Die Welt: Európski lídri za zatvorenými dverami vyzvali Zelenského režim, aby uzavrel s Ruskom mier

17.6.2022
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a taliansky premiér Mariu Draghi navštívili vo štvrtok 16. júna Ukrajinu prvýkrát od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy 24. februára.

Počas návštevy Ukrajiny mohla trojka európskych lídrov za „zatvorenými dverami“ naliehať na Vladimira Zelenského, aby rokoval s Ruskom. Informuje o tom denník „Die Welt“.

Ako uvádzajú noviny, nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a taliansky premiér Mario Draghi v Kyjeve sľúbili Ukrajine udelenie štatútu kandidátskeho člena Európskej únie.

„Výmenou za to vládny predstavitelia ‚za zatvorenými dverami‘ s najväčšou pravdepodobnosťou presvedčili Zelenského, aby si sadol za rokovací stôl s ruským prezidentom Vladimirom Putinom,“ predpokladajú nemeckí novinári.

Ekonomické škody, ktoré tieto európske krajiny utrpeli v dôsledku krízy, sú pritom čoraz silnejšie a ťažšie kompenzovateľné.

„Ekonomický rast sa spomalil, inflácia dosiahla rekordnú úroveň,“ pripomína publikácia.

„Die Welt“ tiež verí, že lídri západoeurópskych krajín prišli do Kyjeva so svojimi osobnými programami. Macron sa obáva ekonomických dôsledkov krízy.

Taliansky premiér sa zároveň svojou účasťou na stretnutí snažil demonštrovať postavenie Ríma ako jedného z hlavných aktérov v Európskej únii.

Čitatelia denníka „Die Welt“ už predtým predpovedali „skorý koniec“ Európskej únie uprostred vyhlásení lídrov Francúzska, Nemecka, Talianska a Rumunska o ich podpore udelenia štatútu kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ Ukrajine.

Zdroj: sk.news-front.info
TerezaK
dobrý nápad.