Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
tr.news
6

Taciz Aldatmacası Mağduru: Başrahip Beraat Etti - Ama Yine de Cezalandırıldı

Mevcut Yönetici Başrahip Gabriel Everitt 24 Ağustos'ta yazdığı bir e-postada, Vatikan'ın, İngiltere'nin Ampleforth kentinde yaşayan Benediktin Başrahibi Cuthbert Madden'in herhangi bir suçu olmadığı sonucuna vardığını belirtti.

Madden, 2016 yılında, haksız bir şekilde "cinsel istismar" ile suçlanmış ve kamu hizmetinden uzaklaştırılarak zorla görevden alınmıştı. Bu arada Kilise, suçlayanı temsil eden ünlü taciz avukatı Richard Scorer'ın yalanlarını ciddi olarak değerlendirmişti.

Scorer, Hristiyanlığa karşı şiddetle mücadele eden Ulusal Laik Toplum derneğini başkan yardımcısıdır.

Başrahip, Ampleforth Koleji'nde okul müdürü olduğu 1990'ların başlarına kadar uzanan ve bir öğrencinin kalçasını okşadığı suçlamasını içeren tüm iddiaları reddetmişti.

Üç ay içinde, Kuzey Yorkshire Polisi, dedektifler tarafından soruşturulan başrahibin suç davranışına dair 'hiçbir kanıt' bulunmadığına karar verdikten sonra soruşturmayı kapattı.

Katolik Koruma Danışma Servisi (CSAS) Gözden Geçirme Paneli de, herhangi bir cinsel suiistimalin gerçekleşmediğini düzenlediği ayrı bir soruşturmada karara bağladı.

Yine de Vatikan, Madden'e verilen zararı telafi etmeye yönelik hiçbir adım atmıyor. Aksine, Madden'in basit bir keşiş olarak bile cemaatine dönmesini istemedi ve kendisine başka bir manastır aramasını emretti.

Ampleforth Manastırı, İngiltere'de ayakta kalan en büyük Benediktin manastırıdır. 1962'de cemaatte 200'den fazla keşiş vardı.

Bugün, II. Vatikan Konsili'nin bir sonucu olarak, çoğu yaşlı sadece 58 keşiş kaldı. Madden "zeki ve iyi bir adam" olarak tanımlanıyordu. Yatılı okulda yönetici öğretmendi ve manastır okulunda Biyoloji dersi veriyordu. Manastıra katılmadan önce önde gelen bir danışman hekimdi.

Bir din adamı için alışılmadık bir şekilde Madden, gecede sadece 3-4 saat uyuyan son derece çalışkan ve işine çok odaklanan biriydi.

#newsCprjautbcy