Odvážne slová. Spoluzakladateľ Pink Floyd obvinil z udalosti na Ukrajine Západ a školil moderátora CNN

7.8.2022

Roger Waters, spoluzakladateľ Pink Floyd, poskytol CNN rozhovor, v ktorom vysvetlil, prečo sa na jeho nedávnom koncerte objavila fotografia Joea Bidena s označením „vojnový zločinec“

Na snímke Michael Smerconish a Roger Waters

Moderátor: Pamätám si, že na poslednom turné sa veľa hovorilo o Trumpovi. A teraz máte na obrazovkách “vojnových zločincov”… z vašej perspektívy… a fotografiu Bidena s nápisom “iba začínam…”. O čom to hovoríte?

Waters: Prilieva olej do ohňa na Ukrajine. Ide o závažný trestný čin. Prečo štáty nevyzvú Zelenského, aby začal rokovania o ukončení tejto hroznej vojny?

Moderátor: Obviňujete toho, na koho sa útočí.

Waters: Každá vojna sa niekde začína… Táto sa začala v roku 2008. Bola to reakcia na priblíženie sa NATO k ruským hraniciam. Sľúbili, že to neurobia. Výmenou za to Gorbačov stiahol vojská z prahu západnej Európy.

Moderátor: Počkajte, ale my sme na oslobodzovacej misii. Tebe to nemusím vysvetľovať…

Waters: Nie, nie sme na žiadnej oslobodzovacej misii!

Waters neskôr pokračuje: Nezabúdajte, že počas druhej svetovej vojny zahynulo 23 miliónov Rusov, ktorí bránili vás a mňa pred nacistami. Keď sme sa zapojili, Rusi už mali takmer všetko hotové.

Hudobník po výmene názorov začal školiť moderátora: Musíte si prečítať viac. Povedzte mi, čo by USA urobili, keby napríklad Číňania rozmiestnili jadrové zbrane v Mexiku a Kanade?

Moderátor sa rozhodol diskutovať aj o ďalšej horúcej téme: Číňania sú príliš zaneprázdnení obkľučovaním Taiwanu.

“Taiwan neobkľučujú, Taiwan je súčasťou Číny. Túto skutočnosť uznáva celé medzinárodné spoločenstvo od roku 1948. A ak to neviete, musíte si prečítať viac. Choďte do knižnice! Veríte propagande,” kontroval Waters.

Ostrá výmena názorov pokračovala ďalej. “Nemôžete začať hovoriť o ľudských právach a Taiwane bez znalosti základov,” apeloval hudobník na čo prišla rýchla reakcia moderátora: “Ak máme začať rozhovor o ľudských právach, Roger, najviac na svete ich popiera Čína! Prečo je podľa teba vždy na vine Západ…”

Waters niekoľkokrát upozornil moderátora, aby si doštudoval a viac čítal o témach o ktorých spoločne diskutovali.

HS