Clicks6
tr.news

Francis’in Eşcinsel Sivil Birliktelikleri Desteklemeyle İlgili Korkunç Ses Kaydı

Francis, 21 Ekim'de [ahlaksız] sivil birliktelikleri desteklemek için yaptığı son açıklamasını, her zaman onların yanında olduğunu kabul ederek yaptı. Bu gerçekten de doğru.

Bergoglio, 2010 yılında Buenos Aires Başpiskoposu iken de sivil birliktelikleri desteklemişti. Piskoposların hararetli bir toplantısında, eşcinsel sahte evliliği eleştirmesine izin verildiği için bir taviz olarak sivil eşcinsel birliktelikleri desteklemeyi savundu - oysaki eşcinsel sivil birliktelikler her zaman eşcinsel sözde evlilikleri tanıtmanın ilk adımı olarak kullanılıyor.

Daha sonra Bergoglio, eşcinsellik militanı Marcelo Márquez'e “eşcinsellerin haklarının tanınması gerektiğini ve sivil birliktelikleri desteklediğini, ancak aynı durumun eşcinsel evlilikler için geçerli olmadığını” söyledi - oysaki her ikisi de aynı şeydir.

Mart 2014'te Francis, Corriere della Sera'ya verdiği demeçte, Devletlerin, sağlık hizmetlerini ve diğer ekonomik faydaları sağlamak için "birlikte yaşamanın farklı durumlarını düzenlemeye" çalıştıklarını söyledi, "Farklı olaylara bakmalı ve onları kendi çeşitliliği içinde değerlendirmeliyiz." Fakat bu argüman ikiyüzlülüktür çünkü "birlikte yaşamanın farklı durumları" cinsellik veya eşcinselliğe atıfta bulunmaksızın düzenlenebilir.

Bu sözlerin ardından, gazeteler şöyle manşetler attı: "Papa Francis Eşcinsel Sivil Birlikteliklerin Kilise Tarafından Tolere Edilebilir Olabileceğini Düşünüyor" ve "Papa Francis Sivil Birlikteliklere Destek Öneriyor" başlığını taşıyordu. Francis bu manşetleri tekzip etmedi.

2017 tarihli Politika ve Toplum adlı söyleşi kitabında Francis, evlilik ve eşcinsel birlikte yaşama arasında yalnızca terminolojik bir fark olduğunu öne sürdü: "Evlilik erkek ve kadın arasındadır. Terimin tam karşılığı budur. Aynı cinsiyetler arası birlikteliklere "sivil birliktelikler" diyelim."

Resim: © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsNvxaxnvdas