zbyszek
2813.4K

Sprostowanie do nauk ks. Natanka na temat medalika św. Benedykta

Źródło:

Z wszystkimi symbolami, także religijnymi, jest tak, że ulegają one modyfikacjom na przestrzeni wieków. Najlepiej to widać na przykładzie samego Krzyża Chrystusowego gdzie ewoluował on od litery T poprzez krzyż grecki (równoramienny) do krzyża łacińskiego, czy wreszcie krucyfiksu, aż po współczesne coraz częstsze przedstawianie na krzyżu Chrystusa Zmartwychwstałego.

Nie inaczej było i z krzyżem oraz medalikiem św. Benedykta. Przedstawia on w zasadzie kilka ideogramów, opisanych choćby w książeczce "Medalik św. Benedykta" wydawanej przez nasze wydawnictwo. Nie ma czegoś takiego, jak "właściwy medalik co do wzoru" bo takiego wzoru nigdy nie było. Wszystko opiera się na tradycji, w której kolejne wieki dodawały lub ujmowały poszczególne elementy. Z resztą nikt szczególnie tego nie śledził w przypadku medalika św. Benedykta, bo jego szeroka popularność zaczęła się w Polsce dopiero w XX w. Można mówić ewentualnie o elementach charakterystycznych - skrótach deklamacji, która sensu stricte nie jest żadnym egzorcyzmem (egzorcyzm jest formą
liturgiczną i parasakramentalną) lecz czymś w rodzaju aktu wiary:

C S S M L - Crux Sacra Sit Mihi Lux Słowa te oznaczają: “Krzyż święty niech będzie mi światłem”.
N D S M D - Non Draco Sit Mihi Dux Zdanie to brzmi w tłumaczeniu: “Niech smok nie będzie mi przewodnikiem”
V R S N S M V S M Q L I V B: Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana. Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas.

W języku polskim ten niby-egzorcyzm brzmi: Idź precz szatanie, Nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, Sam pij truciznę.

Innymi charakterystycznymi elementami są: postać św. Benedykta (z reguły z pastorałem i księgą reguły, może ale nie musi być też kruk i kielich z trucizną, bądź wężem), może być także dodatkowo modlitwa Eius in obitu nostro praesentia muniamur czyli: Niech jego obecność broni nas w chwili śmierci. Św. Benededykt jest bowiem patronem dobrej śmierci. Elementem raczej stałym jest także C S P B będące skrótem od Crux Sancti Patris Benedicti czyli Krzyż Świętego Ojca Benedykta.

Cała ta treść wynika z żywotu św. Benedykta opisanego w II cz. Dialogów Grzegorza Wielkiego. Zachęcamy do jego lektury - on wyjaśnia dlaczego na medaliku ma prawo pojawić się kruk, wąż, czy nawet ruiny klasztoru.

Natomiast to czy na medaliku jest PAX czy IHS nie świadczy o jego ważności, czy nieważności. Sam krzyż jest symbolem Chrystusa więc monogram IHS po prostu nie jest konieczny, choć oczywiście należy pamiętać o świętości Imienia Jezus. Jednak PAX - dewiza benedyktyńska nie oznacza niczego innego jak Pokój w Chrystusie. Tylko Chrystus jest absolutnym gwarantem Pokoju, rozumianego oczywiście na płaszczyźnie duchowoosobowościowej a nie polityczno-społecznej. Tak więc, czy na medaliku będzie IHS czy PAX dochodzimy do jedynego źródła jakim jest Chrystus. Z racji tego, że medalik i krzyż jest symbolem, a nie przedmiotem magicznym, nie ma też znaczenia czy litery i wizerunki na nim muszą być wybite w sposób idealnie czytelny i dokładny. Ma to bardziej charakter estetyczny i związany raczej z tym, czy traktujemy symbol poważnie czy w sposób kiczowaty, ale to zależy już od dyspozycji wewnętrznej danej osoby. Nie jest przecież tak, że szatan i inne demony podchodzą do człowieka i czytają napis na medaliku. Jak jest on dokładny to uciekają do otchłani, a jak jest niedokładny i z PAX zamiast IHS to dręczą właściciela medalika. Takie wnioski mogą jednak narzucać się z kazania ks. Natanka, który jest słabym teologiem życia duchowego i uprawia pobożny katolicki zabobon, zwykłą idolatrię. Tak samo z resztą czyni w przypadku tzw. Cudownego Medalika z objawienia na Rue du Bac.

