Clicks514

Svätý Otec František dôrazne odsúdil potraty a homosexualizmus

Vatikán 5. apríla (E-kai/KN) Úplné a jednoznačné odsúdenie potratu, a to aj v dôsledku znásilnenia, ako aj homosexuality, zaznelo v rozhovore, ktorý poskytol pápež František pre program Salvados …More
Vatikán 5. apríla (E-kai/KN) Úplné a jednoznačné odsúdenie potratu, a to aj v dôsledku znásilnenia, ako aj homosexuality, zaznelo v rozhovore, ktorý poskytol pápež František pre program Salvados španielskeho televízneho kanálu La Sexta.

Novinár Jordi Évole, ktorý sa rozprával s pápežom, sa ho spýtal, či by pochopil ukončenie tehotenstva, ktoré bolo dôsledkom znásilnenia.

Potrat je vždy vražda

„Chcel by som pochopiť zúfalstvo dievčaťa, ale tiež viem, že je zlé zničiť ľudský život, aby sa tento problém vyriešil,“ povedal František a položil rečnícku otázku: „Je prijateľné najať plateného vraha na zničenie ľudského života?“

Pápež sa vrátil k prípadu znásilneného dievčaťa a rozhodne vyhlásil: „Nemôžete ju ani vyhodiť na ulicu. Vďaka Bohu, v posledných 10 alebo 15 rokoch veľmi vzrástla citlivosť na takéto prípady osamelých dievčat, ktoré budú matkami.“

Pápež poznamenal, že v tom čase sa výrazne rozvinuli aktivity, vďaka ktorým mali možnosť byť sprevádzané a zdôrazňovala sa ich dôstojnosť.

Novinár však išiel v tejto téme ďalej a hovoril o krajinách, kde je potrat stále trestný, ako to chce podľa reportéra aj Cirkev, v ktorých ženy zažívajú veľmi ťažké situácie a sú potrestané väzením za rozhodnutia, ktoré prijali (v súvislosti s potratom – poznámka KN).

Pápež v reakcii na to poznamenal, že nehovorí o svetskom práve rôznych krajín, „ale kladie si otázku, v súvislosti s občianskym a náboženským právom, ktorá sa týka ľudskej bytosti: Je správne odstrániť ľudský život, aby sa tento problém vyriešil?“

Potom dodal: „Od odpovede na túto otázku závisí všetko ostatné, ale toto je základná otázka, z ktorej vychádzam.“

Homosexuálny sklon nie je hriechom

Ďalšou dôležitou otázkou bola homosexualita a postoj Cirkvi voči nej. Svätý Otec začal v tejto veci svoje vyjadrenie úvahou o tom, čo je to hriech, a dvakrát zopakoval, že nie sú ním sklony.

„Ak máte sklon sa hnevať, to nie je hriech, ale ak sa rozzúrite a zraníte iných, dopustíte sa hriechu,“ vysvetlil.

V tejto súvislosti Jordi Évole pripomenul Františkovo vyhlásenie z augusta 2018, že „ak sa homosexualita odhalí v detstve, existuje mnoho dôvodov, aby sa tým začal zaoberať psychiater“, na čo pápež odpovedal, že v skutočnosti to myslel tak, že „je potrebné ísť k psychológovi, aby sa on pozrel na to, o čo tu vlastne ide.“

Zdôraznil, že použitie slova psychiater vyplývalo zo skutočnosti, že „toto slovo mu prišlo na jazyk ako prvé, pretože nehovoril v svojom rodnom jazyku“.

Zároveň však Svätý Otec vysvetlil, že médiá prevzali jeho slová v nesprávnom zmysle a zopakoval niekoľko polemických výrokov o sexuálnych voľbách: „Keď je človek veľmi mladý a veľmi malý a začína prejavovať zriedkavé príznaky, mali by ste ísť k špecialistovi.“

Keď sa na to novinár opýtal, či zriedkavosť znamená „homosexuálne dieťa“, pápež dvakrát opakoval, že „teoreticky nie“, a potom dodal: „Ale hovorím o dieťati, ktoré sa vyvíja a rodičia začínajú vidieť zriedkavé prejavy.

Nech sa spolu poradia a nech idú za odborníkom. Mali by to urobiť. Možno to nie je homosexualita, ale niečo iné.“

Reportér sa však stále zaujímal o otázku, či to možno považovať za „zriedkavé“, že niekto má rád ľudí rovnakého pohlavia. František vysvetlil, že „pre rodinu je to niečo zriedkavé“, poznamenávajúc, že „nie v zmysle pohoršenia“. To by sa malo chápať v tom zmysle, že „je to niečo, čomu nerozumejú, niečo mimo normy“ – vysvetlil pápež.

Potom poukázal na to, že inštitúcia rodiny bola skoršia a dôležitejšia, pričom zároveň dodal, že „každý má právo mať otca a matku a rodinný krb a otec a matka majú právo mať dieťa“. Všimol si, že „homosexualita spôsobuje bolesť v rodine, ale“ – dodal – „nikto nevyháňa osobu z domu pre jej homosexuálne sklony.“

Dôležité je uzdravenie

Nakoniec rozhovor prišiel k otázke nedávneho vatikánskeho samitu o sexuálnych priestupkoch v Cirkvi. František zdôraznil, že nerozumie tým, ktorí nechcú tvrdšie opatrenia proti pedofílii.

Zároveň bránil proces obnovy, ktorý začal počas svojho pontifikátu. „Niektorí by chceli, aby som obesil sto kňazov na Námestí sv. Petra, pretože to by bol konkrétny skutok.

