuje predispozíciu: byť otvorený na Ducha Svätého a nechať sa viesť. Ono sa to hovorí, ked človek to už zažil a tak nakoniec odporučam predsa prísť do spoločenstva veriacich a zažiť vyliatie Ducha - vnímať prejavy jeho svätosti a darov, aby mohol povedať svoje:"Áno"

Až to človek pocíti a uvidí aj na iných svojich bratov a sestier, potom už sa nebude čudovať, či sa napili vína alebo su bláznami,lebo bude vedieť komu uveril.

Ale, aby to neostalo len pri slovách pozri niečo z toho ako asi je možné ostať pri slušnom tanci a mať z toho ozaj radosť, že tancujú pre Pána. Všimni si hlavne gestá,pohyby a porovnaj s tými svetskými:

www.youtube.com/watch
Peter(skala)
Pán Ježiš sv. Faustíne :

Tieto posledné dni karnevalu som spoznala veľké množstvo trestov a hriechov. Pán mi dal spoznať v jednej chvíli hriechy celého sveta ...... ktoré boli popáchané v tento deň .... fašiangov ( disco, pochybné koncerty, tance, plesy atď. )

Pán Ježiš sv. Faustíne z knihy Božie milosrdenstvo
boziemilosrdenstvo.ic.cz
Peter(skala)
SV. FRANTIŠEK SALESKÝ O TANCI

Ľahko sa tanec nakloní k zlému, lebo ľudska prirodzenosť po dedičnom hriechu je náklonna k zmyselnosti a pôžitku.
Tanec je vždy nebezpečný ľudom, ktorí nie sú dosť pevný v náboženstve a cností, najmä dnes, keď hrubá nevera znetvorila , znemravnila a otrávila aj to málo dobra, ktoré ešte v tanci bolo.

Sv. Frantisek Salesky pokračuje: pri tancoch sa ludia pretekaju…More
SV. FRANTIŠEK SALESKÝ O TANCI

Ľahko sa tanec nakloní k zlému, lebo ľudska prirodzenosť po dedičnom hriechu je náklonna k zmyselnosti a pôžitku.
Tanec je vždy nebezpečný ľudom, ktorí nie sú dosť pevný v náboženstve a cností, najmä dnes, keď hrubá nevera znetvorila , znemravnila a otrávila aj to málo dobra, ktoré ešte v tanci bolo.

Sv. Frantisek Salesky pokračuje: pri tancoch sa ludia pretekaju v pýche a márnivosti, nadväzujú nebespečné známosti, ktoré už mnohých priviedli do neštastia na celý život. pri tanci sa neotvárajú len póri , ktorými vystupuje pot ale otváraju sa aj póry srdca.
Keď sa potom priblíži had a zašepká milé slovo, polichotí, prehovorí vábivim pohľadom, nejedno srdce sa da pomylit, zviesť, otráviť.
Koľko nebezpečenstiev je v tanci ! Rozptyluje ducha nábožnosti, oslabuje sľachetne duševne sily, schladzuje lásku v duši, vzbudzuje tisíc hriešnych myšlienok.
Nezúčastnuj sa na tancoch , ktoré uražajú dobré mravy. Netancuj často a dlho, aby sa ti tanec nestal zlým zvykom a náruživosťou.
Kedže s tancom súvisí toľko nebespečenstva pre čistotu duše, srdca, štastia, treba sa podľa možnosti tancu čo najväčsmi vyhýbať.
Po tanci sa usiluj čím skôr zabudnúť a potlačit nebespečné vnemy a pocity. možes tak urobiť nasledovne:

1. Kym si tancovala , zatial v pekle trpelo mnoho duší, ktoré pri tanci alebo po tanci zhrešili

2. V tom istom čase mnoho rehoľníkov a zbožnych duší obveselovalo Boha modlidbami, zbožnými spevmi a rozjímanim

O koľko lepšie využili čas ako ty !

3. Kým si tancovala, mnoho duší sa zvíjalo v smrtelných krčoch a úzkostiach a mnohé umreli.

Tisíce a tisíce chorých po nemocniciach , domoch, horach a moriach sa trápilo vo veľkych bolestiach a nemali pokoj.

Nemáš s nimi súcit ?

Nemysliš na to, že aj ty raz budeš trpieť a stonať, kým iný budú tancovať ?

