Stylita
1011.8K
Umělé oplodnění
o. Marek Orko Vácha filozofuje:
„Zda je embryo něco nebo někdo, je otázkou nerozřešitelných debat. Ve chvíli porodu se již jedná o osobu, oocyt (vajíčko – pozn. red.) ani spermie osobami nejsou. Někdy v těch 280 dnech se něco stane, nenastane ovšem žádná magická transformace z bytosti na osobu, proces je kontinuální,“ zamýšlí se pro server iROZHLAS.cz.
Po sedmi letech si …More
Umělé oplodnění
o. Marek Orko Vácha filozofuje:
„Zda je embryo něco nebo někdo, je otázkou nerozřešitelných debat. Ve chvíli porodu se již jedná o osobu, oocyt (vajíčko – pozn. red.) ani spermie osobami nejsou. Někdy v těch 280 dnech se něco stane, nenastane ovšem žádná magická transformace z bytosti na osobu, proces je kontinuální,“ zamýšlí se pro server iROZHLAS.cz.

Po sedmi letech si ale Eliška s manželem i za pomoci dvou katolických kněží řekli, že se musí nějak rozhodnout a přestat prodlužovat kryokonzervaci zárodků, které již nebudou moci v budoucnu využít, protože se jim mezitím narodily dvě děti a další již Eliška nemohla odnosit kvůli věku i zdravotním důvodům.
„V praxi pak těžko přesvědčit matku po asistované reprodukci, že se jedná o nezávazný shluk buněk, pokud matka jiný nezávazný shluk buněk právě kojí,“ vysvětluje bioetik Vácha.
I tak si ale manželé vybrali poslední možnost: letos v létě se rozhodli, že ukončí konzervaci a embrya nechají zlikvidovat.
„Nikdy předtím mě nenapadlo, když jsme potom dítěti jenom toužili a snažili se, jakou stopu v mém životě zanechá to, že někde zůstanou čtyři embrya. Částečně se mi ulevilo, že jsem se rozhodla, že to vezmu na sebe, nebudu to přehazovat na někoho jiného. Ale jinak výčitky svědomí, ta stopa tam zůstane pořád,“ popisuje.

Reprodukční kliniky v Česku zničily na žádost pacientů jen za minulý rok přes 16 tisíc embryí. Pro Elišku šlo o jedno z nejtěžších rozhodnutí. Připadala si, jako že zabíjí děti, o které tolik usilovala.

zdroj:
irozhlas.cz

‚Měla jsem pocit, že zabiju vlastní dítě.‘ Příběh ženy, která po umělém oplodnění rozhodovala …

