Clicks557
pl.news
1

Święty? Budowniczy katedry jednego człowieka umiera

Justo Gallego Martinez, 96-letni twórca katedry Nuestra Señora del Pilar ("Katedra ze złomu") w Mejorada del Campo w Hiszpanii, zmarł w niedzielę w swoim rodzinnym mieście.

Rozpoczął budowę w 1961 roku bez planów i bez dźwigu, pracował sam, używał tylko materiałów ze złomu z pobliskiego poligonu przemysłowego, rozpoczynając dzień pracy o 6 rano, z wyjątkiem niedzieli.

W wieku dziesięciu lat, podczas hiszpańskiej wojny domowej, był świadkiem jak komuniści walczący z generałem Franco, strzelali do księży i splądrowali kościół w Mejoradzie. To sprawiło, że nie miał szacunku dla socjalistycznej administracji miasta.

Justo został trapistą, zachorował na gruźlicę, nie był w stanie kontynuować ascetycznego życia trapistów i odszedł na krótko przed złożeniem ostatecznych ślubów. Obiecał Matce Bożej z Pilar, że jeśli wyzdrowieje, zbuduje sanktuarium. Gdy to nastąpiło, rozpoczął budowę na działce odziedziczonej po rodzicach.

Imponująca budowla (55x25m, 35m wysokości) może poszczycić się szeregiem na wpół ukończonych wież, a ściany wewnątrz ozdobione są freskami.

Kiedy Justo zaczynał, ludzie nazywali go "szalonym 'księdzem'", ale on się tym nie przejmował. "To, co robiłem, robiłem dla Pana", powiedział Gallego. "Nigdy nie byłem z kobietą. Dla mnie Kościół jest moim życiem, moją żoną, moim dzieckiem."

Hiszpańscy biskupi odmówili uznania katedry za kościół.

Grafika: © wikipedia, CC BY-SA, #newsRcipbsvwhl


darek104
Odmówili? Może nie chcą łożyć na wykończenie?