Anja39
191.8K

Trzy przypowieści o zgubionych i znalezionych

Bp Grzegorz Ryś
Trzy przypowieści o zgubionych i znalezionych

Przypowieści o zaginionej owcy, zaginionej drachmie oraz o ojcu i dwóch synach (Łk 15) to trzy przypowieści powiązane na wiele sposobów. Dlatego warto przeczytać je jedna po drugiej. Te przypowieści sprowokowane są przez faryzeuszy. Ci są w domu i zupełnie nie rozumieli, co robi Jezus. Faryzeusze narzekają na Jezusa.
Owca zgubiła się daleko, tak że pasterz musi zostawić 99 owiec i iść, szukać. Drachma zgubiła się w domu, dlatego trzeba wymieść dom. Ona gdzieś tu jest. Potem jest przypowieść o 2 synach. Jeden zgubił się daleko, drugi zgubił się blisko w domu. Bo drugi co prawda jest w domu, ale ojca nie traktuje jak ojca, brata nie traktuje jak brata. Wiemy jak się kończy historia marnotrawnego. Nie wiemy, co się dzieje ze starszym. Ewangelista Łukasz zostawia miejsce, żebyśmy to dokończyli. Zasadniczo pewnie my tutaj jesteśmy tym starszym bratem, choć nie wszyscy.
Drugi motyw łączący te trzy przypowieści to radość: ze znalezionej owcy, drachmy i syna. To radość, która panuje w niebie z powodu tego grzesznika, który się nawraca. A najtrudniej się nawraca zawsze faryzeuszy, którzy słuchali Jezusa.
Zatem większa jest radość z jednego grzesznika, który się nawraca niż z 99 sprawiedliwych.
Zastanawiałem się, czy to do końca w porządku? Czemu w niebie nie cieszą się z tych 99? Radość w niebie z tego co się nawraca, jest nie dlatego, ze w niebie mają ochotę do jakichkolwiek porównań. Ojciec cieszy się z każdego syna z każdego, kto się nawraca. A ten kto się nawraca, przyprowadza innych. Natomiast ten z poczuciem sprawiedliwości wywala innych za drzwi.
Mateusz nawraca się i zaraz robi imprezę. Zacheusz nawraca się i zaraz robi imprezę. Ten kto się nawraca, zna setki takich jak on. Grzesznik rozgrzeszony przyprowadza innych setkami. Samarytanka, która przyprowadza całą wioskę, woła: chodźcie — przeżyjecie to co ja.
Dzisiaj w czasie lektury Ewangelii św. Mateusza 15, uderzył mnie młodszy syn. Z powodu niego znów można zachwycić się ojcem. Jak młodszy syn postanawia wrócić? On wciąż nie jest nawrócony. Mówi: ile najemników ojca ma pod dostatkiem jedzenia. Poproszę ojca: uczyń mnie choćby jednym z najemników. Młodszy syn nie wierzy, że relacja, którą zburzył jest do naprawienia. Jednak jest głodny. Jest przekonany, że jakoś się ułoży z ojcem na nowych warunkach. Będę u ciebie pracował i zarobię na minimum. To jest niesamowite , bo ojciec nie idzie na takie układy. Ojciec wybiega poruszony swym miłosierdziem. Kiedy ojciec mu się rzuca na szyję, bierze w ramiona, młody nie jest w stanie powiedzieć wszystkiego, co sobie przygotował. Zachowanie ojca uniemożliwiło układ pracodawca-najemnik. Nie możecie się z Ojcem poukładać! Człowiek może by i tego chciał. On mi da to, ja mu dam to. Ty jednak jestem kimś innym. Nie jesteś najemnikiem. Ojciec chce mieć w nas swoje dzieci, nie najemników. Chce mieć synów i córki. Nie możecie wyjść jako najemnicy — tylko jako dzieci, którym już przebaczono.
W niebie już jest impreza. Możecie przyprowadzić setki.
Jednak jakże oni są do siebie podobni — starszy i młodszy syn. Obaj nie są gotowi na zachowanie ojca. Obaj nie rozumieją o co biega ojcu. Obaj są siebie warci. 2 miesiące po święceniach zjechaliśmy się do seminarium. Spotkaliśmy się z rektorem. Kilku kolegów miało już na koncie po 3 — 4 osoby nie rozgrzeszone. Rektor powiedział: jak człowiek przychodzi do spowiedzi i widzisz jakikolwiek mały odruch wskazujący że może się nawrócić, to się tego złap i go rozgrzesz.
To jest zmiana myślenia. Włącz się w radość Boga, który już tam jest. Nie czekajcie że będziecie doskonale przygotowani do spowiedzi. Jeszcze jeden obraz. Eucharystia to chleb niekwaszony, bo taki jedli w czasie wyjścia z Egiptu. Tyle czasu się przygotowywali, a jak mieli wyjść, to się okazało, że nie maja kanapek na drogę. Ludzie byli nieprzygotowani. Gdyby Bóg czekał, aż będą w końcu gotowi do wyjścia, to by się nie doczekał.
Dajcie się Bogu pociągnąć, przy całym niedowierzaniu, nieprzygotowaniu. Daj mu się pociągnąć. Daj mu zmienić swoje myślenie!
Tekst homilii otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Rzecznika Prasowego Przystanku Jezus.
Janusz Zabieraj
Lepiej z mądrym zgubić, jak z głupim znaleźć.
Radek33
"Nawet jedna minuta, która minęła nie powróci. Jak myśmy ją zużyli, tak pozostanie na wieczność"
św.Maksymilian
wojciechowskikrzysztof
Każdy z atakujących kogokolwiek jest ciężkim frajerem myśląc że jest bezkarny bo to internet, ale tak naprawdę ciężko odpowie za każde słowo napisane na tym portalu, gdy stanie przed Bogiem. Sami sobie gotują gorzki los który przyjdzie, a przyjdzie na pewno.
McMarkus
Faktycznie. Całe to szemrane towarzystwo ostatnimi czasy na forum gloria tv prowadziło swobodną pełną nienawiści krucjatę przeciwko Pani Anji39.
polski
>>ten kto się nawraca, przyprowadza innych. Natomiast ten z poczuciem sprawiedliwości wywala innych za drzwi <<
------------------------------------------------------
Wirtualnie wróciły stare dobre czasy sprzed II wojny światowej: wczoraj po brawurowej akcji adana&stowarzyszonych i równie doskonałej akcji stanisławaP Pani Anja39 została pozbawiona możliwości logowania się na portalu. Nadeszły …More
>>ten kto się nawraca, przyprowadza innych. Natomiast ten z poczuciem sprawiedliwości wywala innych za drzwi <<
------------------------------------------------------
Wirtualnie wróciły stare dobre czasy sprzed II wojny światowej: wczoraj po brawurowej akcji adana&stowarzyszonych i równie doskonałej akcji stanisławaP Pani Anja39 została pozbawiona możliwości logowania się na portalu. Nadeszły czasy wirtualnego spokoju. Wirtualny świat zyskał przez wywalenie Anji, rzeczywisty świat też zyskał, bo będzie jej tam więcej. Same zyski. A Anja ? Kogo obchodzi Anja ?
polski
StanisławP dziś robi kolejną akcję (wczoraj Adan&inni) ku "skazaniu na banicję" Anji39,

