Clicks813
Radek33
4
Pius XII - Pod rzymskim niebem-dramat hist.2010 Włochy Linki do całego filmu na kanale użytkownika Quas Primas Cz.1 1. PIUS XII - Pod Rzymskim niebem - cz.1 Cz.2 PIUS XII - Pod Rzymskim niebem - …More
Pius XII - Pod rzymskim niebem-dramat hist.2010 Włochy
Linki do całego filmu na kanale użytkownika Quas Primas Cz.1 1. PIUS XII - Pod Rzymskim niebem - cz.1
Cz.2 PIUS XII - Pod Rzymskim niebem - cz.2
Rok 1943, Rzym - wojska włoskie podpisują zawieszenie broni. Niestety skutkuje to większymi represjami nakładanymi przez faszystowskie władze na ludność cywilną. Szczególne prześladowania dotyczą społeczności żydowskiej, poddanej brutalnym aresztowaniom, grabieży i deportacjom.
Podobny los przypada w udziale pięknej Miriam, której rodzina zostaje rozdzielona, a ona trafia do służby u nazistów. Dwaj dotychczasowi konkurenci o jej względy, Davide i Marco, łączą siły, aby uwolnić dziewczynę i ukryć się w jednym z rzymskich klasztorów, które Papież Pius XII ogłasza eksterytorialnymi posiadłościami Watykanu. W ten sposób Papież usiłuje ratować żydowską ludność przed represjami Niemców. Jednak ukrywanie ich w klasztorach i kościołach oraz próby wpływania na decyzje niemieckich dowódców legną u podstaw spisku inspirowanego przez Hitlera, mającego na celu porwanie następcy św. Piotra. W tle działań wojennych i wielkiej polityki ważącej o losach świata, rozgrywają się dramaty zwykłych ludzi, którzy codziennie stają do walki o życie, rodzinę i miłość.. Film z dwóch perspektyw przybliża skomplikowane zagadnienia tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej oraz postawę papieża Piusa XII, która do dziś budzi wiele sporów i kontrowersji.
youtu.be/r_L4bdsuh3w
Radek33
"Chyba żaden panujący naszego pokolenia nie zrobił więcej, by pomóc Żydom w godzinie ich największej tragedii, podczas hitlerowskiej okupacji Europy, niż zmarły Papież Pius XII."

THE JEWISH POST, 6 LISTOPADA 1958
V.R.S.
No ale to nie jest forum żydowskie więc ta recenzja nie bardzo tu pasuje. Taką w stylu: Papież, który dosłownie w ostatniej chwili zaskoczył irenistów i ekumenistów ogłoszeniem dogmatu o Wniebowzięciu Matki Bożej, to bym rozumiał.
Radek33
Czasem trzeba zacytować i takie zdanie,z którego środowiska taka opinia da większy kłam temu,iż ten wspaniały papiez był rzekomym przyjacielem nazistow, lub conajmniej biernie się przyglądał ich zbrodniom?
V.R.S.
@Radek33
To problem wewnętrzny żydów czy im Pius XII pomagał czy nie pomagał. Dla nas Polaków jest dużo ważniejszy np. stosunek Piusa XII do kwestii sowieckiej czyli tajemnicy rozszerzenia błędów Rosji.