Clicks236
Ela17

Łukaszenka o upamiętnieniu ofiar NKWD w Kuropatach. "Poleciłem stworzyć odpowiedni memoriał"

Łukaszenka o upamiętnieniu ofiar NKWD w Kuropatach. "Poleciłem stworzyć odpowiedni memoriał"
opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

autor: Wikimedia Commons

Wykop
1
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział w piątek postawienie w najbliższym czasie zespołu memorialnego w Kuropatach pod Mińskiem, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich.
REKLAMA
Poleciłem stworzyć odpowiedni memoriał, nie gigantyczny, nie twierdzę brzeską. Obecnie trwa konkurs. Zrobimy ten memoriał, być może będzie to coś w rodzaju niedużej kaplicy
— oznajmił Łukaszenka w Grodnie przy granicy z Polską.
Prezydent zaznaczył przy tym, że wykorzystywanie tego tematu w celach politycznych jest niedopuszczalne.
Dlaczego depczemy po kościach i robimy z tego politykę?
— zapytał.
Łukaszenka nawiązał do sprawy planów budowy centrum biznesowego w miejscu, gdzie do 2014 r. istniała strefa ochronna i obowiązywał zakaz budowy. Od 20 lutego przedstawiciele opozycji i środowisk niezależnych prowadzili całodobowy protest, próbując nie dopuścić do prac budowlanych. Dołączyli do nich lokalni mieszkańcy. Ostatecznie inwestor wycofał się z budowy.
Według Łukaszenki sprawa ta została sztucznie rozdmuchana.
To nie miało żadnego związku z Kuropatami.() Wy żyjecie w Grodnie i myślicie: co to za władza, która dała biznesmenowi ziemię na cmentarzu?() A w rzeczywistości było zupełnie nie tak. Nigdy bym nie pozwolił budować czegokolwiek na tym terenie (tym bardziej, że za każdym razem jadę do pracy koło Kuropat)
— powiedział.
Tam będzie memoriał. To będzie wspólne miejsce oddawania czci ludziom, którzy tam polegli
— podkreślił.
Na terenie uroczyska w Kuropatach od lat 30. XX wieku aż do pierwszych miesięcy wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 r. NKWD rozstrzeliwało represjonowanych. Według różnych szacunków w tamtejszych masowych grobach spoczywa od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tys. ofiar, wśród nich są także Polacy.
REKLAMA
Uroczysko w Kuropatach ma status państwowego zabytku, ale nie stworzono tam dotąd oficjalnego miejsca pamięci. Łukaszenka nigdy nie odwiedził Kuropat.