Medalik św. Benedykta przypomina o bezwzględnej walce, jaką Jezus Chrystus toczy z szatanem między innymi za pomocą swoich świętych sług - jak św. Benedykt. Dewocjonalia katolickie są jednak przez wielu mylone z talizmanami i innymi przedmiotami, które według myślenia zabobonnego chronią same z siebie posiadacza przed złymi duchami. Jest to nie tylko mylne pojmowanie dewocjonaliów ale także dokładne ich zaprzeczenie i grzech przeciw pierwszemu przykazaniu. Dewocjonalia mają za zadanie symbolizować wiarę człowieka w Bożą opiekę. Drugim zadaniem jest dodawanie posiadaczom motywacji do życia duchowego i sakramentalnego. Same z siebie są jedynie zwykłymi przedmiotami nie posiadającymi żadnej, poza materialną wartości. Nie inaczej jest z medalikiem św. Benedykta. Nadawanie przedmiotom cech duchowych to filozoficzny monizm lub panteizm - obie teorie sprzeczne z wiarą w jednego, wszechmocnego Boga. Niekiedy przypisuje się medalikowi moc wypędzania złych duchów i traktuje się go jako swego rodzaju odgromnik blokujący działanie szatana.

Tak na prawdę jest to tylko srebrny krążek. Niesie on jednak niebagatelną treść, która z pewnością może pomóc katolikowi przeżywać swoją wiarę oraz opierać się zakusom diabła.
Polecamy fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego 1674-1676 na temat pobożności ludowej oraz arcyważne zdanie na temat sakramentaliów (do których należy i medalik św. Benedykta) z KKK 1670: "Sakramentalia nie udzielają łaski Ducha Świętego na sposób sakramentów, lecz przez modlitwę Kościoła uzdalniają do przyjęcia łaski i dysponują do współpracy z nią" !!!

TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Oprac. SM

Źródło:
viva
Nie, no po prostu jeszcze raz muszę się odnieść to bełkotu, który próbuje usprawiedliwić zmianę medalika.teraz otworzył mi się cały tekst i dopiero teraz go w całości przeczytałem. To jakiś BEŁKOT - jeśli pisze to osoba swiecka, to niech tam ale jesli zakonnik to pobłądziłeś bracie i za bardzo jesteś zapatrzony w biznes. Piszesz że demon nie czyta co jest napisane itd. itd. - brednie - chłopie …More
Nie, no po prostu jeszcze raz muszę się odnieść to bełkotu, który próbuje usprawiedliwić zmianę medalika.teraz otworzył mi się cały tekst i dopiero teraz go w całości przeczytałem. To jakiś BEŁKOT - jeśli pisze to osoba swiecka, to niech tam ale jesli zakonnik to pobłądziłeś bracie i za bardzo jesteś zapatrzony w biznes. Piszesz że demon nie czyta co jest napisane itd. itd. - brednie - chłopie zapytaj egzorcystów co sądzą o modlitwie egzorcystycznej starego i nowego rytu. otóż nowy ryt uważany jest za procę na gołębie -nic nie daje -więc owszem wszystko ma znaczenie - tym bardziej że byt nie materialny jakim jest anioł ciemności niczego czytać nie musi on po prostu wie do czego coś sie odwołuje. i co to za słownictwo "niby egzorcyzm"? nie niby, tylko egzorcyzm i powiem więcj TO DZIAŁA . ciekawe co na to św. Benedykt? aż żal pomyśleć :( - ale św. Benedykcie ja zawsze mam twój medalik (Ty to wiesz) więc Twoja wiara w Boga jest dla mnie drogą. więc nie wszystko stracone.
viva
Do mojego imiennika Zbyszka
Absolutnie się nie zgadzam z Twoją tezą -
Wzór medalika św. Benedykta został unormowany przez Papieza Benedykta XIV 12.03.1742 roku. i nie ma że świat idzie do przodu i pora na zmiany - otóż nie!!!.
Już samo wywalenie IHS - Jezusa Chrystusa w imikę pokoju jest perfidną i nikczemną manipulacją. Dlaczego manipulacją? - otóż dla tego bo każdy z naspowie powie, że pokój …
More
Do mojego imiennika Zbyszka
Absolutnie się nie zgadzam z Twoją tezą -

Wzór medalika św. Benedykta został unormowany przez Papieza Benedykta XIV 12.03.1742 roku. i nie ma że świat idzie do przodu i pora na zmiany - otóż nie!!!.
Już samo wywalenie IHS - Jezusa Chrystusa w imikę pokoju jest perfidną i nikczemną manipulacją. Dlaczego manipulacją? - otóż dla tego bo każdy z naspowie powie, że pokój to przecież coś wspaniałego - ale nie zastanowi się czyim kosztem? - po wtóre TRADYCJA - to najlepiej widać w różnicy Mszy Trydenckiej i dziwadła posoborowego, w których główne skrzypce grali protestanci. Ale o wszystkim można przeczytać w internecie, a tam mądrzy ludzie dokładniej to wyjaśniają a nie taki burak jak ja. proszę pamiętać o powiedzeniu : w imię wiary i tradycji" - a tradycja jest niezmienna - jak model rodziny on i ona - no hyba, że ktoś i tu zacytuję lubi "modyfikacje na przestrzeni wieków" i preferuje on i on. ale to wcale nie znaczy że ma rację:)
JanSmithNewYork
Zakonnicy z Tyńca popadli w ekskomunikę ze względu na promocję buddyzmu i jogii.
W klasztorach benedyktyńskich dokonuje się inicjacji buddyjskich co jest równoznaczne z apostazją.More
Zakonnicy z Tyńca popadli w ekskomunikę ze względu na promocję buddyzmu i jogii.

W klasztorach benedyktyńskich dokonuje się inicjacji buddyjskich co jest równoznaczne z apostazją.
JanSmithNewYork
Benedyktyni z Tyńca, opamiętajcie się !
Dlaczego usunęliście Najświętszy Sakrament do bocznej nawy kościoła ?
Dlaczego dopuszczacie praktyki okultystyczne zapraszając mnichów, joginów mieszając medytację chrześcijańską ze wschodnią.
Dlaczego, zamiast ewangelizować zabraliście się za czysty biznes pod tytułem " Produkty benedyktyńskie ".
Otóż pobłądziliście i Pan Wam o tym przypomni, a ten artykuł…More
Benedyktyni z Tyńca, opamiętajcie się !
Dlaczego usunęliście Najświętszy Sakrament do bocznej nawy kościoła ?
Dlaczego dopuszczacie praktyki okultystyczne zapraszając mnichów, joginów mieszając medytację chrześcijańską ze wschodnią.
Dlaczego, zamiast ewangelizować zabraliście się za czysty biznes pod tytułem " Produkty benedyktyńskie ".
Otóż pobłądziliście i Pan Wam o tym przypomni, a ten artykuł to tylko przykład herezji w jaką popadliście.
Módlmy się za błądzących pasterzy !
One more comment from JanSmithNewYork
JanSmithNewYork
Usunąć imię Boga - Jezus i zastąpić je słowem - Pokój
No ... zmienił stryjek siekierke na kijek ...
Niech benedyktyni napiszą jak tam po inicjacji buddyjskiej .. czy lepiej im się modli ?
I czy jak wystrzelą mantrą 100 razy na minutę "Marana tha" to życie duchowe im się lepiej rozwija ?
Może teraz artykuły:
Dlaczego usunięto imię Jezus z medalika ?
Dlaczego dokonuje się inicjacji buddyjskich w …More
Usunąć imię Boga - Jezus i zastąpić je słowem - Pokój

No ... zmienił stryjek siekierke na kijek ...

Niech benedyktyni napiszą jak tam po inicjacji buddyjskiej .. czy lepiej im się modli ?

I czy jak wystrzelą mantrą 100 razy na minutę "Marana tha" to życie duchowe im się lepiej rozwija ?

Może teraz artykuły:
Dlaczego usunięto imię Jezus z medalika ?
Dlaczego dokonuje się inicjacji buddyjskich w klasztorach benedyktyńskich ?
Dlaczego uprawia się i promuje Jogę w Katolickich ośrodkach ?

A potem opis herezji ks Natanka chętnie przeczytam - ciężko mi jakoś choć jedną znaleźć a u Benedyktynów to aż czarno od herezji.
jerzy1
Szatan ogromnie się wścieka kiedy zostaje zdemaskowany w strukturach i działaniu kościoła i niekiedy przemawia nawet przez osoby konsekrowane.
tahamata
malgorzata__13 — 2013-04-17 21:39:05:
Papież przypomniał prześladowania w Japonii w XVII wieku, kiedy wypędzono misjonarzy katolickich, a wspólnoty chrześcijańskie pozostały przez 200 lat bez księży.(...)
============
Tutaj jest bardzo dobry artykuł o tym cudzie wiary: Męczeństwo w Kraju Kwitnącej Wiśni - Grzegorz Kucharczyk
David44PL
malgorzata__13 — 2013-04-17 21:21:56:
Po lekturze można dojść do wniosku,że teraz od medalika silniejsze działanie mają produkty benedyktyńskie:zioła,warzywa,makarony,tudzież majonez chrzanowy (nic specjalnego).
-----------------------------------------------------------------
To może i kremówki?
www.e-commerce.pl/…/Wadowickie-Krem…
tomo
@Gruchus Owszem w egzorcyzmach Bóg uwalnia, nie ludzie, ale bez pomocy człowieka egzorcyzm nie doszedłby do skutku. Pomagałem kilkukrotnie i mogę cię zapewnić, że wyjęcie w 6 osób opętanej osoby z samochodu jest naprawdę trudną czynnością. Szatan potrafi się odwdzięczyć i nękać Księdza i osoby wspomagające. Jestem przekonany, że medalik wielokrotnie ochronił mnie przed działaniem złego oraz …More
@Gruchus Owszem w egzorcyzmach Bóg uwalnia, nie ludzie, ale bez pomocy człowieka egzorcyzm nie doszedłby do skutku. Pomagałem kilkukrotnie i mogę cię zapewnić, że wyjęcie w 6 osób opętanej osoby z samochodu jest naprawdę trudną czynnością. Szatan potrafi się odwdzięczyć i nękać Księdza i osoby wspomagające. Jestem przekonany, że medalik wielokrotnie ochronił mnie przed działaniem złego oraz łagodzi pokusy szatańskie.
malgorzata__13
Papież przypomniał prześladowania w Japonii w XVII wieku, kiedy wypędzono misjonarzy katolickich, a wspólnoty chrześcijańskie pozostały przez 200 lat bez księży. Po powrocie, misjonarze znaleźli wszystkie wspólnoty żyjące normalnie, wszyscy katolicy byli ochrzczeni, znali katechizm, żyjący w małżeństwach sakramentalnych - dzięki pracy ochrzczonych. "Jest to wielka odpowiedzialność nas, …More
Papież przypomniał prześladowania w Japonii w XVII wieku, kiedy wypędzono misjonarzy katolickich, a wspólnoty chrześcijańskie pozostały przez 200 lat bez księży. Po powrocie, misjonarze znaleźli wszystkie wspólnoty żyjące normalnie, wszyscy katolicy byli ochrzczeni, znali katechizm, żyjący w małżeństwach sakramentalnych - dzięki pracy ochrzczonych. "Jest to wielka odpowiedzialność nas, ochrzczonych: głosić Chrystusa, rozwijać życie Kościoła, owo płodne macierzyństwo Kościoła. Bycie chrześcijaninem nie oznacza zrobienia kariery, żeby zostać prawnikiem lub lekarzem chrześcijańskim. Bycie chrześcijaninem ... jest darem, który pozwala nam naprzód z mocą Ducha Świętego, głosząc Jezusa Chrystusa"- stwierdził papież Franciszek.
info.wiara.pl/doc/1524978.Francis…

