szuirad1
1353

Kardynał Burke ponawia prośbę do papieża. Mówi o niebezpiecznej „mieszaninie interpretacji”

Dokładnie rok po upublicznieniu dubiów kardynał Raymond Burke zwraca się ponownie do papieża Franciszka i całego Kościoła z pilnym i ostatecznym apelem o wyjaśnienie wątpliwości związanych z interpretacjami adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

W nowym wywiadzie, jaki został zamieszczony przez „National Catholic Register”, kardynał Burke przedstawia „powagę” obecnej sytuacji w Kościele, która według jego słów „nieustannie się pogarsza”, gdy biskupi od Filadelfii po Maltę przedstawiają „rozbieżne”, a „niekiedy niezgodne” interpretacje adhortacji apostolskiej Franciszka na temat rodziny, zatytułowanej Amoris laetitia.

Ta mieszanina interpretacji, mówi kardynał Burke, zagraża „istotnym kwestiom depozytu wiary” i „skłoniła niektórych do propozycji zmiany paradygmatu dotyczącego całej moralnej praktyki Kościoła”. Ponadto, jak Jego Eminencja dodaje, obecne zamieszanie „coraz bardziej podkopuje” sens sakramentalnej praktyki Kościoła, „szczególnie, gdy chodzi o sakrament pokuty i Eucharystii”.

Dzisiejsza ostateczna prośba pojawia się dokładnie rok po tym, jak czterech starszych rangą kardynałów – kardynał Raymond L. Burke ze Stanów Zjednoczonych, kardynał Carlo Caffarra z Włoch oraz kardynałowie Walter Brandmüller i Joachim Meisner z Niemiec – podali do publicznej wiadomości pięć pytań, czyli dubia, które wysłali papieżowi, oczekując prostych odpowiedzi typu „tak” lub „nie” w kwestii pewnych kontrowersyjnych fragmentów Amoris laetitia.

Wykorzystując od dawna stosowaną metodę, której celem jest wyjaśnienie pewnych kwestii doktrynalnych lub praktycznych, kardynałowie przedstawili dubia papieżowi i Kongregacji Nauki Wiary, aby ustalić, czy fragmenty te – w szczególności akapity 300-305 rozdziału VIII Amoris laetitia – są spójne z nauczaniem papieskim z przeszłości.

Najbardziej kontrowersyjnym dubium jest to, czy niektórzy rozwodnicy będący w ponownych związkach małżeńskich, nieposiadający unieważnienia i żyjący w obiektywnym stanie cudzołóstwa, mają pozwolenie na przyjmowanie Komunii Świętej.

Dostarczone 19 września 2016 roku bezpośrednio Ojcu Świętemu dubia nie spotkały się z żadną odpowiedzią. Motywowani troską duszpasterską, 14 listopada 2016 roku czterej kardynałowie zdecydowali się powiadomić lud Boży o tej inicjatywie, publikując dubia wraz z oświadczeniem zatytułowanym „W poszukiwaniu wyjaśnień. Apel o rozwiązanie węzłów w Amoris laetitia”.

Kilka miesięcy później, wciąż nie otrzymawszy odpowiedzi, kardynał Carlo Caffarra – przewodniczący i twórca Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną – napisał w imieniu kardynałów drugi list do Ojca Świętego, prosząc o prywatną audiencję. Ten list również nie spotkał się z odpowiedzią.

Kardynał Meisner zmarł 5 lipca 2017 roku. Kardynał Caffarra zmarł dwa miesiące później – 6 września 2017 roku.

Kardynał Burke powiedział „NCR”, że chciałby w tym nowym wywiadzie uczcić dwóch zmarłych kardynałów, podkreślając stanowisko sygnatariuszy dubiów i przedstawiając podsumowanie sytuacji. - Naszą troską było i jest dokładne określenie, czego papież chciał nauczać jako następca św. Piotra – powiedział.

- Jasność zapewnia światło potrzebne po to, aby towarzyszyć rodzinom na drodze chrześcijańskiego uczniostwa – mówi Jego Eminencja w ostatecznym i pilnym apelu skierowanym do Franciszka, by potwierdził swoje braterstwo w wierze. - To niejasność przeszkadza nam dostrzec ścieżkę i przeszkadza w działaniach ewangelizacyjnych Kościoła, jak mówi Jezus: „Nadchodzi noc, kiedy nikt nie będzie mógł działać” (J 9,4) – dodaje.

Kard. Burke zaznaczył w poprzednich wywiadach, że „formalne napomnienie” papieża przez kardynałów może stać się „konieczne”, aby doprowadzić do „jasnego przedstawienia nauczania Kościoła w rozważanych kwestiach”.

Źródło: LifeSiteNews / Diane Montagna
Tłum. Jan J. Franczak

Read more: www.pch24.pl/kardynal-burke-…
molot
'Kardynał' Burke i niekończąca się sprawia dubiów...