Clicks152
jamacor

„Cesta“ má už 80 rokov

Drobná kniha svätého Josemaríu bola prvýkrát vydaná 29. septembra 1939. Prinášame niekoľko príbehov z východnej Afriky o ľuďoch, ktorí si túto knihu zamilovali, a o tom, ako zarezonovala v ich srdciach.

HOME 21.01.2020

Dňa 29. septembra 1939 sa objavili prvé výtlačky knihy Camino. Táto malá knižka, zbierka 999 duchovných úvah otca Josemaríu Escrivá, bola odvtedy preložená do viac ako 43 jazykov a po celom svete sa z nej predalo vyše 4,5 milióna výtlačkov.

Prvý anglický preklad – The Way – bol uverejnený v Írsku v roku 1953. Vo východnej Afrike v roku 1983 uzrel svetlo sveta swahilský preklad s názvom Njia a v roku 2016 vyšla Njira – verzia v kikujčine. Rovnako vyšli preklady aj v rwandčine a amharčine.

Nech už čitatelia prišli do styku s týmito krátkymi zamysleniami na meditáciu v akomkoľvek jazyku, Cesta za tie roky zanechala dlhotrvajúce dojmy v mnohých mladých aj v tých nie úplne najmladších ľuďoch po celom svete. V tomto článku predstavíme zopár dojmov čitateľov z východnej Afriky.

Mladý profesionál z Ugandy si spomína na neformálny rozhovor s priateľom, v ktorom mu navrhol: „Nauč sa povedať nie“. O niekoľko dní sa mladíci stretli znova a tentoraz priateľovi o istom jeho zvyku povedal, že to nie je jeho „povaha, ale nedostatok charakteru“. Priateľa celkom zasiahla strohosť a dôvtip týchto rád a spýtal sa, odkiaľ pochádzajú. Takto mladý profesionál svojho priateľa zoznámil s Cestou. Priateľ si rýchlo knihu zohnal a vždy ju nosí so sebou v saku. Aj teraz vo svojich profesionálnych prezentáciách odkazuje na myšlienky a úvahy z Cesty. Na jeho vlastnej duchovnej ceste priviedla Cesta tohto priateľa k podporovaniu apoštolského diela v centre Opus Dei, kde sa zúčastňuje aj formácie.

Iný pán vyrozprával podobný zážitok: „Môj priateľ, kňaz z Konga, ktorý už nejaký čas pracuje v Tanzánii a cíti veľkú oddanosť k sv. Josemaríovi, ma jedného dňa požiadal, aby som mu poslal 500 výtlačkov Cesty v swahilčine. Pomyslel som si, že je blázon. On však na tom trval. Tak som mu ich poslal a o pár týždňov neskôr mi odpovedal správou. Toto sú jeho slová: ‚Verím, že sa máš dobre. Aj ja sa mám fajn. S potešením ti oznamujem, že 200 kníh Cesty sa už rozobralo 150 si vzali kňazi a rehoľníci a 50 kníh si zobrali laici. Veľa hovorím o sv. Josemaríovi a jeho knihách. Kniha je pre mnohých ľudí nová a všetci si ju naozaj zamilovali! Dostávam veľa telefonátov od ľudí, ktorí mi vyjadrujú svoju vďačnosť už po prečítaní niekoľkých – iba niekoľkých! – bodov z Cesty.‘ Zvyšok kníh sa mu podarilo predať v priebehu nasledujúcich pár týždňov.“

opusdei.org/…/cesta-ma-uz-80-…

Uganda

Afrika

Svätý Josemaría

Cesta

sv. Josemaría

Tanzánia