Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks309

Egipt: 15 letni chrześcijanin skazany na piętnaście lat więzienia za przestępstwo, którego nie popełnił

28 stycznia bieżącego roku 15 letni koptyjski chrześcijanin został skazany na 15 lat pozbawienia wolności za gwałt, mimo że przeciwko chłopcu policja nie zebrała żadnego materiału dowodowego.

Matka skazanego chrześcijanina uważa, że Fadi (tak nazywa się osądzony chrześcijanin) jest niewinny i został niesłusznie oskarżony tylko dlatego, że jej muzułmański sąsiad, którego 8 letni syn był domniemaną ofiarą, nie lubi chrześcijan, a dziadek poszkodowanego chłopca jest imamem w miejscowym meczecie.

Pan Naguib Gabriel, prawnik skazanego chłopca i dyrektor organizacji Egyptian Union for Human Rights, powiedział w wywiadzie dla WorldWatchMonitor, że był „zaskoczony” z powodu tego wyroku i kary, ponieważ jego klient nie popełnił żadnego przestępstwa. „Dwaj biegli sądowi, którzy zbadali domniemaną ofiarę, są muzułmanami i oczyścili Fadi'ego z tego fałszywego oskarżenia” - powiedział prawnik.

Do zdarzenia miało dojść w maju ubiegłego roku, po tym, jak rodzina skazanego chrześcijanina została przymusowo wysiedlona z ich domu znajdującego się w mieście Shibin El Qanater, około 30 km na północ od Kairu. Od tamtego czasu chrześcijanie nie mogli powrócić do swego mieszkania. Miesiąc później badania przeprowadzone przez biegłych sądowych wykazały, że 8 letni muzułmański chłopiec, który miał paść ofiarą gwałtu ze strony chrześcijanina, nie doznał żadnej napaści na tle seksualnym. Hanaa, matka 15 letniego chrześcijanina, myślała, że ich męka się skończyła. Jednak była w szoku kiedy dowiedziała się, że jej syn nadal był oskarżony o gwałt 8 letniego muzułmanina, a oskarżenia podtrzymywała rodzina domniemanej ofiary. W listopadzie 2016 roku sprawa Fadi'ego trafiła do sądu dla nieletnich w Banha. Po kilku procesach 15 letni chrześcijanin został uznany za winnego. „Sędzia skazał mojego syna na 15 lat więzienia, ponieważ jest chrześcijaninem. Gdyby mój syn był muzułmaninem to sędzia uniewinniłby go, gdyby zobaczył dowody, które oczyściły mojego syna z zarzutu gwałtu. Jednak sędzia nie był przekonany tymi dowodami, ponieważ mój syn jest chrześcijaninem i uwierzył mowie ojca domniemanej ofiary a nie niezbitym dowodom. Chcę wiedzieć za co mój syn został skazany na 15 lat więzienia? Jakie popełnił przestępstwo? Gdzie są nasze prawa? W tym kraju my chrześcijanie nie mamy żadnych praw. Wyniki biegłych sądowych stwierdziły, że mój syn nic nie zrobił, więc za co sąd skazał go na 15 lat więzienia? Ponieważ jesteśmy chrześcijanami” - powiedziała matka skazanego chrześcijanina w wywiadzie dla WorldWatchMonitor.

Hanaa dodała, że według niej muzułmanie mieszkający w ich rejonie nie lubili ich ponieważ prowadzony przez nich biznes rozwijał się i przynosił duże dochody: „Ojciec rzekomej ofiary był nas bardzo wściekły, kiedy zobaczył, że prowadzony przez nas sklep rozwijał się. On chciał, abyśmy opuścili ten obszar, ponieważ nienawidzi chrześcijan. Ten człowiek i inni członkowie jego rodziny należą do Bractwa Muzułmańskiego”.

„Co takiego zrobił Fadi, że otrzymał tak surową karę? Gdyby on popełnił morderstwo to wyrok za to przestępstwo nie byłby tak długi. On jest jeszcze dzieckiem i nie popełnił żadnego przestępstwa. Wyrok sędziego nie bazował na obowiązującym prawie tylko na wyznawanej religii. Sędzia powiedział, że nie był przekonany przez wyniki ekspertyzy sądowej tylko uwierzył w oskarżenia ze strony ojca domniemanej ofiary” - powiedział pan Gabriel.

Prawnik skazanego chrześcijanina dodał, że przymusowe wysiedlenie rodziny Fadi'ego było przestępstwem, za które odpowiedzialni są miejscowi politycy i policja: „Ci ludzie popełnili przestępstwo przeciwko konstytucji Egiptu. Artykuł 63 Konstytucji kraju zakazuje wszelkiego przymusowego wysiedlenia obywateli. Jednak na swoje usprawiedliwienie władze twierdzą, że 'przeoczyli' wysiedlenie rodziny z ich rodzinnej wioski”.

Rodzina skazanego chrześcijanina zapowiedziała złożenie odwołania od tego wyroku. Apelacja skazanego chrześcijanina rozpocznie się 7 marca bieżącego roku.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. moje: Militem Jezu et Mariae

Źródło:www.worldwatchmonitor.org/2017/01/4906705/