V médiách to dostalo veľa priestoru, ale mňa viac ako priestor v médiách zaujíma, začatie uzdravujúcich procesov,“ dodal na záver televízneho rozhovoru pápež František.

alianciazanedelu.sk/archiv/3499
zaba
Po pozorném přečtení si nemyslím, že Bergoglio jasně odsoudil homosexualitu- v tom smyslu si myslím, že nadpis článku je příliš euforický a zavádějící. Spíše problém rozmělnil poukazem na sklon k homosexualitě, což samozřejmě opravdu není hřích, ale kde je jasné odsouzení sodomských hříchů? Zaštiťovat se pouze bojem proti pedofilii je opravdu málo ohledně pontifexova vysvětlení hříchů proti 6. …More
Po pozorném přečtení si nemyslím, že Bergoglio jasně odsoudil homosexualitu- v tom smyslu si myslím, že nadpis článku je příliš euforický a zavádějící. Spíše problém rozmělnil poukazem na sklon k homosexualitě, což samozřejmě opravdu není hřích, ale kde je jasné odsouzení sodomských hříchů? Zaštiťovat se pouze bojem proti pedofilii je opravdu málo ohledně pontifexova vysvětlení hříchů proti 6. přikázání desatera.

Jeho stanovisko k potratům se fakticky kryje se stanoviskem i občanské společnosti, i v ní není již nikdo z potratů nadšen. Ale podobně jako u homosexuality praktikované, i zde chybí jeho jasné připomenutí Božího příkazu nad 5. přikázáním desatera pro všechny zúčastněné, což by z úst pontifexova opět mělo jasně zaznít. Od papeže nikdo nečeká diskuzi nad problémem, ale jasné stanovisko vyplývající z Božího Zjevení, tedy pokud toto Zjevení takové stanovisko obsahuje a to v obou těchto případech skutečně obsahuje.
Já si myslím, že důraznost byla dostatečná a pro ty, kteří chtějí chápat naprosto optimální. Tím se tě nijak nechci dotknou zabo, respektuji to, co jsi napsal. A ohledně potratů a občanské společnosti... Nadšen ne, ale úhel pohledu občanské společnosti a člověka, který věří v Boha a má úctu ke stvořenému životu je poměrně odlišný, měl by... Nemyslím, že tyto pohledy se kryjí. Jsem rád, že papež …More
Já si myslím, že důraznost byla dostatečná a pro ty, kteří chtějí chápat naprosto optimální. Tím se tě nijak nechci dotknou zabo, respektuji to, co jsi napsal. A ohledně potratů a občanské společnosti... Nadšen ne, ale úhel pohledu občanské společnosti a člověka, který věří v Boha a má úctu ke stvořenému životu je poměrně odlišný, měl by... Nemyslím, že tyto pohledy se kryjí. Jsem rád, že papež se dokáže vymezit a volí i formu, která může zneklidnit ty, kteří by rádi úderná prohlášení a možná i tímto způsobem více zasáhne jistý okruh lidí. Určitě lepší než verze ve stylu - mám pro vás jedno prohlášení pozemšťané, ten kdo způsobí potrat a nebo se na něm podílí a nebo je přímo či nepřímo zodpovědný za ukončení života v lůně matky budiž proklet, bude se smažit v pekle včetně této matky a jejího partnera a manžela a andělíčkářky či veškerého personálu nemocnice co o tom věděli nebo tomu napomáhali.... Ono je vše mnohem složitější, ale to už tak bývá :)
Zedad likes this.
Zedad
Od papeže nikdo nečeká diskuzi nad problémem, ale jasné stanovisko k Božímu Zjevení.
ľubica and one more user like this.
ľubica likes this.
zaba likes this.
ľubica likes this.
Je to pravda?

zemavek.sk/zajtra-bude-kon…
Zajtra bude koniec ĽSNS?! Najvyšší súd má Kotlebovi rozpustiť stranu

Zajtra sa chystá veľké súdne pojednávanie na najvyššom súde SR, o budúcnosti Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany 24. mája 2017. Podla neho javí strana protidemokratické až fašistické prvky a je nebezpečná pre …More
Je to pravda?

zemavek.sk/zajtra-bude-kon…
Zajtra bude koniec ĽSNS?! Najvyšší súd má Kotlebovi rozpustiť stranu

Zajtra sa chystá veľké súdne pojednávanie na najvyššom súde SR, o budúcnosti Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany 24. mája 2017. Podla neho javí strana protidemokratické až fašistické prvky a je nebezpečná pre našu spoločnosť.
Osud Kotlebovej strany a demokracie na Slovensku je teda v rukách Najvyššieho Súdu a rozhodovať sa bude už zajtra 9. apríla 2019.
Kotleba a jeho sympatizanti chystajú protest v Bratislave pred sídlom súdu, kde chcú dať najavo svoju nespokojnosť.
magazin1.sk/zajtra-bude-kon…
Bohumila

Tebe neprináša nič dobrý užitek len sektárske hnutia,spolky a dohnal schizmatický človek,ktorý je mimo ako ty.
@Zedad to nevadi, ze to nevie bergoglio. hlavne, ze my to vieme.
Zedad
Při jiné příležitosti papež František vyznává, že neví, jestli život člověka začíná od početí
Mates5485 likes this.
svaty otec hlavne robi velku spinu voci europanom, ked im vnucuje islamistov do ich domov.
Rapture
Aká je téma , ktorú dal pán Anton?,
Si fakt mimo???, Pápež sa jasné vyjadruje voči potratom a Lgbt,. Aj keď sa to slniečkarok určite nepáči
Rapture o to prave ide! 90% povedat pravdu a 10% spinit. hlupak to nepozna.