4. Tvoj Spasiteľ a blahoslavenna Panna Mária, anjeli a svätý hľadeli na teba pri tanci.

Ako ta ľutovali , že taká bláznivá zábava ti vie doniesť toľko potešenia, že jej vieš venovať toľku pozornost toľko času a záujmu.

5. Pomysli si: kým si tancovala , plynul čas a smrť sa blížila neúprosne k tebe.

Pozri, sama smrť ťa volá do tanca, kde hudbou bude žaloba na tvoje hriechy, kde bude možno urobiť jediný tanečný krok, krok zo života do smrti .

Jedine tento tanec smrti je skutočná a ozajstná kratochvíľa

Skracuje navždy chvíľu a čas, sprevádza ľudi z časnosti do večnosti , do blaženej alebo hroznej večnosti


Drahá Filotea, načrtol som ti niekoľko myšlienok a o tanci a po tanci. Boh ti vnukne ešte dalšie ak máš v sebe len trochu bázne Božej.
Z knihy : Filotea Návod k nábožnému životu

jezismaria.ic.cz/…/O TANCI.html
Ostrik
Pre teba, Peter:

Matka Božia prehovorila k neveste (k sv.Brigite Švédskej) a povedala:

"Moja dcéra, chcem aby si vedela, že kde je tanec, sú tri veci: prázdna radosť, planá reč a márne pachtenie.

Ak vstúpi niekto smutný a žalostný, potom jeho priateľ, ktorý sa veselia v tanci, keď videla druha prichádzajúceho v smútku, hneď opúšťa tanečné veselí a súcití s truchlícím druhom.

Onen tanec je …More
Pre teba, Peter:

Matka Božia prehovorila k neveste (k sv.Brigite Švédskej) a povedala:

"Moja dcéra, chcem aby si vedela, že kde je tanec, sú tri veci: prázdna radosť, planá reč a márne pachtenie.

Ak vstúpi niekto smutný a žalostný, potom jeho priateľ, ktorý sa veselia v tanci, keď videla druha prichádzajúceho v smútku, hneď opúšťa tanečné veselí a súcití s truchlícím druhom.

Onen tanec je tento svet, točiace sa v žiadostiach, ktoré sa nemoudrému zdajú byť šťastím. V tomto svete sú tri márnosti, prázdneho veselí, roztopašné reči a neužitočné námahy, pretože všetko, pre čo sa človek vo svete námahou konal, tu zanechá.

A kto je v tom tanci, ak je priateľ môj, zvážil by môj smútok, námahu a žiaľ a súcitiaci so mnou, ktorý sa odlúčila svetskému veselí, sám by sa zriekol svetskej márnosti.

svatabrigita.ic.cz
Peter(skala)
Matka Boží promluvila k nevěstě (k sv.Brigite Švédskej) a pravila:

“Moje dcero, chci abys věděla, že kde je tanec, jsou tři věci: prázdná radost, planá mluva a marné pachtění.

Vstoupí-li někdo smutný a žalostný, potom jeho přítel, který se veselí v tanci, vidouc druha přicházejícího ve smutku, hned opouští taneční veselí a soucítí s truchlícím druhem.

Onen tanec je tento svět, točící se v …
More
Matka Boží promluvila k nevěstě (k sv.Brigite Švédskej) a pravila:

“Moje dcero, chci abys věděla, že kde je tanec, jsou tři věci: prázdná radost, planá mluva a marné pachtění.

Vstoupí-li někdo smutný a žalostný, potom jeho přítel, který se veselí v tanci, vidouc druha přicházejícího ve smutku, hned opouští taneční veselí a soucítí s truchlícím druhem.

Onen tanec je tento svět, točící se v žádostech, které se nemoudrému zdají býti štěstím. V tomto světě jsou tři marnosti, prázdného veselí, rozpustilé mluvy a neužitečné námahy, neboť vše, pro co se člověk ve světě pachtil, zde zanechá.