Žena pro server iROZHLAS.cz popsala, že rozhodování, jak naložit se zamraženými embryi, bylo velmi …
U.S.C.A.E.
Mimochodom tie obrázky vývojových štádií ľudského plodu, sú odporný výmysel a dávno vyvrátené. Človek sa proste vyvíja v lone len ako človek. Žiadne evo sprostosti.
macusana
Je premna záhadou ako je možné že Cirkev zastavala názor ze dieťa v lone matky začne byť dieťaťom až ked žena pociťuje pohybu dieťaťa. Alebo že mužský plod sa stáva človekom skôr ako plod ženský..... Ked v pisme je jasné napísané utekal som ta v lone (živote) tvojej matky. Potrebujeme na tieto slová vysoke teologické školenie? Čo robí Boh je dokonalé uz od počiatku tak isto ako je dokonalé na …More
Je premna záhadou ako je možné že Cirkev zastavala názor ze dieťa v lone matky začne byť dieťaťom až ked žena pociťuje pohybu dieťaťa. Alebo že mužský plod sa stáva človekom skôr ako plod ženský..... Ked v pisme je jasné napísané utekal som ta v lone (živote) tvojej matky. Potrebujeme na tieto slová vysoke teologické školenie? Čo robí Boh je dokonalé uz od počiatku tak isto ako je dokonalé na konci.
TerezaK
11protože nepoznal toho, který jej vytvořil, vdechl mu činorodou duši a vložil do něho životodárný dech, (Kniha moudrosti 15)
TerezaK
muži mají větší IQ, ale ženy vnímají věci více duchovně. Muži rozume, tělesně, ženy intuicí, citem, a tak se stává??, a asi začne mnohem častěji?, v novém věku, že ženy prostě asi "budou mít pravdu" - jak se říká, asi spíše, jak muži, pokud zůstanou ženami podřízené, někdy tomu jejich "rozumování" :-) ale v tichu sami budou naslouchat tomu, co jim šeptá Bůh do srdce? :-) NECHÁME SE …More
muži mají větší IQ, ale ženy vnímají věci více duchovně. Muži rozume, tělesně, ženy intuicí, citem, a tak se stává??, a asi začne mnohem častěji?, v novém věku, že ženy prostě asi "budou mít pravdu" - jak se říká, asi spíše, jak muži, pokud zůstanou ženami podřízené, někdy tomu jejich "rozumování" :-) ale v tichu sami budou naslouchat tomu, co jim šeptá Bůh do srdce? :-) NECHÁME SE Překvapit
apredsasatoci
Jestliže je vše skutečně správně, pak jde o vrcholný akt lásky.
Ponuka sa potom otázka, či súlož muža a ženy, ich láska, alebo nemoralne užívanie si, alebo napr. opitý stav dokáže ovlyvniť/zmeniť konečne dielo - dieťa.
majs
Nejsem ani doktor, vědec, filozof, profesor, ale může být jiná odpověď, že když se spojí lidské vajíčko s lidskou spermií tak, že je to člověk v počáteční fázi svého vývoje? Může to být žižala, pes nebo kočka?
Stylita
majs
Vždycky, když člověk vylepšuje Boha a zasahuje do Jeho kompetencí, tak to nevede k ničemu dobrému a mnohdy k velikým neštěstím.
veritas18
Je pravda, ze ani stredoveka cirkev a teologove nedokazali dat na toto tema jasnou odpoved, odkdy je clovek. I sv.Tomas Akvinsky nehlasal, ze od poceti. Ale vrchol a jasna odpoved v teto otazce prisel za pontifikatu Jana Pavla II.. Od te chvile postupne dochazi k degradaci tohoto jasneho stanoviska a dnes za liberalu, progresivistu, zidozednaru, kryptozidu, pedofilu, homosexualu a satanistu v cirkvi …More
Je pravda, ze ani stredoveka cirkev a teologove nedokazali dat na toto tema jasnou odpoved, odkdy je clovek. I sv.Tomas Akvinsky nehlasal, ze od poceti. Ale vrchol a jasna odpoved v teto otazce prisel za pontifikatu Jana Pavla II.. Od te chvile postupne dochazi k degradaci tohoto jasneho stanoviska a dnes za liberalu, progresivistu, zidozednaru, kryptozidu, pedofilu, homosexualu a satanistu v cirkvi to jde vse do kytek...Pozor na Vachu, mysli si, ze kdyz vystudoval molekularni biologii za socialismu, ze je vseznalek. Pravdou je, ze je darwinista, paved, ktery kritizuje vse tradicni, kreacionismus, atd..Dalsi nalivarnu mu dava heretik a kryptozid prazsky Halik, protoze Vacha s nim bydli vramci komplexu studenske farnosti u sv.Salvatora. Takze je jim silne ovlivnen. Pravdou je, ze oba dva jsou blbecci s VS tituli na urovni premiera Fialy. Jsou prostoupeni duchem modernismu, darwinismu, freudovstvim, liberalniho neokomunismu. Navic jsou velice pysni, namysleni a jesitni.
TerezaK
Tady máte přesný příklad toho, jaký je rozdíl: "držet se pevně magisteria", a jak si dávat pozor, na jednotlivé "názory", i když svatých, ale ve svém vývoji, omylných lidí. Blud sv.Tomase Akvinského je již dlouhou dobu rozpoznán, už hl. proto, že víme, že děťátko má už ve 14 dnech,od početí, srdíčko, a pokud byste se modlili za nenarozené děti a sledovali někdy Hnutí pro Život, tak byste …More
Tady máte přesný příklad toho, jaký je rozdíl: "držet se pevně magisteria", a jak si dávat pozor, na jednotlivé "názory", i když svatých, ale ve svém vývoji, omylných lidí. Blud sv.Tomase Akvinského je již dlouhou dobu rozpoznán, už hl. proto, že víme, že děťátko má už ve 14 dnech,od početí, srdíčko, a pokud byste se modlili za nenarozené děti a sledovali někdy Hnutí pro Život, tak byste o tom věděli již nějaké informace i z hlediska Magisteria. Jan Pavel II. se jednoznačně zasazoval o "zachování života od početí"- a svatý Benedikt XVI. v tom pokračoval a uvedl to jasně v Youcat pro mládež. No, že se to musí doučovat i staří ....
YOUCAT otázka 63: Odkud vzal člověk duši?
Odpověď: Lidskou duši stvořil přímo Bůh, není tedy „zplozena“ biologickými rodiči.
Duše člověka nemůže být výsledkem evolučního vývoje hmoty ani genetického spojení otce a matky. Dostáváme ji od Boha v okamžiku početí, ona oživuje hmotné tělo. Současně s ní vchází do těla člověka i duch a tvoří s ní duchovou duši. Ta, když je vložena do těla člověka, zažehne v něm život a tvoří s jeho tělem jednotu. Duch člověka pak duši umožňuje kontakt s Bohem.


JEDNOTA DUŠE A TĚLA - téma 33 ke 12. neděli v mezidobí 22.6.2014 - homilie katechetická (KKC 362-368; YOUCAT 62,63).
U.S.C.A.E.
Niečo čo sa diskutovalo môže byť nezáväzná mienka, nie blud, tak ako sa chápe význam slova blud vieroučne. A keď už, ani týmto súčasným vnímaním nie je človek viazaný tak, žeby disent znamenal herézu. Zato ale preexitencia Duše je heréza.
Človek je od počatia človek. To s tým kedy Boh oduševní človeka rozumovou dušou úplne nesúvisí. A už som písal o námatkovo jednom blude čo YOUCAT obsahuje …More
Niečo čo sa diskutovalo môže byť nezáväzná mienka, nie blud, tak ako sa chápe význam slova blud vieroučne. A keď už, ani týmto súčasným vnímaním nie je človek viazaný tak, žeby disent znamenal herézu. Zato ale preexitencia Duše je heréza.

Človek je od počatia človek. To s tým kedy Boh oduševní človeka rozumovou dušou úplne nesúvisí. A už som písal o námatkovo jednom blude čo YOUCAT obsahuje. Ono je to dokonca tak že jediným katechizmom ktorý bol kedy prehlásení za bez omylu, je ten Tridentský.
U.S.C.A.E.
Pán Roman Cardal si musí trhať vlasy. Aj tejto ťažkej téme sa venoval. Ona nie je ťažká z pohľadu či je to človek alebo nie. Áno je. Ťažkosť je práve v tom ako sa s týmito svinstvami čo sa páchajú vysporiadať, keďže sa páchajú na ľuďoch. Vácha si čičíka svedomie hodne nechutným spôsobom.
apredsasatoci
Ľudstvo je v (_,_)!
Marieta Ria
Embryo vzniká spojením vajíčka a spermie (najskôr vznikne zygota - oplodnené vajíčko, ktorá sa následne delí a rozvíja sa embryo) - teda to už je počatý život, ktorý má od prvého momentu nesmrteľnú dušu, tak aké špekulovanie, či to je už človek!! Ako sa môže dotyčný otec Vácha vyjadriť, že či je to niečo, alebo niekto, že je to nerozriešiteľná debata??
Trepifajksl
Vácha je modernista a evolucionista.
U.S.C.A.E.
Ak by človek aj nemal dušu hneď, tak prirodzenosť je jasne daná a ohraničená. Metafyzika fuj však? Fakt len nesúrodé modernistické somariny ich učia a potom to tak dopadá.
U.S.C.A.E.
Sv. Maximilián Mária Kolbe spolu zo Sv. Tomášom Akvinským, "by ho roztrhli ako hada".
Stylita
Stylita
Katechismus
2270
Lidský život musí být absolutně respektován a chráněn již od okamžiku početí. Již od první chvíle její existence musí být lidské bytosti přiznána práva osoby, mezi nimiž je nezcizitelné právo každé nevinné bytosti na život. „Dříve než jsem tě utvořil v lůně, znal jsem tě; dříve než jsi vyšel z mateřského lůna, posvětil jsem tě“ (Jer 1,5). „Má podstata ti nezůstala …More
Katechismus
2270

Lidský život musí být absolutně respektován a chráněn již od okamžiku početí. Již od první chvíle její existence musí být lidské bytosti přiznána práva osoby, mezi nimiž je nezcizitelné právo každé nevinné bytosti na život. „Dříve než jsem tě utvořil v lůně, znal jsem tě; dříve než jsi vyšel z mateřského lůna, posvětil jsem tě“ (Jer 1,5). „Má podstata ti nezůstala utajena, když jsem byl tvořen v skrytu, spřádán v hlubinách země“ (Ž 139,15).h
TerezaK
Boží jiskra - duše přechází v okamžiku oplodnění vajíčka. Od početí je přítomna duše, která je od Boha. Samostatná bytost, i když její tělo se teprve utváří.
U.S.C.A.E.
Nepredchádza. Lebo to mi znamenalo preexistenciu duše. Aby to bolo pravoverne tak je to tak že súčasne s počatím tela, Boh stvorí dušu a oduševní počaté telo. Ak sa bavíme o súčasnom vnímaní že kedy dušu Boh vkladá do tela. S istotou ale nie je stvorená pred telom.
TerezaK
Petrvs Romanvs Fidelis
1 d ·
Laudetur Iesus Christus.
Lidský život je posvátný, protože vyžaduje účel Božího Stvořitele od svého počátku a navždy zůstává ve zvláštním vztahu se Stvořitelem, jeho jediným účelem. Jedině Bůh je Pánem života od začátku až do konce: nikdo a za žádných okolností nemůže nárokovat právo přímo zničit nevinnou lidskou bytost.
Lidský život musí být absolutně …More
Petrvs Romanvs Fidelis
1 d ·
Laudetur Iesus Christus.

Lidský život je posvátný, protože vyžaduje účel Božího Stvořitele od svého počátku a navždy zůstává ve zvláštním vztahu se Stvořitelem, jeho jediným účelem. Jedině Bůh je Pánem života od začátku až do konce: nikdo a za žádných okolností nemůže nárokovat právo přímo zničit nevinnou lidskou bytost.
Lidský život musí být absolutně respektován a chráněn před okamžikem početí. Lidská bytost od prvního okamžiku své existence je třeba uznat práva člověka, mezi nimiž je nedotknutelné právo každé nevinné bytosti na život!!!

'' Než jsem tě tvořil v životě matky, znal jsem tě, než jsi vyšel z dělohy, zasvětil jsem tě '' (Jeremiaš 1,5)

'' Moje ústa nebyla před tebou tajena, když jsem byl stvořen v tajnosti, tkaný v hlubinách země '' (Žalm 139,15)

Katolická církev od prvního století učila, že každý vyvolaný potrat je morální zlo. Tato výuka se nezměnila. Zůstává beze změny. Přímý potrat, tj. hledaný jako cíl nebo jako prostředek, vážně odporuje morálnímu zákonu:
'' Nezabiješ klíček potratem nebo smrtí novorozené dítě." '' Bůh... Pán života, svěřuje lidem vznešený úkol chránit život, který je třeba provádět způsobem s důstojným člověkem Je to moje chyba. Život se proto musí chránit s největší péčí od početí; potrat a vražda novorozeného dítěte jsou ohavné zločiny."

Nevyhnutelné právo každého nevinného člověka na život je ústavní prvek občanské společnosti a její zákonodárce:
'' Občanská společnost a politická síla musí respektovat a respektovat nezcizitelná práva osob. Práva člověka nezávisí na jednotlivcích nebo rodičích a nejsou ústupkem společnosti a státu. Patří k lidské přirozenosti a jsou svou vlastní lidskou osobou díky činu tvůrce, ve kterém má daná osoba svůj původ. Tato základní práva musí být v tomto ohledu připomenuta práva na život a tělesně nezanedbatelná každé lidské bytosti od okamžiku početí do smrti."

'' Když pozitivní zákon zbaví skupinu lidských bytostí ochrany, kterou jim musí občanské zákonodárství poskytnout, stát popírá rovnost všech před zákonem. Když stát nedá svou pravomoc právům všech občanů a hlavně těch nejslabších, ohrožují ho samotné základy právního státu. V důsledku úcty a ochrany, která by měla být dána nenarozenému dítěti od jeho početí, by měl zákon stanovit vhodné tresty za každé záměrné porušování jeho práv."

Vzhledem k tomu, že embryo bylo od početí zacházeno jako s člověkem, musí být chráněno ve svém nepokojitelném, léčit a co nejvíce uzdravit jakoukoli jinou lidskou bytost.

Diagnóza před porodem je morálně povolena, pokud '' respektuje život a nedotknutelnost lidského embrya a plodu a je zaměřena na individuální zachování nebo zotavení... Je to však vážně v rozporu s morálním zákonem, pokud to předpovídá, záleží na tom, jak to na výsledcích možnost vyvolat potrat. Diagnóza se nesmí rovnat rozsudku smrti."

'' Zásahy lidských embryí by měly být považovány za povolené za podmínky, že respektují život a neposkvrňují embryo a nepřinášejí nepřiměřená rizika, ale mají za cíl ho vyléčit, zlepšit jeho zdravotní stav nebo přežití jednotlivce."

'' Je nemorální vytvářet lidská embrya, která se používají jako biologický materiál." který lze volně nakládat."
'' Některé pokusy o zasahování do chromozomového nebo genetického dědictví nejsou terapeutické, ale jsou určeny k vytvoření lidských bytostí vyvolených pohlavím nebo jiným předem stanoveným kvalitám. Takové manipulace jsou v rozporu s osobní důstojností lidské bytosti, její neporazitelné a její identitou," která je jedinečná a nezapomenutelná.

Petrvs Romanvs Fidelis 28.9. 2020
TerezaK
Katolická nauka říká, (jak píše i nahoře Mariety Ria,) , že spojením vajíčka a spermie, v okamžiku oplodnění, Bůh vkládá do embrya nesmrtelnou duši. A o tom, že naše duše byla již před fyzickým početím píše Písmo sv. v knize Job.
One more comment from TerezaK
TerezaK
duše je více a větší, než tělo.
U.S.C.A.E.
A ako to vyvrátilo že buď je stvorená súčasne s počatím tela alebo až po istom čase po stvorení tela, ale nikdy nie pred telom? No nijako. To či súčasne s telom, alebo až po tele. Toto je na úrovni debaty.
TerezaK
Jeremjáš 1
5 "Dříve než jsem tě vytvořil v životě matky, znal jsem tě, dříve než jsi vyšel z lůna, posvětil jsem tě, dal jsem tě pronárodům za proroka." - jedná se o člověka, nemluví o Bohu. Každý člověk je ve své podstatě stejný, jen má jiné povolání.
TerezaK
Žalm 139,13 Tys to byl, kdo utvořil mé ledví, v životě mé matky jsi mě utkal.
Žalmy 140>
14 Tobě vzdávám chválu za činy, jež budí bázeň: podivuhodně jsem utvořen, obdivuhodné jsou tvé skutky, toho jsem si plně vědom.
15 Tobě nezůstala skryta jediná z mých kostí, když jsem byl v skrytosti tvořen a hněten v nejhlubších útrobách země.
16 Tvé oči mě viděly v zárodku, všechno bylo zapsáno …More
Žalm 139,13 Tys to byl, kdo utvořil mé ledví, v životě mé matky jsi mě utkal.

Žalmy 140>

14 Tobě vzdávám chválu za činy, jež budí bázeň: podivuhodně jsem utvořen, obdivuhodné jsou tvé skutky, toho jsem si plně vědom.
15 Tobě nezůstala skryta jediná z mých kostí, když jsem byl v skrytosti tvořen a hněten v nejhlubších útrobách země.
16 Tvé oči mě viděly v zárodku, všechno bylo zapsáno v tvé knize: dny tak, jak se vytvářely, dřív než jediný z nich nastal.
U.S.C.A.E.
Boh je Vševediaci. Toto sa tam opisuje.
U.S.C.A.E.
Preexistencionizmus (z lat. praexisto = jestvovať pred niečim).
Pôvodcom tejto mienky je Platón a v staroveku ho zastával Origenes a jeho prívrženci. Učí, že duše existovali už pred svojím spojením s telom, podľa Platóna a Origena už od večnosti, a za trest pre svoj mravný poklesok boli potrestané vyhnaním do tela. Toto učenie Cirkev zavrhla na Synode konštantínopolskej cirkevnej provincie (…More
Preexistencionizmus (z lat. praexisto = jestvovať pred niečim).

Pôvodcom tejto mienky je Platón a v staroveku ho zastával Origenes a jeho prívrženci. Učí, že duše existovali už pred svojím spojením s telom, podľa Platóna a Origena už od večnosti, a za trest pre svoj mravný poklesok boli potrestané vyhnaním do tela. Toto učenie Cirkev zavrhla na Synode konštantínopolskej cirkevnej provincie (543).274

S v ä t é m u p í s m u nie je známa táto myšlienka o preexistencii ľudských duší ako aj nejaký pád duše do hriechu ešte pred jej spojením s telom.

Podľa Svätého písma prvý človek bol stvorený Bohom ako dobrý, podľa tela i duše (Gn 1, 31). Hriech prišiel na svet hriešnym pádom prarodičov (Gn 3, 1; Rim 5, 12n). Sv. Pavol v Liste Rimanom priamo vylučuje nejaký hriešny poklesok ešte pred spojením s telom:

„A hoci sa ešte nenarodili, ani neurobili nič dobré ani zlé...“ (Rim 9, 11).
TerezaK
všechno bylo zapsáno v tvé knize: dny tak, jak se vytvářely, dřív než jediný z nich nastal.
U.S.C.A.E.
Zasa Vševedúcnosť. Boh vie čo spravíme skôr ako to spravíme. Veď je Boh.
Pozná smrť posledného človeka, pred stvorením prvého.More
Zasa Vševedúcnosť. Boh vie čo spravíme skôr ako to spravíme. Veď je Boh.

Pozná smrť posledného človeka, pred stvorením prvého.
TerezaK
ano, ale katolická nauka učí, že nesmrtelná duše je v těle (vložena do těla Bohem) v okamžiku početí. Nemusíte prostudovávat všechny omyly minulých teologů,filosofů, stačí se podívat do katechismu.
U.S.C.A.E.
To je názor nie nespochybniteľná náuka. A to je nepodstatné. Buď je stvorená a vložená súčasne s počatím tela, alebo až po počatí tela v xy čase. Nikdy nie pred.
Ani na vyznávanie súčasného vytvorenia tela a duše ani na taký že je tam časový odstup u duše, nie je Anathema čiže zákaz. Ale na existenciu duše pred telom, vieroučný zákaz JE.More
To je názor nie nespochybniteľná náuka. A to je nepodstatné. Buď je stvorená a vložená súčasne s počatím tela, alebo až po počatí tela v xy čase. Nikdy nie pred.

