Clicks271
Wolnyczlowiek

Papież pozwala na islamskie modlitwy w Watykanie

Papież pozwala na islamskie modlitwy w Watykanie
Posted by Weronika Kania on cze - 10 - 2014

Po raz pierwszy w historii Kościoła, papież Franciszek zdecydował się wydać przyzwolenie na odmawianie islamskich modlitw i recytację Koranu w Watykanie. Gest ten w jego mniemaniu ma na celu polepszenie stosunków izraelsko-palestyńskich. Wydarzenie miało miejsce w ubiegłą niedzielę.
Franciszek wysunął zaproszenie do prezydenta Izraela Shimona Peresa i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa podczas swoich odwiedzin w Jordanie, Izraelu i Palestynie. Do Abbasa i Peresa dołączyli przywódcy chrześcijańscy, żydowscy i muzułmańscy. Rzecznicy ze Stolicy Apostolskiej twierdzą, że wieczorne modlitwy będą ‚przerwą w polityce’ i nie mają żadnego celu politycznego prócz promocji pokoju między Izraelem i Palestyńczykami.
Jednakże, zdaniem kustosza pracującego dla Kościoła Katolickiego na Ziemi Świętej, nie powinniśmy żywić zbyt wygórowanych oczekiwań i spodziewać się nagłego wybuchu pokojowych relacji z obu stron, ani że pokój między nimi jest bliski.
***
Nasuwa się pytanie: kiedy usłyszymy ‚Ojcze Nasz’ i doczekamy się czytania Nowego Testamentu w meczecie w Mekce? Czy doczekamy się wyciągnięcia ręki do świata chrześcijańskiego przez Arabię Saudyjską? Czy strona muzułmańska ujrzy problem prześladowań chrześcijan na własnych terenach i podejmie odpowiednie kroki ku polepszeniu ich sytuacji? Najwyraźniej kwestie równości religijnej i ochrony wiernych nie zaprzątają głowy papieżowi, który zdecydował się pozwolić na modły muzułmańskie w samym sercu dzisiejszego Kościoła.
Warto przypomnieć, co sam islam ma do powiedzenia o religii chrześcijańskiej i w jaki sposób zaleca muzułmanom odnosić się do chrześcijan (o traktowaniu Ludzi Księgi w praktyce można przeczytać tutaj):
(Koran 5:14) Od tych, którzy mówią: „Jesteśmy chrześcijanami!”, wzięliśmy przymierze. Lecz oni zapomnieli część tego, co im zostało przypomniane; My wznieciliśmy wrogość i nienawiść wśród nich aż do Dnia Zmartwychwstania. I niebawem obwieści im Bóg to, co oni czynili.
(Koran 4:171-172) Mesjasz, Jezus syn Marii, jest tylko posłańcem Boga… Wierzcie więc w Boga i Jego posłańców i nie mówcie: „Trzy!” Zaprzestańcie! To będzie lepiej dla was! Bóg- Allah – to tylko jeden Bóg! On jest nazbyt wyniosły, by mieć syna! Do Niego należy to, co jest w niebiosach, i to, co jest na ziemi. I Bóg wystarcza jako opiekun! I Mesjasz nie będzie zbyt dumny, by być sługą Boga, tak jak nie są dumni aniołowie, ci, którzy są blisko dopuszczeni.
(Koran 19:35) Nie jest odpowiednie dla Boga, aby przybrał Sobie syna. Niech Mu będzie chwała! Kiedy On postanowi jakąś rzecz, to tylko mówi: „Bądź!”, i ona jest.
(Koran 9:30) Żydzi powiedzieli: „Uzajr jest synem Boga.” A chrześcijanie powiedzieli: „Mesjasz jest synem Boga.” Takie są słowa wypowiedziane ich ustami. Oni naśladują słowa tych, którzy przedtem nie wierzyli. Niech zwalczy ich Bóg! Jakże oni są przewrotni!
(Koran 4:157-157) powiedzieli: „zabiliśmy Mesjasza, Jezusa, syna Marii, posłańca Boga” – podczas gdy oni ani Go nie zabili, ani Go nie ukrzyżowali, tylko im się tak zdawało; i, zaprawdę, ci, którzy się różnią w tej sprawie, są z pewnością w zwątpieniu; oni nie mają o tym żadnej wiedzy, idą tylko za przypuszczeniem; oni Go nie zabili z pewnością. Przeciwnie! Wyniósł Go Bóg do Siebie! Bóg jest potężny, mądry!
Źródło:
Poznaj Koran
JihadWatch.org
Grafika: Huffington post
ndie.pl/papiez-pozwala-…