Clicks403
Anton Čulen
11
Biskupov v Česku rozhnevalo divadelné predstavenie v ktorom Ježiš znásilňuje moslimku. Odmietajú preto prevziať záštitu nad iným brnianskym projektom Re: publika ku 100. výročiu Československa. BRNO…More
Biskupov v Česku rozhnevalo divadelné predstavenie v ktorom Ježiš znásilňuje moslimku. Odmietajú preto prevziať záštitu nad iným brnianskym projektom Re: publika ku 100. výročiu Československa.

BRNO – Českí biskupi sa dištancovali od predstavenia Naše násilia a vaše násilie, ktoré je na programe májového festivalu Divadelný svet Brno. V liste primátorovi Petrovi Vokřálovi oznámili, že vzhľadom na mestskú podporu festivalu nemôžu prevziať záštitu nad iným brnianskym projektom Re: publika ku 100. výročiu Československa.

Hanobenie naboženských symbolov „istých náboženstiev“ je neprípustné a prísne sa trestá. Hanobenie kresťanských symbolov prichádza v pravideľných intervaloch a pripomína boľševické maniére tvrdých zástancov bojového ateizmu, ktorí nám tu už viac ako 70-rokov vládnu

Nebudú sa akcií spojených s Re: publika ani účastniť, stojí na webe cirkev.cz. Súčasťou predstavenia Naše násilia a vaše násilie je totiž scéna, kedy postava Ježiša znásilňuje moslimku.

Kardinál Dominik Duka v liste menom biskupov uvedenie hry chorvátskeho režiséra Olivera Frljiča v podaní ľubľanského súboru označil za „výpredaj kresťanstva a jeho ideálov“. Tiež uviedol, že takto pojaté predstavenie je urážkou nielen kresťanov, ale aj moslimov a všetkých Čechov.

Biskupi rímskokatolíckych diecéz aj apoštolský exarcha zastupujúci gréckokatolícku cirkev sa predstavením zaoberali v pléne Českej biskupskej konferencie v Nitre.

Biskupov v Česku rozhnevalo
Národné divadlo Brno ako usporiadateľ festivalu už v minulých dňoch odmietlo snahy o stiahnutie hry z programu prehliadky, čo na zastupiteľstve neúspešne žiadali ľudovci a komunisti. Riaditeľ divadla Martin Glaser zdôraznil, že témou festivalu je tento rok sloboda a Frljičovo predstavenie označil síce za extrémnu polohu umenia, avšak za legitímnu súčasť európskeho divadla. Ľudia si majú urobiť vlastný názor.

„Dajme im šancu súhlasiť s tvorcami tejto inscenácie, alebo s nimi napríklad následne vášnivo nesúhlasiť. Dajme im šancu toto dielo ignorovať, alebo ho so záujmom zhliadnuť. Dajme im ale hlavne priestor vytvoriť si vlastný názor,“ uviedol Glaser vo vyhlásení.

Predstavenie prináša pohľad na Európu prekvapenú migračnou krízou. Podľa festivalových dramaturgov provokatívnym spôsobom kladie nepríjemné otázky. Týkajú sa náboženstva, prístupu Európy k situácii na Blízkom východe i nerovnakého nazerania na obete teroristických útokov v Európe a Bagdade či Kábule.

Predstavenie pre 200 divákov sa uskutoční 26. mája v budove Husi na povrázku a je vypredané. Je možné, že situáciu okolo divadla bude strážiť polícia. Na sociálnych sieťach sa objavujú vyjadrenia o možnom proteste. Už v stredu stál pred divadlom pravoslávny kňaz Libor Halík s veľkým dreveným krížom. Halík je známy verejným vystupovaním proti potratom. Mnoho rokov kvôli nesúhlasu s interrupciami protestoval pred pôrodnicou na Obilnom trhu, kde hlasno spieval žalmy a modlil sa.

Kolegovia z iných divadiel brnianský festival podporili. „Snáď len malé deti si myslia, že to, čo nevidia, neexistuje. Malé deti je potrebné chrániť pred obrazmi násilia a ponechať ich v ilúzii idylického sveta. Prečo je ale potrebné chrániť dospelého diváka? Dospelého človeka, ktorý vie o záludnosti a krutosti sveta svoje. Naopak, silné aj negatívne témy je potrebné spracovávať a ukazovať,“ uviedla vo svojom vyjadrení Asociácia nezávislých divadiel.

www.topky.sk/…/Biskupov-v-Cesk…

Hákový kríž v predstavení prekáža nominantovi ĽSNS aj organizátorovi protirómskych pochodov

10.02.2017 Noviny.sk Slovensko redakcia/MM REDAKCIA/MM EMBED KÓD BRATISLAVA / Generálna prokuratúra bude prešetrovať divadelné predstavenie Natálka, ktoré má putovať po stredných školách naprieč celým Slovenskom.

Dôvodom je kulisa predstavenia, na ktorej je zobrazený hákový kríž a pred ním umiestnená soška Panny Márie. Podnet podal Igor Cagáň, organizátor niekoľkých protestov proti rómskej kriminalite, a bývalý nominant ĽSNS Mariána Kotlebu na post verejného ochrancu práv, predseda Aliancie za nedeľu, Anton Čulen.

