pl.news
44.3K

Kardynał: Rozpada się "znaczny odsetek" małżeństw kościelnych

Kardynał Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, udzielił wywiadu na łamach antykatolickiego AmericaMagazine.org (22 czerwca). Oto skrót:

• Farrell twierdzi, że może być ostatnim duchownym na stanowisku przewodniczącego Dykasterii ds. Świeckich.

• Plotki dotyczące rzekomej rezygnacji Franciszka to tylko "marzenie ściętej głowy" ludzi, którzy się z nim nie zgadzają.

• Jego dykasteria zatrudnia 37 pracowników, spośród których 33 to osoby świeckie [otrzymujące znacznie wyższe wynagrodzenie niż księża i pozostali duchowni].

• Pod zwierzchnictwem Dykasterii Farrella znajduje się 109 międzynarodowych ruchów eklezjastycznych.

• "Znaczny odsetek" małżeństw kościelnych rozpada się w ciągu dekady, co w szczególności tyczy się zamożnych społeczeństw - w niektórych krajach jest to ponad 50% małżeństw.

• 2000 osób wzięło udział w Dziesiątym Światowym Spotkaniu Rodzin (22-26 czerwca); pierwsze odbyło się w 2015 w Filadelfii i przyciągnęło ponad milion uczestników.

• Farrell pełni sześć funkcji: Prefekta, Kamerlinga, Przewodniczącego Komisji ds. Zastrzeżonych, Przewodniczącego Komitetu Inwestycyjnego, członka zarządu APSA oraz Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.

• Kiedy Franciszek mianował go Kamerlingiem, Farrell powiedział - "Zaakceptują tę pracę Wasza Świątobliwość, ale jest jeden warunek, wygłosisz mowę na moim pogrzebie!"

• Farrell - były członek Legionów Chrystusa - rozmawia z Franciszkiem po Hiszpańsku.

Grafika: Kevin Farrell, © press picture, laityfamilylife.va, #newsKsebisittq

xmireknowak
Tam, gdzie małżeństwo jest blisko Boga, nie rozpada się, choć, oczywiście, przeżywa trudności. Badania pokazują, że spośród małżeństw, które zawarte zostały w kościele, 30 proc. się rozpada. Wśród tych, którzy razem co niedzielę chodzą do kościoła na Mszę św., odsetek rozwodów wynosi 2 proc., wśród tych, którzy razem codziennie się modlą, jedynie 0,07 proc.
Izabela Sylwia
@Maczek5 trwałość małżeństwa, nie zależy od tego, czy będzie zawarte w starym czy nowym rycie, Sakrament małżeństwa jest zawierany na całe życie, i nie może się ,,rozpaść" jeżeli żyją oboje małżonkowie. A ważność Sakramentu jest jednakowo ważna w ,,starym" i ,,nowym" rycie.
Maczek5
sakramanty sa w obu porzadkach liturgicznych rownie wazne ale nsiestety ich owoce nie sa rownie trwale, prawdopdobnie to tez trudnosci ktore musza pokonac kandydaci na malzonkow by zanlezc celbransa chcacego towarzyszyc im podczas zawierania slubu w starym rycie (i kotry nastepnie konsekruje ten zwiazek) powoduja ze zwaizki w starym rycie sa jednak trwalsze- wsrod malzenstw zawieranych w Polsce …More
sakramanty sa w obu porzadkach liturgicznych rownie wazne ale nsiestety ich owoce nie sa rownie trwale, prawdopdobnie to tez trudnosci ktore musza pokonac kandydaci na malzonkow by zanlezc celbransa chcacego towarzyszyc im podczas zawierania slubu w starym rycie (i kotry nastepnie konsekruje ten zwiazek) powoduja ze zwaizki w starym rycie sa jednak trwalsze- wsrod malzenstw zawieranych w Polsce w nowym rycie obecnie nawet 1/3 w przeciagu do 4 lat sie obecnie rozpada
Maczek5
rozpada sie znaczny odsetek malzenstw koscielnych zawarytch w nowym rcie zgodnie z rytualem autorstwa Kard Bugniniego- malzenstwa zawarte w starym rycie sa jednak trwalsze- malzenstwo w nowym rycie po jego zawarciu nie podlega konsekracji, w satrym rycie tak