Ani na vyznávanie súčasného vytvorenia tela a duše ani na taký že je tam časový odstup u duše, nie je Anathema čiže zákaz. Ale na existenciu duše pred telom, vieroučný zákaz JE.
TerezaK
U.S.C.A.E. nemusíte znát všechno, ale podstatu katolické víry; bratře, není to "otázka spekulace", ale pravé víry a věrnosti Magisteriu katolické církve.
YOUCAT otázka 63: Odkud vzal člověk duši?
Odpověď: Lidskou duši stvořil přímo Bůh, není tedy „zplozena“ biologickými rodiči.
Duše člověka nemůže být výsledkem evolučního vývoje hmoty ani genetického spojení otce a matky. Dostáváme ji …
More
U.S.C.A.E. nemusíte znát všechno, ale podstatu katolické víry; bratře, není to "otázka spekulace", ale pravé víry a věrnosti Magisteriu katolické církve.
YOUCAT otázka 63: Odkud vzal člověk duši?
Odpověď: Lidskou duši stvořil přímo Bůh, není tedy „zplozena“ biologickými rodiči.
Duše člověka nemůže být výsledkem evolučního vývoje hmoty ani genetického spojení otce a matky. Dostáváme ji od Boha v okamžiku početí, ona oživuje hmotné tělo. Současně s ní vchází do těla člověka i duch a tvoří s ní duchovou duši. Ta, když je vložena do těla člověka, zažehne v něm život a tvoří s jeho tělem jednotu. Duch člověka pak duši umožňuje kontakt s Bohem.


JEDNOTA DUŠE A TĚLA - téma 33 ke 12. neděli v mezidobí 22.6.2014 - homilie katechetická (KKC 362-368; YOUCAT 62,63).
TerezaK
a stačí se také držet Bible sv., v ní to je, že nás Bůh znal před početím.
U.S.C.A.E.
Znal je to isté ako stvoril? A mimochodom youcat obsahuje aj bludy. Že sa dá do katechizmu v dnešnej dobe, myslené zo širšia zaviesť všeličo, dôkazom toho je, aj otázka trestu smrti. "Neprípustnosť" trestu smrti. Odporuje ako Písmu, tak Tradícii tak aj absolútne kontinuálnemu potvrdzovaniu prípustnosti, zo strany riadneho magistéria. NAPRIEK TOMUTO VŠETKÉMU JE KKC ZMENENÝ v bode trestu smrti.
TerezaK
Youcat napsal ještě Benedikt XVI., velký světec, který se na Vás dívá již z Nebe. Věřím, že se Vám (po)daří nehledat "moudrost lidskou", ale najít "moudrost Boží, a být v ní pěvně zakotven. Ať Vám Bůh v tom mocně žehná ! Písmo jasně říká pravdu a vše muselo začít u myšlenky Boha. A pokud je něco v myšlence Boha, už je to duší.
Stylita
TerezaK
A pokud je něco v myšlence Boha, už je to duší.
Prostě není. Heretikem je člověk, který zastává preexistenci duše před jejím spojením s tělem. Tak to tu psal i Mike.
A vylučuje to i reinkarnaci, obojí jedním vrzem.More
TerezaK
A pokud je něco v myšlence Boha, už je to duší.

Prostě není. Heretikem je člověk, který zastává preexistenci duše před jejím spojením s tělem. Tak to tu psal i Mike.
A vylučuje to i reinkarnaci, obojí jedním vrzem.
TerezaK
Stylita I Vám žehnám abyste přijal pravdu Písma sv. i katechismu.
TerezaK
Dobrou noc.