gloria.tv/reply/hrZxNK4dmfWU1pYcRJJhDLq9v

więc tu pozwalam sobie napisać to, co miałem zamiar napisać StanisławowiP:
============================================================================
Po dwóch latach od listu Luchinki w obecności Anji39 na portalu gloriaTv wypełniają się słowa bpa …More
StanisławP dziś robi kolejną akcję (wczoraj Adan&inni) ku "skazaniu na banicję" Anji39,

gloria.tv/reply/hrZxNK4dmfWU1pYcRJJhDLq9v

więc tu pozwalam sobie napisać to, co miałem zamiar napisać StanisławowiP:
============================================================================
Po dwóch latach od listu Luchinki w obecności Anji39 na portalu gloriaTv wypełniają się słowa bpa Rysia powiedziane niedawno:
>>ten kto się nawraca, przyprowadza innych. Natomiast ten z poczuciem sprawiedliwości wywala innych za drzwi <<
Trzy przypowieści o zgubionych i znalezionych
Przed dwoma laty, Luchinka upominała się o Anję39, która być może była w sytuacji syna, "który odnalazł się". Teraz - wg mojego rozeznania - Anja39 jest tą, która przyprowadza innych do kochającego Ojca. Anja39 nie jest doskonała i ona na wiele sposobów daje o tym znać. Jednak ja w niej widzę dotknięcie kochającego Ojca. (Gorszyć się tym, że celnie wali między oczy ? Cóż, dotknięta miłością Ojca, zachowuje się jak kochana córka /daughter of King/)

