biniobill
411.5K

Płaska Ziemia i chrześcijanie - Martin Lechowicz

Żadne zjawisko nie przyczyniło się ostatnio do marginalizacji kreacjonizmu bardziej niż panująca ostatnio moda na wiarę w płaską ziemię.
Miliony ludzi na całym świecie, Polski nie wyłączając, przyłącza się do z wypiekami na twarzy do kontestowania kulistości ziemi, ruchu obrotowego planet i istnienia grawitacji.
Zgadzam się, że kontestowanie i sceptycyzm są podstawą naukowego podejścia, dobrą drogą do pozwania prawdy o naszej rzeczywistości.
Ale nie zgadzam się z tym, żeby podstawą kontestowania były elementarne braki w wiedzy o świecie i niechęć do uczenia się.
Lenistwo umysłowe, w którym współcześni ludzie są zakochani, doprowadziło w końcu do tego, że łatwiej dziś oglądać godzinami filmiki na YouTube niż wziąć się za książki. Z ich starą, dobrą, popartą licznymi obserwacjami i eksperymentami, wiedzą.
I nie mówię tu o teorii kwantowej ani o domysłach co się działo na obszarze Francji miliard lat temu. Zgadzam się, że funkcjonują dzisiaj koncepcje oparte w dużej części na poszlakach czy życzeniowym myśleniu. Pod szyldem nauki są akceptowane teorie urągające naukowemu podejściu.
Ale ja mówię o wiedzy, która nie tylko w pełni opiera się o metodologię naukową, nie tylko poparta mnóstwem eksperymentów, których większość można powtórzyć samemu, ale jest wykorzystywana z powodzeniem w praktyce od setek lat.
Gdybyśmy żyli kilkadziesiąt lat wcześniej, problem płaskich mózgów zniknąłby sam. Albowiem kraj zwolenników płaskiej ziemi przy pierwszej lepszej wojnie zniknąłby z map świata.
Bo bazując na swoim modelu rzeczywistości nie mieliby ci ludzie samolotów, łączności satelitarnej ani GPS-u, ich okręty pływałyby po oceanach trzy razy dłuższą drogą, a skutkiem ignorowania efektu Corliosa artyleria trafiałaby 20 metrów obok celu.
Propagatorzy koncepcji płaskiej ziemi wygadają takie absurdalne niedorzeczności, że nawet przeciętny współczesny maturzysta przy całej swojej nieporadności intelektualnej mógłby z łatwością obalić całą tezę. Wystarczy, żeby poświęcił godzinę czasu na weryfikację kilku "dowodów" na płaskość ziemi. Bóg jeden raczy wiedzieć w jaki sposób ci ludzie próbowaliby zbudować sieć światłowodów.
Ale dziś ludzie promują niewiarygodne banialuki, a wszystko co nie pasuje tłumaczą spiskami. Wszyscy chcą słuchać, nikt nie chce weryfikować. Brzmi rozsądnie - więc po co sprawdzać?
Rozsądnie? Płaska ziemia? Serio?
Co jest rozsądnego w koncepcji, że bez żadnego sensownego powodu i dla żadnej konkretnej korzyści setki tysięcy ludzi od stuleci uskuteczniają absurdalny spisek? Jaki kto miałby mieć interes w tym, żeby ludzkość wierzyła w rzekomą kulistość Ziemi? I jak idiotycznie nieskuteczny jest ten spisek, skoro nikt nie ukrył - nawet nie próbował - dziesiątków sposobów na wykazanie, że ziemia jest okrągła? A na dodatek okazuje się, że ta błędna, podtrzymywana przez spiskowców wiara w okrągłe planety, skutkuje tym, że samoloty latają, GPS funkcjonuje, a artyleria trafia w cel.
Najbardziej z powszechnej głupoty cieszą się wszyscy tworzący na YouTube "kanały naukowe". Mają teraz okazję zdobywać olbrzymią popularność tanim kosztem. I przedstawiają się przy okazji jako misjonarze rozsądku i racjonalności prowadzący krucjatę przeciwko zacofaniu, ciemnocie, paranojom i fanatyzmom.
Najbardziej nieprawdopodobne dla mnie jest to, że tylu chrześcijan dołączyło do głupoty pod tytułem "płaska ziemia". I zamiast wyśmiać masowe zidiocenie albo załamywać ręce nad powszechną ignorancją, zaczęli toczyć zupełnie poważne dyskusje nad tym czy może faktycznie ta ziemia płaska nie jest.
