Clicks189
pl.news

Bumerang Becciu uderzy Franciszka, który ma łeb do interesów

Forbes.com (4 października) przedstawił stanowisko René Brülharta w procesie Becciu. Brülhart jest byłym szefem watykańskiego Urzędu Nadzoru i Wywiadu Finansowego (AIF). Najważniejsze informacje:

- Szwajcarski ekspert ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy ("James Bond świata finansów"), Brülhart usunął Liechtenstein z czarnych list i przyjął posadę w AFI w 2012 r. pod warunkiem, że nawet papież nie będzie poza zasięgiem.

- Franciszek otrzymał briefing [od Brülharta] na temat Becciu w 2016 roku z "niezaprzeczalnym" dowodem na to, że Becciu przekierował ponad 2 miliony dolarów. Franciszek zignorował akta i uczynił Becciu kardynałem.

- Kiedy Franciszek w końcu zaczął działać, dał prokuraturze carte blanche, powodując naloty w 2019 roku. Najbardziej zaskakujący był ten na AFI. Zadał on poważny cios "reformom finansowym" Franciszka, ponieważ konsorcjum audytorów zawiesiło AFI z powodu obaw, że nalot ujawnił poufne informacje o trwających dochodzeniach karnych.

- "Osobą odpowiedzialną za to jest Franciszek", powiedział Odendall: "podjął złe decyzje i mianował niewłaściwych ludzi, cały czas udając, że walczy ze złymi ludźmi".

- Brülhart podał się do dymisji. Marc Odendall, członek zarządu AIF podążył za nim, gdy spotkanie z Franciszkiem zostało odwołane, "Chciałem dać [Franciszkowi] bezpośrednie braterskie i profesjonalne ostrzeżenie o konsekwencjach jego działania", powiedział Forbesowi.

- Brülhart został oskarżony o umożliwienie przeprowadzenia inwestycji w Londynie, chociaż jego AFI nie miał żadnego nadzoru nad Sekretarzem Stanu, który przeprowadził transakcję. Odendall nazywa to "prawdopodobnie osobistą zemstą" ze strony głównego prokuratora, Gian Piero Milano, z którym Brülhart miał "napięte stosunki", ponieważ Milano nie podjął działań w sprawach, które AFI mu przekazał.

- Winni: Franciszek uczestniczył w "co najmniej" dwóch spotkaniach z Gianluigim Torzim, londyńskim brokerem Watykanu, obecnie oskarżonym, na których Torzi omawiał ostateczne warunki transakcji; Parolin nadzorował inwestycje od początku; Peña, który zastąpił Becciu, zaaranżował spotkanie Torziego z Franciszkiem; Perlasca, główny oskarżyciel Becciu, był głęboko zaangażowany w transakcję. Insiderzy używają terminu "Przyjaciele Franciszka", aby wyjaśnić, dlaczego niektórzy urzędnicy watykańscy są ścigani, a inni nie.

- W marcu 2021 roku brytyjski sędzia Tony Baumgartner, na którego powołał się Watykan, by zamrozić konta bankowe Torziego, zauważył, że watykańscy prokuratorzy najpierw przedstawili Perlascę jako konspiratora, ale pięć miesięcy później stwierdzili, że Perlasca był "trzymany w niepewności". Baumgartner uznał to za "trudne do zaakceptowania". Nie chciał uwierzyć, że Peña podpisał dokumenty bez ich zrozumienia ani w to, że Parolin "miał całkowicie naciągniętą zasłonę na oczy". Argumenty Watykanu nazwał "niepopartymi wiarygodnymi dowodami".

- Dla sprawiedliwości Franciszka nie ma to żadnego znaczenia. Oskarżeni przez Watykan nie mają automatycznego prawa do powoływania świadków. Sędzia decyduje, kto może zeznawać, zwracając uwagę na to, "czy są to Przyjaciele Franciszka".

Grafika: Angelo Becciu, © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsLkbaoqhlji