Kresťanská pomoc chudobným / Cirkevná pomoc chudobným

Dnes ked sa ide vyberať zbierka pre chudobných, funguje to nasledovne : 1 : Veriaci sa stretnú na omši / nedelnom zhromaždení 2 : Farár povie o tom …
Peter(skala)
Fungovalo by to nasledovne. V nedeľu sa katolíci stretnú a hodia peniaze do pokladničky. Ked sa peniaze vyzbierajú, farár pred očami veriacich vysype pokladničku a spočíta peniaze. Tieto peniaze sa následne prerozdelia medzí prítomných členov v cirkvi, podla toho kto ako potrebuje, rovnako ako sa to dialo v 1 storočí.
🤔
rozoberme si to na drobné:
"...rovnako ako sa to dialo v 1 storočí."More
Fungovalo by to nasledovne. V nedeľu sa katolíci stretnú a hodia peniaze do pokladničky. Ked sa peniaze vyzbierajú, farár pred očami veriacich vysype pokladničku a spočíta peniaze. Tieto peniaze sa následne prerozdelia medzí prítomných členov v cirkvi, podla toho kto ako potrebuje, rovnako ako sa to dialo v 1 storočí.
🤔

rozoberme si to na drobné:
"...rovnako ako sa to dialo v 1 storočí."
😉

to je len domnienka, pretože v Biblii sa nepíše doslovne, žeby v nedelu zbierali peniaze na sv.omši. Nespomína sa tam zbierka vykonana na sv.omši, ale len o zbierke, ktorá sa mohla vykonať pri uplne inej priležitosti, kedy je aj viac času.

"...farár pred očami veriacich vysype pokladničku a spočíta peniaze."

Peniaze nevyberali knazi ale diakoni, čiže na starosť to mali laici a nie klerici.
To, že apoštoli (biskupi) akým bol aj apoštol peter, ktorý usmrtil manželov, čo nedali všetok majetok sa udial až po čase, kedy sa zistilo, že klamali Duchu Svätému. Lenže biskupi finančne zaležitosti prenechavali knazom a tí diakonom, aj ked je pravda, že farár je ziodpogvedný za financie prijate od veriacich a tak aj on je v styku s financiami.

Farár - knaz, ktorý vysluhuje sviatosti ako je sv.omša má ovela dôležitejšie povinnosti po sv.omši ako dokazovať veriacim kolko sa vyzbieralo penazí, lebo po sv.omši má nasledovať hodinova pobožnosť za oslobodenie a uzdravenie tela i duše pritomných, ktorí prijali Telo Kristovo.

By ma zaujímalo kto z pritomných veriacich by ostal po sv.omši, len aby sa presvedčil kolko penazí sa vyzbieralo? Skôr by som povedal, žeby ostali, keby vedeli, že sa tie peniaze budu rozdelovať medzi ne.

"...prerozdelia medzí prítomných členov v cirkvi,..."
Avšak aký zmysel potom by mala zbierka? Ved ak by tie peniaze mali dať pre seba, tak nech si ich nechaju a nemusia vôbec dávať. To iste vyčital apoštol Peter tým rodičom, ktorých usmrtil anjel Pána. Zbierky sa konaju pre potreby iných... veriaci dávaju peniaze pre tých, čo su mimo ich spoločenstva, ale ak sa dávaju aj pre ich vlastne spoločenstvo, tak nie takým spôsobom, že sa vyzbiera na sv.omši a naspäť vrati, ale vrati sa im v podobe služieb, ktoré maju za to k dispozicii napr:

Otvorený kostol, kde môžu pod strechou sa modliť k Bohu i spoločne a to bud v tichosti alebo nahlas, podla okolností. Stavba kostola a nasledná starostlivosť oň stojí nemalé peniaze. Kostol je chram Boží, kde prebýva v Eucharistii (v Bohostanku-Archa Zmluvy)
Energia, čistiace prostriedky, liturgicke nastroje, hudobne nastroje ...

Dalo by sa vela písať o tom, čo len správa kostola ako vela stojí penazí, ale navrh pre rozdelenie peniazí chudobným nie je zlý, len sa to nemôže konať tak, ako si navrhol.

Ak je niekto v nudzi, musí byť natolko uprimný, že dokaže prisť za fararom a tam sa ukaže, ako velmi to potrebuje - je to ako so sv.spovedou: kto sa vyznava z hriechov len sukromne, tak nemá uprimnu lutosť, ale kto naozaj lutuje a dostatočne na to, aby nemusel znašať tresty za svoje hriechy, tak sa z hriechov aj vyspovedá a nasledne napraví svoje zle skutky.

Takisto s prijmanim penazí: je totiž lahke prisť si len pre peniaze ako marnostratný syn za otcom, ktorý si síce žiadal len "svoje" peniaze (otcove dedičstvo pre mladšieho syna), ale ako vieme dobre, tak ich premarnil resp. nevedel s nimi hospodariť tak, aby nie lenže mal na zaklad.prežitie ale aj pre chudobných ako nas k tomu vyzýva Nový Zakon: "pracujte, aby ste mali z čoho dať chudobným."

Toto sa mladší syn nenaučil a velmi lahko dodané peniaze si nevažil.
To isté by sa stalo, keby sa po sv.omši rozdávali peniaze len tak, že pridu ludia a dostanu.

