Clicks295

Demokratyczna Republika Konga: Kardynał Monsengwo potępia akty wandalizmu kościołów

„Nastąpił wzrost strachu, gniewu i niepewności” - powiedział ksiądz kardynał Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinshasa, stolicy Demokratycznej Republiki Konga w oświadczeniu dla agencji informacyjnej Fides.org, w której hierarcha potępia ataki wymierzone w Kościół Katolicki w ciągu ostatnich kilku dni.

„Jesteśmy oburzeni z powodu podpalenia seminarium duchownego w Malole przez zdziczałych ludzi, którzy tego samego dnia, 18 lutego, zastraszyli siostry karmelitanki w Kananga” - pisze ksiądz kardynał, który wspomniał też o demonstracjach, do których doszło 7, 10 i 11 lutego przed mieszkaniem arcybiskupa w Kinshasa. Te rozruchy wywołali młodzi ludzie, którzy stworzyli atmosferę paniki.

Po tych incydentach doszło do profanacji katolickiej parafii p.w. San Domenico Limete przez „grupę 20 złośliwych ludzi, którzy zniszczyli tabernakulum i ołtarz, połamali ławki i próbowali podpalić świątynię. Napastnicy nie oszczędzili misjonarzy Oblatów NMP, którzy sprawują opiekę duszpasterską w tym kościele” dodał hierarcha.

Ksiądz kardynał łączy te fakty z próbą mediacji Konferencji Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga, która ma na celu wprowadzenie w życie postanowień w San Silvestro i ustanowienie premiera, który będzie przewodniczył rządowi w celu utworzenia jedności narodowej.

„Konferencja Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga pełni tylko rolę mediatora. Politycy muszą zaakceptować fakt, że ich polityczne ambicje prowadzą do impasu i blokady instytucji. Z swoje działania będą musieli zdać sprawę” - pisze ksiądz kardynał.

Hierarcha wezwał władze do ochrony kościołów przed dalszymi aktami wandalizmu, a w zakończeniu swojego oświadczenia przypomniał historię pana Etienne'go Tshisekedi, historycznego lidera opozycji, który zmarł w ostatnim czasie. Pan Tshisekedi walczył przez całe życie, aby Demokratyczna Republika Konga mogła żyć w pokoju i sprawiedliwości.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. moje: Militem Jezu et Mariae

Źródło:www.fides.org/…/61777-AFRICA_DR…