Clicks454
pimienka
1

Vďaka Ti Pane za svätého kňaza

Úmrtie: Vo veku 91 rokov zomrel kňaz Spišskej diecézy Bernard Pánči
P:3, 20. 04. 2014 15:28, DOM

Spišská Kapitula 20. apríla (TK KBS) Vo veku nedožitých 92 rokov zomrel v sobotu 19. apríla 2014 vo večerných hodinách kňaz Spišskej diecézy vdp. Bernard Pánči.

Bernard Pánči sa narodil 12. 9. 1922 v Bielom Potoku pri Ružomberku a pochádzal z deviatich detí. Maturoval v Ružomberskom gymnáziu v roku 1941, kde ešte v júni toho istého roku nastúpil do Kňazského seminára v Spišskej Kapitule a v roku 1946 prijal kňazskú vysviacku z ruk spišského biskupa Jána Vojtaššáka. Do roku 1958 pôsobil vo farnostiach: Oravské Veselé, Námestovo, Liptovský Mikuláš a Rabča.

V roku 1958 13. janurára bol zaistený Štátnou bezpečnosťou v Žiline a v júli toho istého roku bol nespravodlivo odsúdený súdom za vlastizradu so stratou občianskych práv na 13. rokov. Väzenie si odpykával vo väznici Valdice do roku 1962, kedy bol prepustený na amnestiu. Do udelenia štátneho súhlasu na výkon pastorácie pracoval Lesostave a Ružomberských papierňach.

Na sviatok svätého Jozefa v roku 1966 bol ustanovený za farára do farnosti Nižné Ružbachy ,kde pôsobil 21. rokov. Odtiaľ bol v roku 1987 preložený za farára do farnosti Spišské Matiašovce na Zamagurí. Na jeseň v roku 1996 spolu už teraz s blahoslaveným pápežom Jánom Pavlom II. slávil vo Vatikáne ďakovnú bohoslužbu za 50. rokov kňazskej sluzby. Posledným miestom jeho pastorácie bola duchovná správa u sestier Vincentiek v Močenku.

V historickom kontexte bol kňaz Bernard Pánči významnou osobnosťou cirkevných dejín na Slovensku. Spišská diecéza mala vo svojich kňazských radoch kňaza, ktorý bol ovplyvnený Ružomberským farárom Andrejom Hlinkom, cirkevným historikom Jozefom Špirkom či Ladislavom Hanusom. Počas väzenia mal možnosť stretnúť významné cirkevné osobnosti v podobe biskupa Jána Vojtaššáka, biskupa Buzalku a Karla Otčenáška. Spolu s pápežským prelátom Viktorom Trstenským ho vtedajšia štátna bezpečnosť zbavila všetkých občianských a ľudských práv a nespravodlivo väznila.

Neľudské a tvrdé podmienky vo väznici Bernarda Pánčiho nezlomili ale práve naopak, skúsenosť z prostredia, ktoré nebolo vôbec naklonené k Cirkvi a kňazom v tedajšom Československu, mu pomohla sa ešte viac priblížiť k tým, ku ktorým bol neskôr ako kňaz poslaný. Kňaz Bernard Pánči bol odpočinku v Charitnom domove sv. Jána Bosca v Spišskej Kapitule.

TK KBS informoval Radoslav Babjarčík

www.upn.gov.sk/filmy/bernard-panci-1922
pimienka