Bos016
162.3K
Klub milionerów '' Dobrej zmiany'' Klub Milionerów "Dobrej Zmiany". Astronomiczne zarobki ludzi związanych z PiS To, co PiS zrobił przez ostatnich 7 lat, jeśli chodzi o zawłaszczanie zasobów państwa,…More
Klub milionerów '' Dobrej zmiany''

Klub Milionerów "Dobrej Zmiany". Astronomiczne zarobki ludzi związanych z PiS

To, co PiS zrobił przez ostatnich 7 lat, jeśli chodzi o zawłaszczanie zasobów państwa, w tym spółek, jest bezprecedensowe – mówi Grzegorz Makowski, socjolog, który od lat zajmuje się problemami przejrzystości życia publicznego i korupcją. We wtorek Wirtualna Polska opublikowała obszerny raport, z którego wynika, że w latach 2016-2021 w giełdowych spółkach z udziałem Skarbu Państwa 122 "ludzi dobrej zmiany" zarobiło aż 267 mln zł.

Bianka Mikołajewska, dziennikarka Wirtualnej Polski: - Od początku rządów Zjednoczonej Prawicy we władzach 19 sprawdzonych przez nas spółek z udziałem państwa, zasiadały aż 122 osoby powiązane z obozem rządzącym. A to tylko spółki notowane na giełdzie, teoretycznie najbardziej przejrzyste i wolne od politycznych wpływów. Jak pan to skomentuje?

Dr hab. Grzegorz Makowski, socjolog związany z forumIdei Fundacji Batorego i SGH
: - Nie jestem zaskoczony. To już jest, niestety, niechlubna tradycja naszej polityki, że spółki z udziałem Skarbu Państwa traktuje się jako zasób do partyjnego podziału. Trochę na wzór XIX-wiecznego, amerykańskiego spoils system (ang. system łupów), w którym przy każdej zmianie władzy zwycięskie ugrupowanie "czyściło" publiczne urzędy, aż do sprzątaczek, i obsadzało je swoimi ludźmi.

Ten system łupów działa od jakiegoś czasu też u nas. I ma się dobrze. Ale nie chcę budować symetrii pomiędzy poprzednimi rządami i obecnym. Bo to, co PiS zrobił przez ostatnich 7 lat - jeśli chodzi o zawłaszczanie rozmaitych zasobów państwa, w tym spółek - jest bezprecedensowe.

Grzegorz Makowski: "System łupów" ma się dobrze
stefan Prokopowicz shares this
9
Bos016
anetmachnio1979
Wielu konfederatów pracuje w państwowych spółkach skarbu państwa! Dziwi was że nikt nie broni Polski A bakiewicz jest sługa Ukraińców? Sprzedali się !
starski
Dawaj liste tych konfederatów-milionerów w SSP, niech wszyscy wiedzą kto, a nie że "wielu".
Piotr2000
TO WIELKIE DRANSTWO i ŁAJDACTWO !
ale... podliczmy tez kooperantów PIS-u w niszczeniu Polski -
PLATFORMY OBYWATELSKIEJ, UNII WOLNOSCI, AWS-u i KOMUNY.
Podliczmy i ROZLICZMY. POD SAD narodowy bez PRZEDAWNIENIA liczac od 1989 roku !
Bos016
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie mówił, że do "polityki nie idzie się dla pieniędzy". Ale po siedmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy, wokół obozu rządzącego powstała grupa milionerów, którzy dorobili się na zasiadaniu we władzach spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Przyjaciel Zbigniewa Ziobro za czasów "dobrej zmiany" zarobił ponad 13 milionów zł. Była szefowa kancelarii prezydenta …More
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie mówił, że do "polityki nie idzie się dla pieniędzy". Ale po siedmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy, wokół obozu rządzącego powstała grupa milionerów, którzy dorobili się na zasiadaniu we władzach spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Przyjaciel Zbigniewa Ziobro za czasów "dobrej zmiany" zarobił ponad 13 milionów zł. Była szefowa kancelarii prezydenta Dudy prawie 7 milionów. Polityczno-biznesowa nadzieja Jarosława Kaczyńskiego - blisko 6 milionów. Kilku byłych posłów i radnych PiS wzbogaciło się o parę milionów złotych.

Nie sposób oczywiście wyliczyć wszystkich ludzi "dobrej zmiany", którzy po wygranej PiS w wyborach 2015 r. trafili do władz około 430 spółek z bezpośrednim udziałem państwa oraz tysięcy ich spółek-córek i spółek-wnuczek.
Bos016
Astronomiczne zarobki ludzi związanych z PiS 😡