Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
Bos016
4427
101 Rocznica Cudu nad Wisłą. Cud nad Wisłą - bitwa, w której wygrała Maryja_ Matka Boża pojawiła się na niebie 15 sierpnia 1920 r. z połamanymi strzałami w rękach. Bolszewicy ustąpili spod Ossowa,…More
101 Rocznica Cudu nad Wisłą.

Cud nad Wisłą - bitwa, w której wygrała Maryja_ Matka Boża pojawiła się na niebie 15 sierpnia 1920 r. z połamanymi strzałami w rękach.


Bolszewicy ustąpili spod Ossowa, a bój, który przeszedł do historii jako 18. bitwa świata, nazwano Cudem nad Wisłą. Na znanym obrazie Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, ponad żołnierzami polskiego wojska broniącego przyczółków Warszawy przed bolszewicką nawałą, jaśnieje postać Matki Boskiej, trzymającej połamane strzały. Do dziś zachowały się relacje świadków, którzy widzieli 15 sierpnia 1920 r. taką postać na niebie. Jeńcy-Rosjanie otwarcie przyznawali, że ukazanie się Bogurodzicy było przyczyną ucieczki z pola walki. "Was się nie boimy, ale z Nią walczyć nie będziemy!" - mówili
- W Bitwie Warszawskiej 1920 decydujące słowo należało do Boga – podkreślił bp Romuald Kamiński, który przewodniczył Mszy św. w przeddzień rocznicy. Dodał, że zwycięstwo na polach Ossowa było owocem modlitwy i bożej interwencji.
Dzięki modlitwom Bogurodzica, wzywana przez naród, który obrał Ją swoją Strażniczką, mogła zstąpić i ukazać się – powiedział ordynariusz warszawsko-praski. Jeszcze w 20-leciu międzywojennym Ossów i krzyż ustawiony w miejscu śmierci ks. Skorupki stały się scenerią uroczystych obchodów rocznicowych.
Podczas okupacji niemieckiej teren cmentarza był zamknięty dla ludności cywilnej. Podobnie było w okresie PRL, gdy cmentarz włączono do terenu poligonu. Każdy, kto starał się dbać o miejsca pamięci, narażony był na represje i szykany. Mimo to okoliczni mieszkańcy przy wsparciu Kościoła dbali, by historia i szacunek dla poległych trwały w świadomości. Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy.
Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna, harcerze. Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało jednak drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy. W Bitwie Warszawskiej zginął ksiądz Ignacy Skorupka, kapelan 236 pułku zapasowego piechoty Legii Akademickiej. za GOSC.PL.
jac05
Nasze władze świeckie i duchowne odbierają chwałę Bogu, uwielbienie Matce Bożej za ten cud. Co gorsza jego owoce i chwałę przypisują człowiekowi absolutnie na nie nie zasługującemu - Piłsudskiemu. Nasi duchowni podczas mszy św. wypinają się do tabernakulum a kłaniają się ludziom zgromadzonym w kościele. Jak się skończyć może takie wypinanie się na Stwórcę ?
Bos016
Gdy w sierpniu 1920 roku łapy hajdamaków wyciągały się w stronę Warszawy, Naczelnik Państwa w owej krytycznej chwili postawił najwłaściwszego człowieka na właściwym miejscu. Gdy inni zawiedli, generał Rozwadowski powiedział: ZWYCIĘSTWO RÓWNA SIĘ WOLI. Wygrał, choć przegrał, bo i ta gloria spłynęła na Piłsudskiego.
Bos016
One more comment from Bos016
Bos016