zaba
csk.news je portál, který je jedním z mála portálů, kde vedle sebe mohou koexistovat modernisticky ladění katolíci i ti ortodoxní, což je pro obě skupiny docela blahodárné, protože realizace Pravdy Kristovy, probíhá někde mezi těmito krajnostmi, které ďábel rád udržuje ve své krajní pozici (tedy modernisty jen v lásce bez Kristovy celé pravdy a ortodoxní jen v Kristově celé pravdě bez lásky k …More
csk.news je portál, který je jedním z mála portálů, kde vedle sebe mohou koexistovat modernisticky ladění katolíci i ti ortodoxní, což je pro obě skupiny docela blahodárné, protože realizace Pravdy Kristovy, probíhá někde mezi těmito krajnostmi, které ďábel rád udržuje ve své krajní pozici (tedy modernisty jen v lásce bez Kristovy celé pravdy a ortodoxní jen v Kristově celé pravdě bez lásky k ostatním).
Tymián
Peter, od csk.news, môžeš očakávať jedine haluz.
Čo iné?
dalila
Jeho príspevky škoda čítať, hoci len i otvoriť.
Zaujímavé že jemu článok prejde hneď, niekomu aj o 3 dni
Peter(skala)
čo znamená, že Ratzinger by sa nemal nazývať „Benediktom“ ani „pápežským emeritom“, ani by nemal nosiť pápežský odev.

😲 😲😲

to je haluz: velmi jednoducho sa dá vysvetliť pri pohlade na manželstvo:
Ked sa manželia sviatostne zosobašia, tak si daju obručku na znak zjednotenia a platnosti manželstva.
Ked sa rozvedu civilne, ale nie cirkevne, tak nadalej ich manželstvo je nerozlučitelné a tak …More
čo znamená, že Ratzinger by sa nemal nazývať „Benediktom“ ani „pápežským emeritom“, ani by nemal nosiť pápežský odev.

😲 😲😲

to je haluz: velmi jednoducho sa dá vysvetliť pri pohlade na manželstvo:
Ked sa manželia sviatostne zosobašia, tak si daju obručku na znak zjednotenia a platnosti manželstva.
Ked sa rozvedu civilne, ale nie cirkevne, tak nadalej ich manželstvo je nerozlučitelné a tak aj ked niekto z nich nenosí obručku, predsa to neznamena že už nie su manželia.
Avšak akonahle by im manželstvo anulovali cirkevne (Svätou Stolicou), takým skutkom ich manželstvo už nie je platné a tak aj obručka nemá hodnosť zjednotenia-obručka stratila hodnotu.

Aj emeritný papež nosí prsten "obručku", pretože jeho hodnosť ostáva nadalej, len urad papeža zanechal a ak by František zomrel, mohol by sa Beneditk vratiť do uradu papeža.

To je ako keby sa tí manželia, čo sa len civilne rozviedli, ale nie cirkevne - vratili do spoločneho manželskeho života. Obručku mali vždy hodnotnu, aj ked ju nenosili a ked sa znova zjednotili spoločným bývaním... tak nosením obručky len zviditelnili svoju jednotu.

ako niekto môže povedať, že papež by sa nemal volať "emeritným", ked v Cirkvi vždy titul "emeritný" sa používa v suvislosti s biskupom, ktorý už nezastáva žiadnu verejnu funkciu v Cirkvi, pretože je už v tzv. dôchodku.

Doteraz to platilo a zrazu už by to nemalo platiť, lebo nejaký novinár sa tak rozhodol? Ta de sme:)

a čo sa týka mena: Benedikt

Každý klerik (nie len pápež) by si mal dať nové meno a to tak ako Ježiš dal nové meno Šimonovi (Peter) na znak toho, že sa mu zveruje nová uloha. Petr v preklade znamená "skala" a Ježiš dodáva, že "na tejto skale postaví Cirkev", čiže hovoril o ulohe, aku Šimon bude mať: postaviť Cirkev a to tak, že on (Peter) bude jeho "viditelnou hlavou" (Ježiš neviditelnou hlavou) a ostatné udy tela budu ostatní kresťania.

V skratke: meno má charakterizovať ulohu, ktorá bude zverená danemu človeku. Dokonca aj mená, ktoré dali Adama s Evou zvieratám, tak dávali podla ich charakteru, čiže podla toho ako sa správali a čo robili-plnili ulohu na Zemi.

Preto ked si vyberame meno birmovne ale aj ako zasvätené osoby, tak pozerame na osobu, ktorá toto meno už nosila, čiže na svätca s takým menom, aby sme vedeli čo ho v živote charakterizovalo, aku ulohu mal a či sa nám bude pačiť taký život.

je to tak jednoduchá logika, že na pochopenie netreba nad tým vvela špekulovať. Najlepšie to vidieť na birmovancov ako si vyberaju meno, lebo pritom pozeraju predovšetkým na život svätca, čiže na to, aké poslanie mal a tým aj na seba-aké by ho malo čakať.

Ked to zhrnieme, tak meno, ktoré sme dostali pri krste, birmovke, celibate ... už nemôžeme vratiť, lebo to je naše poslanie, ale zaroven nám je pridelený svätec toho mena. Takže ak niekto svoje prida(v)ne meno chce zanechať, tak tým sa zrieka aj svojho svätca-orodovníka, patrona.

Beenedikt by sa zbytočne zriekal svojho mena - zrieknutím mena sa nezrieka funkcie, či hodnosti ale svojej identity a to by bol hriech.