Kňaz František, ktorý roky zneužíval maloletú, dostal podmienku.

Okresný súd v Dolnom Kubíne odsúdil v utorok (28.6.) kňaza Františka Ondreka. Za pokračujúci zločin sexuálneho zneužívania maloletého dievčaťa dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na štyri roky. Obeť po rozsudku premkol smútok a plač.

Išlo o prípad niekoľkoročného sexuálneho zneužívania maloletého dievčaťa, ku ktorému sa jej kňaz a učiteľ priznal. Nikdy sa však obeti neospravedlnil.

Sudkyňa sa stotožnila s návrhom prokuratúry a schválila dohodu o vine a treste. Kňaz tak dostal trojročnú podmienku. Po vynesení rozsudku zo súdu utiekol na aute bez EČV a s komplicmi na náš štáb dokonca zaútočil. Video si môžete pozrieť hore.

O prípade
Mladé dievča pre magazín Reflex opísalo, ako ju v 13 rokoch začal zneužívať jej učiteľ a kňaz. Najprv sa stretávali na vyučovaní v škole, potom na fare. Postupne ju podľa výpovede začal voziť na aute, bozkávať a v jej štrnástich rokoch mali prvýkrát na fare aj pohlavný styk. Priblížila aj to, ako ju mal po akte pravidelne posielal na spoveď k inému farárovi. Ich stretávanie trvalo tri roky.

Obeť sa zdôverila inému farárovi s obavou, že koná hriech. On informácie o dianí vo farnosti posunul vedeniu, prípadom sa tak začala zaoberať cirkev, ktorá viedla vlastné vyšetrovanie. Na políciu to nenahlásili. Až otec inej obete upozornil orgány činné v trestnom konaní o dianí na fare.

„Prokurátor okresnej prokuratúry Dolný Kubín podal návrh na schválenie dohody o vine a treste, ktorá bola spísaná na okresnej prokuratúre Dolný Kubín a týkala sa obvineného F. O. stíhaného pre pokračujúci zločin sexuálneho zneužívania,“ uviedla vtedy Anna Dudová Záborská, hovorkyňa Krajského súdu v Žiline.

Prípad sa tak dostal na súd. Tresty za sexuálne zneužívanie detí sa na Slovensku často končia iba podmienkou. Aj v tomto prípade, za opakované zneužívanie, to spočiatku vyzeralo len na dvojročný podmienečný trest. Ondrek dostal napokon tri. Boli sme priamo na súde a pri obeti, ktorá bola z tak nízkeho návrhu trestu zhrozená a plakala.

„Smiešne, spodná hranica sú tri roky a oni navrhujú dva,“ reagovala. Problém pritom ani tak nebola samotná dĺžka trestu, ale fakt, že bol podmienečný. Chcela ho vidieť za mrežami. Jej sa zmenil celý život, trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Kňaza najskôr z fary na Orave premiestnili na východ Slovenska. Podľa našich informácii už v súčasnosti František v kňazskej službe nie je.

Pozrite si reportáž z Reflexu, ktorú sme odvysielali v pondelok (27.6.).

Zdroj: Kňaz František, ktorý roky zneužíval maloletú, dostal podmienku. Obeť skončila so slzami v očiach | TVNOVINY.sk
Maria Maria
Trošku mi přijde že to ten soudce udělal schválně. Potrestat ho exemplárně by tolik plivanců na církev nepřineslo že ano... Smutný svět...
Dori-2000
Smutné..
Peter(skala)
smutne je, čo urobil knaz, ale aj sudca, ktorý sice naparil knazovi 3ročne (minimalne) väzenie, ale s podmienkou odkladu. Čo ak znova spácha ten istý hriech na slobode?
Nie som za to, aby knazi sedeli v base, kde ešte aj iné hriechy spáchaju, či dokonca na nich sa vyvršia iní trestanci, ale ak už davaju podmienku, tak by mali takých ludí dať do komunity Cenacolo alebo ineho ustavu, kde by jedna…More
smutne je, čo urobil knaz, ale aj sudca, ktorý sice naparil knazovi 3ročne (minimalne) väzenie, ale s podmienkou odkladu. Čo ak znova spácha ten istý hriech na slobode?

Nie som za to, aby knazi sedeli v base, kde ešte aj iné hriechy spáchaju, či dokonca na nich sa vyvršia iní trestanci, ale ak už davaju podmienku, tak by mali takých ludí dať do komunity Cenacolo alebo ineho ustavu, kde by jednak nemali možnosť kontaktu s verejnosťou a tak ani spachať také, či podobné hriechy ale aj za ten čas pobytu sa zmeniť.

Ved o čom by mal byť trest pre hriešnika, ak nie o naprave a taktiež aby nemal možnosť spachať to isté? Preto sa tento trest nepáčil ako poškodenej, tak aj mediam. Boja sa totiž o to, že to spácha znova na niekom inom, či už na Slovensku alebo v cudzine, kde by mohol ujsť.

Ked sme pritom, tak bezpečnostné zložky ako su vojaci, policia, ochrankari, ... by tiež mali mať svoj nápravny ústav, pretože spájať takých ľudí s ľudmi, ktorí maju opačné pravidla a hierarchiu je ešte väčším rizikom, že sa napokon dostanu nie len do styku s organizovaným zločinom, ale aj ich sučasťou.

Tato pyramida satana by sa nemala spájať s hierarchiou Cirkvi a ani štatnych orgánov a to podobne ako aj Boh, ked trestá vinnikov po smrti, tak oddeluje duše do odlišných stupnov a miest na očistenie sa.

napr. Očistec má viacero stupnov, takže nie su všetky duše spolu na jednom mieste. Dokonca ešte aj nebeské kralovstvo má viacero stupnov, kde su odlišné odmeny za ich skutky. Peklo má takisto rôzne stupne trápení a z týchto dôvodov by mali byť aj odsudení trestanci odlišne trestaní.

Najväčším problemom vidím sukromie.
Malo ktora väznica ma také priestori, žeby trestanec mal sukromie resp. vlastnu celu. Minimalne dvaja na jednej izbe a to je problem, zvlašť ked sa jedná o dva odlišné typy resp. kde jeden druhého zneužíva. Takéto prostredie ťažko privedie labilneho trestanca k naprave, takže bud sa ešte zhorší alebo v horšom pripade spacha sebevraždu.