Clicks26
szuirad1
4

Św. Wawrzyniec Ruiz i Towarzysze 26 września.

– Wiara zwycięża świat. Głoszenie wiary oświeca jak słońce wszystkich, którzy chcą poznać prawdę – mówił Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii beatyfikacyjnej szesnastu męczenników japońskich, do których zalicza się Filipińczyk Wawrzyniec Ruiz.

Przy okazji uroczystości papież przypomniał podniosłą chwilę, jaka towarzyszyła nadejściu wieści o śmierci kilku z nich: „Hymn chwały, który przed chwilą odśpiewał niezliczony tłum, jest echem hymnu Te Deum, który odśpiewano w kościele Świętego Dominika dnia 27 grudnia 1637 roku wieczorem, gdy nadeszła wieść o męczeństwie sześciu chrześcijan w Nagasaki. Między nimi byli: przełożony misji ojciec Antoni González, hiszpański dominikanin z Deón, oraz Wawrzyniec Ruiz, ojciec rodziny pochodzący z Manili, z przedmieścia Binondo. Świadkowie ci także śpiewali psalmy do miłosiernego i potężnego Boga, gdy ich uwięziono i gdy ponosili śmierć po męczeństwie trwającym trzy dni”.

Wawrzyniec Ruiz urodził się około roku 1600 w Manili, stolicy Filipin, jako syn Chińczyka i Filipinki. W młodości wykazał zamiłowanie do liturgii Kościoła, co przejawiło się w tym, iż pracował jako zakrystian u ojców dominikanów i służył do Mszy. Był związany z zakonem również jako członek bractwa różańcowego. Tam nauczył się języka hiszpańskiego, ponieważ mnisi byli misjonarzami przybyłymi z Półwyspu Iberyjskiego. Potem przyszły Święty ożenił się i miał trójkę dzieci. Jego życie toczyło się pobożnie, szczęśliwie i – zwyczajnie.

Wszystko zmieniło się w roku 1636, gdy nagle został niesprawiedliwie oskarżony o morderstwo. Poszukiwany listem gończym schronił się u ojców dominikanów, a ci – wiedząc o jego niewinności – postanowili ułatwić... pch24.pl/sw-wawrzyniec-ruiz-i-towarzysze/
szuirad1
Św Nil Młodszy, opat 26 wzesnia brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-26e.php3
szuirad1
Św męczennicy Kosma i Damian 26 września brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-26a.php3
2 more comments from szuirad1
szuirad1
Św Elzear i błogosławiona Delfina, małżonkowie 26 września brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-26c.php3
szuirad1
Św Ketyl, prezbiter 26 września brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-26d.php3