>>Powiedz coś o tych Galaktycznych przekazach... masz bezpośredni kontakt z Komandorem? czy tylko z redakcją gazety?<< to akurat nie jest odzwierciedleniem poglądów Anji39 /jak sugeruje StanisławP/, którym ja od maja przyglądam się (urzeczony ich świeżością), lecz uderzeniem 🧐 😎 ☕ w psudo-naukowe bajki StanisławaP, w które akurat na końcu maja Anja była uderzała...
wojciechowskikrzysztof
Ja byłem tym marnotrawnym i po powrocie nadal nie mogę ogarnąć rozumem Bożego Miłosierdzia, po ludzku za zdradę należy się sroga kara. Ale to tylko ludzkie patrzenie bo Bóg jest ponad to, kocha Nas i się Raduje z każdego powrotu marnotrawnego syna do domu.
Miola
👍
..."my tutaj jesteśmy tym starszym bratem, choć nie wszyscy." 👌
polski
>> Nie możecie się z Ojcem poukładać! << ! ! ! ! ! !
polski
Tak. Albo jeszcze dosadniej "beknie nam się za klepanie po plecach papieża i jego biskupów i księży" (za to, że "zbyt miłosierni" są). (Moje prywatne zdanie jest takie: Kto nie chce być miłosierny dla innych, temu nie podoba się miłosierny papież i jego biskupi z księżmi)
Anja39
nadejdzie taki czas ze beknie nam się za klepanie Pana Jezusa po plecach, oj beknie.
Takze ci którzy uwazają ze Boze Miłosierdzie nie idzie w parze ze sprawiedliwoscia- wielkie rozczarowanie przezyją....Dla tych bez pokory i z wieczną postawą roszczeniową w stosunku do zycia i blizniego bedzie wielkie zaskoczenie.
polski
Robimy co chcemy ze Słowem Bożym - zgoda. Przepraszam, jeśli ktoś woli - są tacy, którzy robią, co chcą ze Słowem Bożym. Jednak do takich poszedł bp Ryś i takim głosił. Wierzymy więc w Kościół i konsekwentnie w to, że Bóg poszedł do tych ludzi ? Czy przeciwnie - wierzymy, że bp Ryś miał taki pomysł, więc możemy pozwolić sobie na niedowierzanie (i szukanie "lepszych" kierunków) ?
McMarkus
Dla jednych Bóg jest żywą i realną osobą z którą mają osobistą więź i codzienną relację. Dla innych Bóg to tylko zbiór teologicznych i religijnych informacji. Inaczej mówiąc; to tylko wiedza o Bogu.
Anja39
Nie ma nawrócenia jesli człowiek nie zyje Ewangelią.
Biblia to nie jest ksiazka kucharska zeby z niej cytowac gotowe recepty- to zywe słowo Boga jakie działa jak miecz obosieczny. I biada temu kto nie ma dla Niego bojazni i szacunku.
McMarkus
Wypaczony i karykaturalny katolicyzm to nie tylko domena użytkowników tego portalu. Wcale nie lepiej jest z wiarą katolicką całego polskiego społeczeństwa.

Właśnie poczytałem jak to wygląda u Latynosów w Krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie 80-90% to chrześcijanie, a 60-70% z nich to katolicy.

A do jakich absurdów dochodzi, poczytajcie sami:

Figurka z wykręcanym Jezuskiem czyli jak wierzą Latyno…More
Wypaczony i karykaturalny katolicyzm to nie tylko domena użytkowników tego portalu. Wcale nie lepiej jest z wiarą katolicką całego polskiego społeczeństwa.

Właśnie poczytałem jak to wygląda u Latynosów w Krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie 80-90% to chrześcijanie, a 60-70% z nich to katolicy.

A do jakich absurdów dochodzi, poczytajcie sami:

Figurka z wykręcanym Jezuskiem czyli jak wierzą Latynosi
Anja39
👍
McMarkus
Są i tacy którzy, przy całym swoim niedowierzaniu Bogiem chcieliby manipulować. Pociągać Nim adekwatnie do swoich planów i zamiarów. Taki Pan Bóg na żądanie. Oczywiście nic nie za darmo. Broń Boże. Ale w zamian np. za "zdrowaśkę". Ty mi Panie Boże załatw to i tamto, a ja ci w zapłacę wieczornym paciorkiem. A w piątek to nawet mięsa nie zjem.
polski
👍 Pierwszą rzeczą potrzebną by dać pociągnąć się Słowu Bożemu jest usunięcie uprzedzeń w stosunku do głoszącego je (jeśli są). (Uprzedzenia w stosunku do samego siebie rozwiewa Słowo Boże; jak wyżej)
Anja39
Dajcie się Bogu pociągnąć, przy całym niedowierzaniu, nieprzygotowaniu. Daj mu się pociągnąć. Daj mu zmienić swoje myślenie! 👍