A kdo je v tom tanci, je-li přítel můj, zvážil by můj smutek, námahu a žalost a soucítíc se mnou, jenž se odloučila světskému veselí, sám by se zřekl světské marnosti.

svatabrigita.ic.cz
Peter(skala)
Sv.Ján Maria Vianney:

Za obliekanie a chodenie na plesy počas karnevalu vymeriavali tri roky pokánia. Ak sa chlapec alebo dievča oddávali nebezpečným tancom, museli robiť pokánie tri roky, a nové porušenie tohto predpisu hrozili kliatbou.
Za nepotrebné cestovanie v nedeľu alebo vo sviatok bolo sedem dní pokánia. Ak sa dievča dopustilo hriechu so ženatým človekom, robilo pokánie desať rokov.
More
Sv.Ján Maria Vianney:

Za obliekanie a chodenie na plesy počas karnevalu vymeriavali tri roky pokánia. Ak sa chlapec alebo dievča oddávali nebezpečným tancom, museli robiť pokánie tri roky, a nové porušenie tohto predpisu hrozili kliatbou.
Za nepotrebné cestovanie v nedeľu alebo vo sviatok bolo sedem dní pokánia. Ak sa dievča dopustilo hriechu so ženatým človekom, robilo pokánie desať rokov.
Čím je, drahí moji, dnešné pokánie v porovnaní s tým, ktoré som vymenoval? A predsa Božia spravodlivosť je tá istá, ako bola kedysi


jezismaria.ic.cz/…/O TANCI.html
One more comment from Peter(skala)
Peter(skala)
Áno, to je to, čo si treba vedieť aj správne vysvetliť:

Niekto si myslí, že ked sa píše v Biblii ako veriacemu neuškodia hady, tak ich bude chytať do ruk a podobne aj sen o nečistých zvierat si vysvetluju, že môžu jesť všetko a ked si prečitaju stáť o Adamovi a Eve, tak si myslia, môžu chodiť hoc aj nahí, lebo že vraj čistému je všetko čisté 🙄

Ale, ked na to doplatia, zvalia vinu znova na …More
Áno, to je to, čo si treba vedieť aj správne vysvetliť:

Niekto si myslí, že ked sa píše v Biblii ako veriacemu neuškodia hady, tak ich bude chytať do ruk a podobne aj sen o nečistých zvierat si vysvetluju, že môžu jesť všetko a ked si prečitaju stáť o Adamovi a Eve, tak si myslia, môžu chodiť hoc aj nahí, lebo že vraj čistému je všetko čisté 🙄

Ale, ked na to doplatia, zvalia vinu znova na iných ... len si najdu inu vyhovorku

Kresťan (Božie Dieťa) by si mal predovšetkým priznať, že bez Božích Slov-nariadení aj čo sa týka dobrých mravov a darov (talentov hudby-tanca-spevu) nedokáže toto všetko správne využiť a použiť zvlášť v pohanskom svete.

Niekedy ľudia si povedia, že im stačí Evanjelium a ostatné v srdci pochopia, ale ked príde na to..., tak ťažko obstojí. Jednoducho potrebuje "nové zjavenie": ked Ježiš povedal, že nám pošle svojho Ducha, aby nám zjavil celu pravdu, tak to neznamená, že len v srdci budeme počuť jeho hlas a podľa neho sa rozhodovať, ale že sa bude nadalej zjavovať so svojimi svätými a tak prostredníctvom svojich posolstiev dávať lepšie poznanie, čo ešte nevieme a to napr. aj v hudbe.

O hudbe sa zaujímavo vyjadril aj sv.Ján M.Vianey
jezismaria.ic.cz/…/O TANCI.html

Možno sa teraz spýtate, čo tu zvyčajne vedie k pádu. Každé dieťa, ktoré sa učí katechizmus, ľahko odpovie, že dôvodom toho bývajú tance,plesy a dôverné kontakty dotyky s osobami opačného pohlavia, hudba, príliš voľné slová, neslušné oblečenie, nemierny vzťah *

Ak teda, drahí bratia, chcete si zachovať čistotu duše, tak nutne musíte čosi odmietať svojmu telu ináč vás ono privedie do zatratenia.*

Aj plesy a tance sú v tomto ohľade veľmi nebezpečné. Najmenej trištvrtiny mladých ľudí sa kvôli ním dostáva do pazúrov nečistého ducha. Nemusím vám to dokazovať, lebo to už, bohužiaľ viete z vlastnej skúsenosti. Koľko zlých myšlienok, koľko špinavých túžob a nemorálnych hriechov


👍
jezismaria.ic.cz/…/DIABOL_MEDZI_NO…