Rafał_Ovile
12456

Chiny: policja uprowadziła biskupa nieuznawanego przez władze

Chiny: policja uprowadziła biskupa nieuznawanego przez władze

Strona główna > Wiadomości

Fot. Asia News

#CHINY #KOŚCIÓŁ #KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY #PAŃSTWO ŚRODKA #KRAJ SMOKA #PARTIA KOMUNISTYCZNA #KOMUNISTYCZNA PARTIA CHIN #KOŚCIÓŁ PODZIEMNY #PRZEŚLADOWANIA CHRZEŚCIJAN #WATYKAN #SEKRETARIAT STANU STOLICY APOSTOLSKIEJ #DYPLOMACJA

Mianowany przez Stolicę Apostolską, ale nieuznawany przez władze chińskie ordynariusz diecezji Mindong w prowincji Fujian, 59-letni biskup Vincenzo Guo Xijin został 26 marca wieczorem wywieziony przez policję w nieznanym kierunku. Razem z nim zabrano również kanclerza kurii diecezjalnej.

Według agencji AsiaNews, w ostatnim czasie kontakt z biskupem Guo nawiązał arcybiskup Claudio Maria Celli z Watykanu. Miał go przekonywać do ustąpienia na rzecz uznawanego przez władze Vincenzo Zhana Silu, którego miałby zostać biskupem pomocniczym. Zmiana funkcji pełnionej przez bp. Guo, podobnie jak wcześniejsza dymisja ordynariusza Shantou, 88-letniego bp. Pietro Zhuanga Jianjiana, by zrobić miejsce dla biskupa mianowanego przez władze, są – według agencji – znakiem zbliżającego się porozumienia między rządem w Pekinie i Stolicą Apostolską w sprawie nominacji biskupich.

26 marca na godzinę 15:00 biskup Guo został wezwany do lokalnego urzędu ds. wyznań. Po dwugodzinnej rozmowie wrócił o 19:00 do domu i spakował się, a o 22:00 został stamtąd zabrany przez policję. Według tamtejszych katolików, został on zabrany, gdyż odmówił koncelebrowania Mszy w czasie Wielkanocy z bp. Zhanem, który jest jednym z siedmiu narzuconych przez władze biskupów, ekskomunikowanych przez Stolicę Apostolską i oczekujących na pojednanie z papieżem, które albo jeszcze się nie dokonało, albo też wiadomość o tym nie została ogłoszona.

Również przed rokiem, także przed Wielkanocą, biskup Guo został wywieziony przez policję i wrócił do domu po 20 dniach.

Źródło: KAI, asianews.com

RoM

www.pch24.pl/chiny--policja-…
Kasiamr
Dlaczego Kościół milczy
Traper
A co na to Franek? Oczywiscie siedzi cicho!
turysta569 shares this
5
Chiny: policja uprowadziła biskupa nieuznawanego przez władze/////A PAPCIO SIE CIESZY I KLASKA LAPKAMI ZE SIE POWIODLO