Generálna prokuratúra zaevidovala počas tohto týždňa dva podnety od občanov a dnes ich postúpila na Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý sa nimi bude po doručení zaoberať. Projekt Divadlo proti extrémizmu pripravilo Slovenské národné divadlo v spolupráci s občianskym združením Living Memory. Prvá z inscenácií, Natálka, má hovoriť o rasizme a extrémizme a jeho krutých dôsledkoch. Príbeh je založený na skutočných udalostiach z roku 2009, keď skupina štyroch neonacistov v noci podpálila dom, v ktorom spala 9-členná rodina. Cagáň a Čulen však predstavenie, ktoré má bojovať proti extrémizmu, vnímajú úplne inak.

Umiestnenie sochy pred hákový kríž podľa nich budí dojem, že katolícke náboženstvo prikrýva zločiny nacizmu. Preto žiadajú generálnu prokuratúru aj o vydanie predbežného opatrenia, ktoré by projekt pre školy až do ukončenia vyšetrovania úplne zastavilo a o prešetrenie plánujú požiadať aj štátnu školskú inšpekciu. Zrejme to zle pochopili Tvorcovia hry a Bratislavský samosprávny kraj, ktorý je partnerom projektu Divadlo proti extrémizmu, sa voči Cagáňovej a Čulenovej interpretácii ostro ohradzujú.

Cagáň ani Čulen totiž podľa nich predstavenie nevideli a svoje obvinenia opierajú iba o pár fotografií, ktoré sa objavili na internete. „Celý význam metafory je o tom, že do bytu vtrhnú neonacisti, namaľujú hákové kríže, matka sa modlí k panenke Márii a dá ja na svoje miesto, za ktorým je už hákový kríž,“ vysvetľuje Roman Polák, riaditeľ činohry SND. O vytrhnutí z kontextu v spojitosti so zrušením divadelného predstavenia sa hovorilo aj pred niekoľkými mesiacmi. V marci 2016, keď predseda strany ĽSNS a župan banskobystrického kraja, Marián Kotleba, zrušil predstavenie súboru z Brezna.

Viaceré tamojšie divadlá majú problémy dodnes, čo bratislavský župan na západe Slovenska odmieta pripustiť. „Zakazujú vystupovať, nedávajú peniaze, keď dnes zakážeme umenie, nasleduje sloboda slova a je tu totalita,“ hovorí bratislavský župan, Pavol Frešo. Experti s odporcami hry nesúhlasia Novú kauzu hry Natálka sme dnes konzultovali aj s viacerými expertmi na trestné právo. Nemyslia si, že v tomto prípade mohla byť naplnená skutková podstata trestného činu, pretože aj kulisu treba vnímať v širších súvislostiach.

Prvoradý je totiž pri trestnom čine hanobenia národa, rasy a presvedčenia zámer a ten pri hre Natálka evidentne absentuje, keďže pojednáva o presnom opaku.

alianciazanedelu.sk/archiv/1571
Tomislav
Bože, jak dovedeme my Češi být hloupí…, si zřejmě říkají němečtí farmáři- výrobci vepřového, kteří asi ještě do nedávna nechtěli uvěřit tomu, že „romská pieta“ až takto zničí jejich konkurenci v ČR.

Vždyť například produktivita práce ve velkovýkrmně Lety je pro většinu z nich nepředstavitelná (13 hal a jen 9 pracovníků vykrmuje cca 13 tisíc prasat!). Divize výroby vepřového masa AGPI,a.s. Píse…More
Bože, jak dovedeme my Češi být hloupí…, si zřejmě říkají němečtí farmáři- výrobci vepřového, kteří asi ještě do nedávna nechtěli uvěřit tomu, že „romská pieta“ až takto zničí jejich konkurenci v ČR.

Vždyť například produktivita práce ve velkovýkrmně Lety je pro většinu z nich nepředstavitelná (13 hal a jen 9 pracovníků vykrmuje cca 13 tisíc prasat!). Divize výroby vepřového masa AGPI,a.s. Písek (zdroj; www.agpi.cz/vepr.html) je moderní velkopodnik, kdy společnost pracuje v systému uzavřeného obratu stáda, tzn., že divize vepřového masa se skládá z řady provozů, které se člení na porodny selat a výkrmny prasat. Takže pro výkrmnu Lety produkuje selata porodna prasnic

v cca 10 km (přes Ždákovský most) vzdálené obci Přílepov (12 hal; cca 700 prasnic) a v ještě další obci www.google.com/…/data=!4m2!2m1!4… hal), asi 5 km za Milevskem. Všechny tyto tři prasečí provozovny, nacházející se v okrese Písek (Lety, Přílepov, Přeštěnice) byly postaveny za totality, takže například farma Přílepov byla v roce 2003 renovována, náklady cca 18 milionů Kč

(zdroj; naschov.cz/v-prilepove-bud…). Takže likvidací výkrmny Lety budou zlikvidovány i tyto moderní velko-odchovny selat!

Prasata odešla, svině nastupují!
Libor Halik shares this
5
Brno bude potrestáno Bohem.

Zde jsou mnohé nejvyšší státní orgány České republiky a není zde pokání.