I w taki oto sposób cały mój wysiłek wykazywania, że droga do Boga z Biblii wiedzie przez rozum i rozsądek, a nie przez ignorancję i fanatyzm, dostał kopa w dupę. I to od tych, którzy powinni być najbardziej zainteresowani.
Bo za chwilę do grona paranoicznych teorii dołączą wszelkie formy kreacjonizmu. Każdy sceptycyzm wobec ewolucji zostanie automatycznie potraktowany jak sceptycyzm wobec kulistości ziemi, mimo że pierwszy opiera się na argumentach, a drugi na niedouczeniu.
Żeby być rzetelnym, trzeba wspomnieć, że cała kupa chrześcijańskich kreacjonistów również opiera swoje poglądy na niedouczeniu. Od czego szlag mnie trafia nieustannie.
Ale kto mi teraz uwierzy, kiedy powiem, że sceptycyzm wobec kluczowych założeń teorii ewolucji nie musi być wcale wynikiem niedouczenia i lenistwa? I tak już mało kto wykazuje na tyle dobrej woli, żeby cierpliwie posłuchać o problemach z abiogenezą i mutacjami. I wcale im się dziwić nie będę, po tym jak miliony ludzi najpierw dało się wciągnąć w popieraniu absurdalnych teorii, a potem miliony ludzi zobaczyło jak bardzo żenująco głupi okazali się ci pierwsi.
Co się stanie kiedy skompromitowani brakami w edukacji ludzie powiedzą teraz: "podważamy istnienie ewolucji"?
Choćby tym razem mieli nie wiem jak rozsądne argumenty, nikt tego więcej słuchać nie będzie. Bo dureń jest dureń, nawet jeżeli czasem trafi w sedno i będzie miał rację. Lepiej posłuchać misjonarzy nauki, którzy jednak dużo częściej mają rację. A nawet jeżeli nie, to nie w tak żenująco prostych sprawach jak płaskość ziemi.
Wkurza mnie to wszystko strasznie.
Bo od wielu lat prowadzę serwis Odwyk.com i pokazuję jak potrafię, że Biblię czytają nie tylko rzesze fanatyków, ludzi przesadnie emocjonalnych czy zwykłych durniów. Ale też i ci, którzy rzeczywistość akceptują i chcą poznawać. Ci, co nie traktują wiary jako przeciwieństwo rozumu, ale jako jego uzupełnienie tam, gdzie po prostu brakuje nam danych.
I teraz zabieram się na podobny serwis nie ograniczony do polskojęzycznych słuchaczy.
Badam temat i coraz bliżej mi do załamania.
Czy jest sens? Kto mnie w ogóle będzie chciał posłuchać?
Najpopularniejsi internetowi misjonarze naszych czasów to Dawkins i Hitchens, a nauka zajęła pozycję religii. Biblia i chrześcijaństwo kojarzy się z ignorancją i hiper-emocjonalizmem. Monopol na rozsądek i trzeźwe myślenie ma dziś ateizm, a Biblia i Jezus znaleźli się na tym samym wysypisku co teoria płaskiej ziemi. Kreacjonizm naukowy, który jako Teoria Inteligentnego Projektu wygrzebał się jako tako z oparów religijności, dostaje właśnie po dupie od strony samych chrześcijan, którzy gromadnie postanowili udowodnić światu, że są idiotami.
Gdybym był zamordystycznym pastorem (jednym z tych, których tępię) to wywaliłbym ze swojego kościoła każdego, kto słowem wspomni że ziemia może być płaska. Za drzwi! Bo szkody wynikające z głoszenia durnych idei są ogromne. A wszystkim, którzy mają wątpliwości, zorganizowałbym miesięczny kurs fizyki zamiast szkółek niedzielnych.
Na szczęście pastorem nie jestem.
Jestem tylko przytłoczonym niemożliwością zrealizowania swojego zadania, popularyzatorem Biblii jako alternatywy dla rozsądnych ludzi. Popularyzatorem Boga, który nie jest idiotą. Popularyzatorem chrześcijaństwa, które nie jest ciemne jak tabaka w rogu.
Bardzo bym się cieszył, żeby liczne rzesze braci i sióstr przestały udowadniać mi na każdym kroku, że nie mam racji.