Kiedy benedyktyni klasztor zamienią na spółdzielnię produkcyjną, ludzie nawet tego nie zauważą.
tahamata
gruhus.. przerażasz mnie. Czy to znaczy, że Ty Kościoła i Sakramentów (siedmiu) nie potrzebujesz?
akwamaryna
Przez ten "srebrny krążek" można uzyskać odpust zupełny... smutek...
www.liturgialatina.org/benedictine/stbenmedal.htm
ps. może jest ktoś kto czuje się na siłach by tekst z powyższej strony przetłumaczyć na język polski? Jak widać potrzeba jest...More
Przez ten "srebrny krążek" można uzyskać odpust zupełny... smutek...
www.liturgialatina.org/benedictine/stbenmedal.htm

ps. może jest ktoś kto czuje się na siłach by tekst z powyższej strony przetłumaczyć na język polski? Jak widać potrzeba jest...
Deon
Czyli wg wykładni benedyktyńskiej można założyć na szyję pęto ich kiełbasy jako egzorcyzm. Wszak i dewiza i kiełbasa benedyktyńskie.
Deon
@gruhus
Ale to nie dewiza benedyktyńska "PAX" jest egzorcyzmem ,ale Imię Jezus IHS. A Medal św.Benedykta jako całość jest z założenia egzorcyzmem.More
@gruhus

Ale to nie dewiza benedyktyńska "PAX" jest egzorcyzmem ,ale Imię Jezus IHS. A Medal św.Benedykta jako całość jest z założenia egzorcyzmem.
malgorzata__13
Po lekturze można dojść do wniosku,że teraz od medalika silniejsze działanie mają produkty benedyktyńskie:zioła,warzywa,makarony,tudzież majonez chrzanowy (nic specjalnego).
tahamata
Lepiej nosić medalik, niż nie nosić. Nie każdy jest takim doskonałym chrześcijaninem, jak Ty gruhusie.
Mam nadzieję, że jesteś katolikiem i żyjesz w łasce uświęcającej? Bo mówisz o wszystkim, tylko o jedynym Kościele Chrystusowym jakby rzadziej...More
Lepiej nosić medalik, niż nie nosić. Nie każdy jest takim doskonałym chrześcijaninem, jak Ty gruhusie.

Mam nadzieję, że jesteś katolikiem i żyjesz w łasce uświęcającej? Bo mówisz o wszystkim, tylko o jedynym Kościele Chrystusowym jakby rzadziej...
Deon
Muszę z przykrością przyznać,że jestem co najmniej zaskoczony treścią tych objaśnień. Medalik św.Benedykta "zwykłym srebrnym krążkiem" ? Że niby nie ma znaczenia,co jest na nim wyryte ? Coś się chyba komuś pomieszało z poplątaniem.
modernistae prohibere
Kiełbaski benedyktyńskie osiągają w sklepach bardzo wysokie ceny. Śmiem przypuszczać, że zakon został obciążony podatkiem od koszerności. 😉
_Stefanek,
Nie obrażam i nie będę nigdy obrażał prawdziwych hierarchów oddanych Ojcu Świętemu. To że akt wyszedł ze Stolicy Apostolskiej nie jest równoznaczne z tym że jest zaakceptowany lub zatwierdzony przez Ojca Świętego .Było by tak gdyby nie ta lista :
gloria.tv/post/r8ix2G2RLGC16GEMxXj8bCjrL
malgorzata__13
U mnie na osiedlu w sklepie mięsnym też pełno benedyktyńskich produktów ,i zapewniam że nie są to medaliki.
Aż dziw że tak zapracowani mnisi znaleźli czas na referacik o dewocjonaliach.