Clicks5
tr.news

Onun İşi Değil: Francis, BM Politikacısı Rolü Oynuyor

Francis, 25 Eylül'de BM Genel Kurulu'nda yaptığı video konuşmasında koronavirüs yutturmacası hakkında "bir kriz hepimizi değiştiriyor" dedi.

"Ortak yuvamızın ve ortak projemizin geleceğini yeniden düşünmek bizim görevimiz" sloganını yeniden dillendirdi ve koronavirüsün "çok fazla can kaybına yol açtığından" yakındı - oysa ölüm oranı hala griple kıyaslanabilir seviyede.

Francis, "uluslararası toplumun" 2015 Paris İklim Anlaşması'nda verilen sözleri yerine getirmekte büyük ölçüde yetersizlik gösterdiğinden şikâyet etti. Ancak, yetki devri konusunda Katolik öğretisine göre, bir papanın bu tür konularda endişelenmesine gerek yoktur.

Yine de Francis, "Amazon bölgesi ve bölgede yaşayan yerli halklardaki endişe verici durumdan" şikayet etmeye devam etti. Francis'in altı sayfalık konuşmasının çoğu, “merhamet fantezisi”, göçmenler, yoksulluk, silah endüstrisi, milliyetçilik, bireycilik ve elitizm ile ilgili boş sloganlardan oluşan bir derleme gibiydi.

Francis, olabildiğince anlaşılmaz bir şekilde formüle edilen bir yan notta, "hem anne hem de doğmamış çocuğu için çözülebilecek ve çözülmesi gereken sorunlara bir çözüm olarak bir insan hayatının varlığını inkâr etmenin kimileri için ne kadar basit ve kullanışlı hale geldiğini görmek rahatsız edici" dedi.

#newsZmnfdvzoej