Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
piotrdudala
240

Jasnogórska Droga św. Jakuba

Na początku lutego bieżącego roku na stronie www.jasnagora.com ukazał się interesujący artykuł Przemysława Jaskurzyńskiego z Jasnogórskiego Centrum Informacji, w którym autor, przybliżając ideę Dróg św. Jakuba, pisze, że na trasie jakubowych, pielgrzymkowych szlaków, prowadzących z różnych punktów Europy do Santiago de Compostela, pojawiła się nowa droga, którą nazwano Jasnogórską. Prowadzi ona z Częstochowy, „duchowej” stolicy Polski do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

Szlak ten mimo niezbyt okazałej długości, gdyż liczy zaledwie 68 km, jest niezwykle ważny, gdyż łączy, poprzez Warszawską Drogę św. Jakuba, stolicę naszego kraju Warszawę, ze słynną trasą Via Regia - uważa Dariusz Jurek z Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino. Umożliwia również dalszą wędrówkę w stronę Moraw i Austrii – dodaje.

Wytrawny pielgrzym może pokonać Drogę Jasnogórską w ciągu dwóch do trzech dni, nawiedzając dwa sanktuaria maryjne: Jasną Górę i Piekary Śląskie oraz trzy kościoły p.w. św. Jakuba Apostoła: w Częstochowie, Lubszy i Sączowie.

Znaczna część trasy przebiega przez duży, niezwykle urokliwy kompleks leśny, gdzie znajduje się wododział największych polskich rzek: Małej Panwi, która jest dopływem Odry i Brynica, która poprzez Czarną Przemszę i Przemszę zasila swoimi wodami królową polskich rzek Wisłę.

Jasnogórska Droga św. Jakuba łączy się w Sączowie na 56 km trasy z Drogą św. Jakuba Via Regia. Znajduje się tu blisko 800-letnia parafia p.w. św. Jakuba, przechowująca od końca XVIII w. jego relikwie. Stąd już tylko 12 km wspólnego przebiegu obu szlaków do bazyliki Matki Boskiej w Piekarach Śląskich.

Od niedawna Jasnogórska Droga Św. Jakuba została zaznaczona na mapach opartych na OpenStreetMap. Można ją zobaczyć korzystając np. z portalu: hiking.waymarkedtrails.org/pl/,
a także w oprogramowaniu GPS wykorzystującym OpenStreetMap. Bon Camino!

Piotr Dudała