V KC sa to robí tak, že z vyzbieraných penazí sa čiastka vyčlení pre chudobných a klerici im daju po dôkladnom uvažení, čiže po osobnom rozhovore. Okrem toho pravidelne počas roka sa konaju zbierky vyslovene pre Katol.Charitu, ktora tieto peniaze využíva pre správa utulkov, kde su ubytovaní bezdomovci ale maju aj detenkčne oddelenie, kde komunikuju s chudobnými ludmi a okrem poradenstva môžu pomôcť aj materialne, či finančne. Len je potrebna zajsť na Charitu a vysvetliť im svoju situaciu.
Znovuzrodený kresťan
@Peter(skala)
To je jedno, proste by sa to vykonalo vtedy kedy bude zhromaždenie kresťanov, ideálne teda v nedelu. Ci to spočíta farár alebo diakoni, záleži na tom ? Podstatné je to že sa to spočíta pred zrakom veriacich svedkov. Kto by zostal ? No predsa tí ktorí sa na omšu zišli a ktorým budú peniaze prerozdelované.
Predstavte si že príde 100 ludí na týždennú omšu. Pred zbierkou farár dá …More
@Peter(skala)

To je jedno, proste by sa to vykonalo vtedy kedy bude zhromaždenie kresťanov, ideálne teda v nedelu. Ci to spočíta farár alebo diakoni, záleži na tom ? Podstatné je to že sa to spočíta pred zrakom veriacich svedkov. Kto by zostal ? No predsa tí ktorí sa na omšu zišli a ktorým budú peniaze prerozdelované.

Predstavte si že príde 100 ludí na týždennú omšu. Pred zbierkou farár dá veriacim na vedomie že veriaci majú byť štedrí, a nemyslieť na seba ale na chudobných, lebo kto chudobnému pomohol Kristovi tým pomohol, a kto chudobnému nepomohol Kristovi tým nepomohol. Každý veriaci by mal byť teda pred samotnou zbierkou farárom motivovaní dať čo najviac kolko može. Dajme tomu že príde 100 ludí. Každý dá v priemere 10 eur, niekto viac iní menej... Spolu sa vyzbiera 1000 eur. Týchto 1000 eur sa vysype z pokladničky a následne prerozdelí tým veriacim ktorí sú najchudobnejší. Tí čo nie sú chudobní nedostanú zo zbierky nič, tí čo peniaze nevyhnutne nepotrebujú tiež nedostanú nič, tí najchudobnejší ktorí peniaze najviac potrebujú tým bude výťažok zo zbierky prerozdelení.... Takže tých 1000 eur si zo 100 členov prerozdelí možno tak dajme tomu 15-20%.

V skutkoch apoštolských sa nepíše o tom že sa peniaze zbierali a dávali na opravu kostola, píše sa tam že sa peniaze vyzbierali a rozdali medzi členov cirkvi každý kto ako potreboval, takže nebolo medzi nimi núdzneho. Na stavbu a údržbu kostolu nech RKC požiada Vatikán ktorí sa topí v zlate, a mimochodom od štátu dostáva RKC ročne 45 milionov eur ako dotáciu, k tomu dostáva peniaze za krsty, svatby, pohreby, birmovky tak nech skúsi aspon raz nepýtať peniaze zo zbierok svojich členov.... Ako som už o tom písal, v Cirkvi sa konali zbierky nie na stavby kostolov, ale na to aby medzi veriacimi nebolo núdzneho !

Hmm, tak to dnes žial nefunguje, že prídete za farárom a on vám dá peniaze.... žial takto to nefunguje, hoci by to tak fungovať malo.... Na prijímaní penazí nie je nič zlého ked si po ne príde každý kto potrebuje, ako s nimi bude hospodárit je už jeho vec. To by ste potom nemohli dávať ani zamestnancom mzdu, ved čo ak svoju mzdu budú zle hospodáriť ? Proste sú to infantilné výhovorky....

"V KC sa to robí tak, že z vyzbieraných penazí sa čiastka vyčlení pre chudobných a klerici im daju po dôkladnom uvažení, čiže po osobnom rozhovore. Okrem toho pravidelne počas roka sa konaju zbierky vyslovene pre Katol.Charitu, ktora tieto peniaze využíva pre správa utulkov, kde su ubytovaní bezdomovci ale maju aj detenkčne oddelenie, kde komunikuju s chudobnými ludmi a okrem poradenstva môžu pomôcť aj materialne, či finančne. Len je potrebna zajsť na Charitu a vysvetliť im svoju situaciu."

Nikto z katolíkov nemá prehlad kolko sa vyzbieralo a kolko presne išlo na pomoc chudobných... kolko penazí skončilo v "čiernych dierach".... a keby aj zázrakom nič neskončilo v čiernych dierach, tak už len to že neziskovka musí nakupiť potraviny a odviezť ich stovky kilometrov daleko stojí čas a peniaze ktoré si táto neziskovka vyúčtuje do svojich nákladov, takže aj keby bola seriozna neziskovka tak tak či onak si 50% z penazí vyučtuje na náklady a len polovičku potravín odovzdá.....Kedže sociálnu situáciu na SVK sledujem roky, a kedže počet bezdomovcov sa neustále zvyšuje namiesto toho aby klesal, možem s istotou prehlásiť že pomoc krestanských neziskoviek sú minimálne, ak vobec nejaké na poli sociálnej podpory....Vyriešiť by sa to dalo jedine transparentnostou iná cesta nie je...
Znovuzrodený kresťan
Každý bude odmenení pri poslednom súde na základe toho v čo veril, a ako pomáhal svojim blížnym, ba aj svojim nepriatelom. Ano, kresťanský posmrtny zivot naozaj existuje, čo dokazujem skrze zázraky, znamenia, svedectvá a vedecké objavy tu : zazrakyaznameniavkrestanstve