blog.martinlechowicz.com/plaska-ziemia-i…
predex
Artykól lipny,zero argumentow przeciwko plaskiej ziemi, kolejny wyznawca kulistej ziemi, nie ma argumentow tylko prubuje dyskredytować tych co maja argumenty przeciwko kulki, a jest tych argumentów setki, poczytajcie sobie , jest duzo materiałow w tym temacie.
wacula25wp.pl
Anieobecny==NO i dlatego nie warto zagłębiać się tak głęboko bo można stracić wiarę .A głębiej można poznać dopiero w miłości Ducha św. również dlatego, że autentyczne życie wiarą w wiedzy Bożej jest warunkiem rzetelnego uprawiania teologii. Ten wymiar teologii potrzebuje charyzmatu mistycyzmu Bożego.Dlatego też nic nie ma tchnienia bez Bożego istnienia........
Anieobecny
Warto, warto...
Inaczej prawdy nie poznasz....
wacula25wp.pl
Anieobecny-A są różne teorie na świecie jest teoria powstania wszechświata teoria Zmartwychwstania-CHRYSTUSA i jest wiele teorii teoria świata widzialnego i niewidzialnego .A które to odkrywamy a i oglądamy Dopiero dziś kiedyś palono ludzi i ich odkrycia naukowe na stosie itp.
Anieobecny
Teorii jest wiele - mówimy o T.E. ...
Zmieniając temat, uciekasz od tematu wstępnego...
Czemu...? Po co...? W jakim celu...?
wacula25wp.pl
Anieobecny-Wołowoj-- 👏 😀 Tak więc w ewolucji Bożego zamysłu ludzie należą do rzędu ssaków naczelnych. Skłonni jesteśmy uważać tę grupę za szczytowe osiągnięcie ewolucji bo w istocie tak jest. Zanim rozwinęła się cywilizacja, liczebność populacji ludzkiej, w porównaniu na przykład zwierząt , była znikoma. Byliśmy tylko jednym z wielu gatunków dużych ssaków .Biologicznie wszystko mamy podobne - …More
Anieobecny-Wołowoj-- 👏 😀 Tak więc w ewolucji Bożego zamysłu ludzie należą do rzędu ssaków naczelnych. Skłonni jesteśmy uważać tę grupę za szczytowe osiągnięcie ewolucji bo w istocie tak jest. Zanim rozwinęła się cywilizacja, liczebność populacji ludzkiej, w porównaniu na przykład zwierząt , była znikoma. Byliśmy tylko jednym z wielu gatunków dużych ssaków .Biologicznie wszystko mamy podobne - poza budową mózgu. Dopiero kod Boski dał nam podstawę do eksplozji demograficznej i opanowania świata .A cofając się jeszcze dalej w przebiegu ewolucji, dochodzimy do naszych rybich praprzodków itd, którzy setki milionów lat temu opuścili wodę i rozpoczęli podbój lądów.Ale to tak nawiasem piszę.Dlatego istota ludzka ma nie tylko kości ogonowe szkieletu ale i inne cechy i części organizmu zwierzęcego itp.Moi drodzy przyjaciele ta wiedza jest fascynująca ale czy potrzebna aby uwierzyć w dotyk BOSKI.
Anieobecny
Teoria ewolucji - jest TEORIĄ...
Bo nie ma na nią dowodów...
Jest, o ironio i zgrozo, jak religia, bo musisz w nią wierzyć...
Anieobecny
...a jeżeli już naukowo chciało by się podejmować ten temat,
to więcej jest dowodów na mit T.E., niż na jej prawdziwość...
Ale niektórzy w nią wierzą...
wacula25wp.pl
stanislawp CIEKAWE Toooooooooooo no nu pagadi ty
stanislawp
wacula25@wp.pl

