Clicks79
tr.news

Finansal Kaos: Vatikan, Sorunların Kökenine İnmeyi Reddediyor

Vatikan Bankası'nın eski müdürü Ettore Gotti Tedeschi, Vatikan'ın Maliye Baş Denetçisi Libero Milone'nin ani istifasının ardında yatan gerçekleri açıkladı.

Gotti'ye göre, Vatikan'da, sorunların kökenine inilmesine karşı bir tür gönülsüzlük hâkim. Gotti, temel zorluğun, XVI. Benedictus'un kara para aklamanın önlenmesine ilişkin Motu Proprio'sunda (Aralık 2010) istediği şeffaflık sürecinin uygulanmamasından kaynaklandığını söyledi. XVI. Benedictus, finansal bir şeffaflık yaratmaya çalışmıştı, ama Gotti'ye göre, 2012'den sonra kendisinin bu çabaları "gizemli bir şekilde" değiştirildi.

Gotti'ye göre, Vatikan'ın, sadece araçlarını değiştirmekle kalmaması, aynı zamanda onları kullanan insanları da değiştirmesi gerekiyor. Gotti, doğru kişileri bulması için bir Papa'nın her şeyden önce doğru danışmanlara sahip olması gerektiğini ekliyor. XVI. Benedictus'un arzu ettiği Mali Bilgilendirme Otoritesi (AIF), son derece önemli bir araç olduğunu düşünüyor. Kuruluş ilk önce, "rahatsız edici ve tartışmalı bir dönemin yerini, şeffaflık ve kara para aklama yasalarını değiştirmeyi amaçlayan insanlar devraldı." diyen Kardinal Attilio Nicora (+2017) tarafından yönetilmişti.

AIF şimdilerde İsviçreli avukat René Brülhart tarafından yönetiliyor.

Resim: Libero Milone on flickr, #newsLvqhteykzh