Clicks207

W herbie kard. Bergoglio, a następnie papieża Franciszka znajdowała się pięcioramienna gwiazda o takim dokładnie kształcie, jaki posiada pentagram.

Niespodziewana zmiana herbu papieskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM
W herbie kard. Bergoglio, a następnie papieża Franciszka znajdowała się pięcioramienna gwiazda o takim dokładnie kształcie, jaki posiada pentagram. Została usunięta przez Stolicę Apostolską.

W jednym z rozdziałów mojej książki „Papież Franciszek – dokąd zmierza kościół” znalazł się punkt dotyczący herbu biskupiego kard. Bergoglio, który bez żadnych zmian stał się herbem papieża Franciszka. Kilka dni później herb papieski został zmieniony przez Stolicę Apostolską.
Oto dotyczący herbu fragment książki:
W herbie kard. Bergoglio znajduje się słońce, a na jego tle krzyż z literami IHS, a poniżej trzy gwoździe. W dolnym prawym rogu herbu znajduje się kiść winogron, a w lewem rogu gwiazda pięcioramienna jednym rogiem zwrócona do góry, dokładnie zatem taka sama jak pentagram.
Obecność tej gwiazdy w herbie kard. Bergoglio zaniepokoiło wielu katolików.
W Internecie w komentarzach do wielu stron pojawiły się liczne rozważania internatów na ten temat. Oto niektóre głosy: „Czy ktoś mógłby wyjaśnić co robi w herbie kard. Bergoglio pięcioramienna gwiazda? Satanizm, bolszewizm czy tylko teologia wyzwolenia.?”; „Też się zastanawiałem nad tą gwiazdą...dziwne co najmniej – dziwaczny herb..aha i co mnie uderzyło jeszcze – powtarzane z jego ust wielokrotnie hasło braterstwo (Fraternite – kojarzy mi się to z masonerią i Rewolucją)”; „A może to Gwiazda Betlejemska?”.
Na portalu tvn24.pl znajdujemy materiał referujący watykańską konferencję prasową dotycząca herbu wybranego przez papieża Franciszka. Jego zasadnicze elementy są dokładnie takie same jak w jego herbie biskupim.
Oto co napisano w tym materiale: „Na tarczy herbowej w centrum i jako największy element znalazł się symbol zakonu jezuitów, z którego wywodzi się nowy papież. Poniżej znajduje się pięcioramienna gwiazda, która w heraldyce symbolizuje Matkę Boską, Matkę Jezusa i całego Kościoła. Obok znajduje się gałązka Nardostachys jatamanasi, niepozornej rośliny nazywanej popularnie szpikanardem. Wybrano ją, ponieważ jest uznawana za symbol św. Józefa z Nazaretu. Jak powiedział rzecznik prasowy Watykanu, Federico Lombardi, papież chciał w ten sposób podkreślić swoje przywiązanie do rodziców Jezusa. Podano również, że jako papież Franciszek zachowa swoje wcześniejsze zawołanie biskupie Miserando Atque Eligendo, pochodzące z homilii św. Bedy Czcigodnego, opartej o Ewangelię św. Mateusza. Można je przetłumaczyć jako wybrał go, ponieważ spojrzał na niego oczami miłosierdzia”.
Z portali internetowych poświęconych heraldyce i symbolice chrzęscijańskiej dowiedziałem się niewiele. Dotarłem bowiem tylko do stwierdzeń, że gwiazda związana z Matką Bożą jest sześcioramienna.

A oto treść oświadczenia czy raczej komunikatu pt.„Symbole w papieskim herbie stały się bardziej czytelne”, które zostało zamieszczone na stronie Radia Watykańskiego w dniu 27 marca 2013 r.:

„Herb Papieża Franciszka na oficjalnej stronie Watykanu został lekko zmodyfikowany, by przedstawione na nim symbole były bardziej czytelne. Jak wiadomo, Ojciec Święty zachował w zasadniczym kształcie swój dotychczasowy herb biskupi. Przedstawia on na błękitnej tarczy w górnej części czerwone litery IHS, czyli skrót imienia Jezus, na tle promienistego słońca z krzyżem i trzema gwoźdźmi. Jest to emblemat zakonu jezuitów, do którego należy Franciszek. Ten symbol, wskazujący na Chrystusa i Jego mękę, był dostatecznie wyraźny i nie wymagał zmian.
Natomiast w dolnej części papieskiego herbu jako symbol Maryi dotychczasową pięcioramienną gwiazdę zastąpiono ośmioramienną, co nawiązuje do ośmiu ewangelicznych Błogosławieństw. Z kolei spikanardowi, z którym w tradycji ikonograficznej krajów hiszpańskojęzycznych przedstawia się św. Józefa, nadano wyraźny wygląd kwiatu, bo przedtem trochę za bardzo przypominał on winne grono”.

Tekst ten został podpisany: ak/ rv

A oto adres, pod którym tak tekst jak i nowy herb papieski można znaleźć:
archivioradiovaticana.va/…ę_bardziej_czytelne/pol-677508

Informacje o książce „Papież Franciszek – dokąd zmierza Kościół można znaleźć tutaj

Chciałam jeszcze zwrócić uwagę na pierwsze słowa Biskupa Rzymu Bergoglio, które brzmiały:
Dobry wieczór, bracia i siostry!

A tu jeszcze niespodzianka: breviarium.blogspot.com/…-msza-swieta-z-elementami.html

źródło: neon24.pl Stanisław Krajski