stanislawp Jak śmiesz twierdzić stary obłudniku że wyrzekłeś się szatana a opluwając kościół katolicki cały czas i jego dogmaty

==========

re

wg mnie to ty ośmieszasz Kościół Katolicki i Dogmaty

komediant!

😀 😀
wacula25wp.pl
stanislawp Jak śmiesz twierdzić stary obłudniku że wyrzekłeś się szatana a opluwając kościół katolicki cały czas i jego dogmaty jak sekciarz ALE DEMON SIĘ CIEBIE NIE BOI i się nie wyrzekł Ciebie a widać to po twoich wpisach na cały świat na tym forum
wacula25wp.pl
biniobill To na pewno PRAWDA aż nie do wiary
biniobill
wacula25@wp.pl
Nie wiem czy ma, czy nie ma. Dla mnie to nieistotne. Dla niego niestety wiara i nauka wykluczają się wzajemnie.
wacula25wp.pl
biniobill i on stanislawp twierdzi że ma dyplom uczelni wyższej nie wierzę w to
stanislawp
wacula25@wp.pl
Stanisław ma kość ogonową na bank, napisał zwiedziony przez wysłańców/posrańców kosmosu @biniobill
=============
re
Ja dawno temu wyrzekłem się szatana i wszelkich dzieł jego
wyrzekłem się kości ogonowej
wyrzekłem się antychrysta i jego ducha
wyrzekłem się fałszywych bogów a więc i boga talmudycznego, boga żydowskiego
wyrzekłem się Allaha i jego duchów
wyrzekłem się helioce…More
wacula25@wp.pl
Stanisław ma kość ogonową na bank, napisał zwiedziony przez wysłańców/posrańców kosmosu @biniobill
=============
re
Ja dawno temu wyrzekłem się szatana i wszelkich dzieł jego
wyrzekłem się kości ogonowej
wyrzekłem się antychrysta i jego ducha
wyrzekłem się fałszywych bogów a więc i boga talmudycznego, boga żydowskiego
wyrzekłem się Allaha i jego duchów
wyrzekłem się heliocentryzmu i jego twórcy, Mikołaja Kopernika i jego spółki
itd itd..
wyrzekam się złych duchów walczących z Bogiem a ze dwieście głównych jest nazwanych po imieniu w Księdze Henocha, dziadka Noego
ps
wyrzekam się też obrazów Boga Ojca i Ducha św malowanych przez ks Natanka którym ks Natanek i jego bliscy oddają cześć boską!
biniobill
wacula25@wp.pl
stanisław myśli, że wiara to fikcja, w którą trzeba wierzyć zamykając oczy na otaczający świat. Jest kość ogonowa to tym gorzej dla kości. Jest Ziemia kulista to tym gorzej dla kulistości Ziemi. Ziemia krąży wokół Słońca, tym gorzej dla Słońca i Ziemi.
wacula25wp.pl
biniobill Oo Dobre dla stanislawp i nie tylko kości ogonowe szkieletu ale i inne cechy i części organizmu zwierzęcego ale i to nie przekona jego tak samo jak patrzenie w lornetkę na Horyzont morza i statek po prostu siła trwania w herezji jest większa jak u świadków jehowyh
biniobill
wacula25@wp.pl
Stanisław ma kość ogonową na bank, tylko nie wie jak się do niej ustosunkować. Zastanawia się czy tę kość otrzymał w spadku po dziadkach czy po prostu przejść nad tematem milcząc. Przecież wiadomo, że Ziemia jest kulista ale poprawność polityczna każe mu widzieć ją jako płaską. Tylko skąd u licha wziął się ten ogon?
stanislawp
wacula25@wp.pl teraz

stanislawp na zadane pytanie mądre nie umiesz odpowiedzieć I ty chcesz rozmawiać o kwarkach i strunach kosmosu PO CO ?

=============

re

Ludzie płacą grubą kasę aby iść na spotkanie z komediantem...

my mamy komedianta tutaj i to za darmo...

😀

spisał byś listę stałych punktów swojego programu skeczów i dowcipów

1. Był Wielki Wybuch na początku i powstały różne …More
wacula25@wp.pl teraz

stanislawp na zadane pytanie mądre nie umiesz odpowiedzieć I ty chcesz rozmawiać o kwarkach i strunach kosmosu PO CO ?

=============

re

Ludzie płacą grubą kasę aby iść na spotkanie z komediantem...

my mamy komedianta tutaj i to za darmo...

😀

spisał byś listę stałych punktów swojego programu skeczów i dowcipów

1. Był Wielki Wybuch na początku i powstały różne światy, super galaktyki które skropliły się i ukształtowały najpierw Słońce a potem Ziemię

2. Najpierw życie było w wodzie i ryby wylazły na ląd.. potem z nich były kury które wtedy zaczęły nieść jaja... a te które zniosły jaja i siedziały w gnieździe wysiedziały kurczaki a osła powstał koń a z małpy człowiek małpokształtny...

3. Żeby nie chorować powinniśmy się szczepić jadem żmiji

4. Jak się dobrze przyjrzeć to statek znika 8 km za horyzontem co świadczy o Ziemi Kuli

5. Amerykanie widzieli jakieś istoty na Księżycu... a Amstrong ze strachu się pofajdał i nie che już tam latać.. Ostatnie pofajdanie na Księżycu było 50 lat temu. Teraz zaplanowali zafajdać Marsa aby użyźnić glebę po której już jeździ amerykańki pojazd marsowy
wacula25wp.pl
stanislawp na zadane pytanie mądre nie umiesz odpowiedzieć I ty chcesz rozmawiać o kwarkach i strunach kosmosu PO CO ?
stanislawp
wacula25@wp.pl
odpowiedz na fundamentalne pytanie
Czy ty co roku się szczepisz jadem żmiji?
Widzę że się bardzo ucxzepiłeś haha
Lubisz się czepiać ogona, nieprawda?
Czep się Zbyszka albo tej Nowej Kobiety Rafaeli!
wacula25wp.pl
stanislawp Stasiu NIE ZMIENIAJ TEMATU a odpowiedz bo nadal na fundamentalne pytanie Stasiu nie odpowiedziałeś mi czy masz w kość ogonową
stanislawp
@wacula25@wp.pl
Sam twierdzisz że szczepionki są z jadu żmiji..
więc mi odpowiedz, czy w tym sezonie zaszczepiłeś się jadem żmiji czy nie?
btw
Wszyscy pamiętają, że jesteś tym który propaguje przymus szczepień...
wacula25wp.pl
stanislawp No śmiech śmiechem ale nadal na fundamentalne pytanie Stasiu nie odpowiedziałeś mi czy masz w kość ogonową